Příspěvek na bydlení a změna bydliště

Dobrý den,

na můj dotaz jsem bohužel nikde nenašla odpověď, proto se obracím na Vás s prosbou o jeho objasnění.

Mám trvalé bydliště na Kladně a pobírám příspěvek na bydlení, nyní mi dobíhá platba dávek za 1. čtvrtletí 2015. Chtěla bych se přestěhovat, ale bez dávek za 2. čtvrtletí, které se vyplácí ve 3. čtvrtletí, bych to finančně nezvládla. Pokud bych se ve 3. čtvrtletí přestěhovala a tudíž změnila trvalou adresu, budou mi dávky nadále vypláceny (za 2. čtvrtletí, i když bych už neměla nájemní smlouvu a nové bydlení by bylo bez smlouvy)?

Musím mít v době vyplácení dávek (3. čtvrtletí) platnou nájemní smlouvu, když se dávky vyplácí zpětně? Pokud už nebudu chtít dávky, stačí pouze na úřad nepřijít nebo to musím nějak hlásit?

Děkuji moc za odpověď.

Přeji krásný den

Dotaz poslal/a: Gabriela Nová, 24.06.2015 23:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2015 v 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká příspěvku na bydlení a případného stěhování pak je zde několik věcí.

Pokud v původním bytě pobíráte příspěvek na bydlení a přestěhujete se do nového bytu, kde budete splňovat podmínky nároku na příspěvek na bydlení (tedy platná nájemní smlouva, trvalý pobyt a oprávněná výše nákladů na bydlení), pak by vám normálně příspěvek na bydlení pokračoval dál, bez jakéhokoliv přerušení.

Pokud ale v novém bytě nebudete splňovat podmínky příspěvku na bydlení (nebudete mít třeba nájemní smlouvu nebo nebudete zde mít trvalý pobyt), tak již další dávky nezískáte. Je pravda, že u příspěvek na bydlení se dokládají náklady na bydlení zpětně, ale současně platí, že musíte splňovat všechny podmínky, které zakládají nárok na výplatu dávky v době, kdy o ni žádáte.

V případě, že se přestěhujete, měla byste tuto změnu určitě nahlásit na Úřad práce. Je to dáno i zákonem, kdy máte povinnost všechny podobné změny hlásit nejpozději do 8 dní. Změnu je možné případně hlásit i jen písemně. Pokud se na to nepletu, je pro to přímo i nějaký konkrétní formulář pro nahlášení změny adresy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď