Příspěvek na bydlení po prodeji bytu

Dobrý den,

již 2 roky na byt v osobním vlastnictví pobírám při rodičovské příspěvek na bydlení, za mě a dceru. Přítel zde není hlášen. Alimenty nepobírám.

Nyní jsem žádala za min. kvartál. Teď v dubnu jsem, ale byt prodala-peníze dostanu až koncem května.

Zatím jsem to nehlásila, protože min. kvartál bylo vše jako obvykle. V bytě budu ale dál bydlet a platit stejné náklady až do 31. 7. 2017. Jak mám postupovat?

Nová žádost se podává v červenci a já v dubnu, květnu i červnu stále budu mít na bytě s dcerou trvalý pobyt i náklady, jen již nebudu v katastru.

Nájemní smlouva nebude, máme odložené stěhování upraveno v kupní smlouvě.

Má cenu v červenci podávat žádost, nebo ne? Nevím, zda kupní cena za byt je brána jako příjem (cca polovina je na vyplacení hypotéky). Nevím si rady.

Doděláváme nové bydlení, potřebujeme každou korunu. Také nevím, zda změna vlastníka v průběhu dubna může mít vliv na vyplacení příspěvku za leden až březen.

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza J., 24.04.2017 11:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 v 14:17 napsal/a:

Dobrý den,

Jako příjemce sociální dávky příspěvek na bydlení máte dle zákona povinnost nejpozději do 8 dní hlásit příslušnému úřadu všechny změny, které mohou mít vliv na přiznání nároku, a případnou výši nějaké sociální dávky.

§ 61 (1) Příjemce dávky je povinen písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce do osmi dnů změny ve skutečnostech rozhodných pro trvání nároku na dávku, její výši nebo výplatu.

Vzhledem k tomu, že jste prodala byt v osobním vlastnictví, u nějž jste dostávala příspěvek na bydlení, pak byste tuto skutečnost měla neprodleně oznámit na Úřad práce.

§ 62 (1) Příjemce dávky, který nesplnil některou jemu uloženou povinnost nebo přijal dávku nebo její část, ačkoliv musel z okolností předpokládat, že byla vyplacena neprávem nebo ve vyšší částce, než náležela, nebo jinak způsobil, že dávka byla vyplacena neprávem nebo v nesprávné výši, je povinen částky neprávem přijaté vrátit; to neplatí, jde-li o přeplatek na rodičovském příspěvku. Jestliže byl rodiči vyplacen rodičovský příspěvek a nebyly přitom splněny podmínky nároku na tento příspěvek, je rodič povinen vrátit krajské pobočce Úřadu práce vyplacené částky rodičovského příspěvku, které mu nenáležely.

Pokud budete byt i nadále užívat, ale již to nebude byt v osobním vlastnictví, ani zde nebudete mít uzavřenu nájemní smlouvu, pak již dále nemáte nárok na příspěvek na bydlení. Pokud byste si v červenci podala žádost o příspěvek na bydlení a ten vám byl vyplacen, pak by se jednalo o neoprávněně přijatou dávku, kterou by po vás poté mohl úřad práce vymáhat.

Pokud jste navíc byt prodala v dubnu, tak poslední měsíc, za který vám příspěvek na bydlení náleží oprávněně je právě duben. U příspěvku na bydlení se sice náklady dokládají zpětně, ale všechny podmínky nároku na dávku musí být splněny i v době, kdy je dávka vyplácena. V květnu a červnu, kdy již budete bydlet v bytě, který není ve vašem osobním vlastnictví, a nemáte zde nájemní smlouvu, již také nemáte nárok na příspěvek na bydlení.

Doporučuji vám tedy co nejdříve se obrátit na Úřad práce a tam celou záležitost vyřešit. Tím že změnu (prodej bytu) neoznámíte se, mimo jiné dopouštíte přestupku, za který hrozí pokuta až 10 000 Kč

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď