Příspěvek na bydlení – přechodný pobyt

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, ohledně příspěvku na bydlení. Trvalé bydliště mám u rodičů, ale teď bydlím s přítelem zvlášť, takže mám přechodné bydliště.

Rodiče si chtěli požádat o příspěvek na bydlení. Měli všechny potřebný papíry i mou nájemní smlouvu. Jenže úřednice řekla, že ještě potřebují svědka, který potvrdí, že u nich nebydlím.

Moje kamarádka tedy potvrdila, že bydlím zvlášť. Přesto rodičům příspěvek na bydlení neuznali.

Je toto normální? Je nějaká změna v zákoníku, že už nájemní smlouva nestačí?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Darina S., 11.02.2016 16:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 03:53 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávka „příspěvek na bydlení“ se opravdu posuzuje podle osob, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt. Tedy nezáleží ani tak na tom, kdo v bytě skutečně bydlí, jako na tom, kdo tam má „napsáno“ trvalé bydliště – viz zákon o státní sociální podpoře (117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře), paragraf 7, písmeno 5:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Platí ale současně i ustanovení v dalším odstavci stejného paragrafu:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Tedy pokud doložíte, že s rodiči prokazatelně nežijete, mělo by k tomu být přihlédnuto.

Nevím přesně, z jakého důvodu nebyl příspěvek na bydlení schválen. Proti rozhodnutí je pak pochopitelně možné podat odvolání.

Pokud by to bylo z důvodu toho, že máte v bytě trvalý pobyt, a úřad nerozhodl o tom, že vás „vyloučí“ z rozhodování o dávce, pak to leze řešit i tak, že si změníte trvalé bydliště. Ke změně trvalého pobytu nepotřebujete souhlas majitele bytu, stačí vám jen platná nájemní smlouva.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď