Příspěvek na bydlení – přechodný pobyt

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, ohledně příspěvku na bydlení. Trvalé bydliště mám u rodičů, ale teď bydlím s přítelem zvlášť, takže mám přechodné bydliště.

Rodiče si chtěli požádat o příspěvek na bydlení. Měli všechny potřebný papíry i mou nájemní smlouvu. Jenže úřednice řekla, že ještě potřebují svědka, který potvrdí, že u nich nebydlím.

Moje kamarádka tedy potvrdila, že bydlím zvlášť. Přesto rodičům příspěvek na bydlení neuznali.

Je toto normální? Je nějaká změna v zákoníku, že už nájemní smlouva nestačí?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Darina S., 11.02.2016 16:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 v 03:53 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávka „příspěvek na bydlení“ se opravdu posuzuje podle osob, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt. Tedy nezáleží ani tak na tom, kdo v bytě skutečně bydlí, jako na tom, kdo tam má „napsáno“ trvalé bydliště – viz zákon o státní sociální podpoře (117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře), paragraf 7, písmeno 5:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Platí ale současně i ustanovení v dalším odstavci stejného paragrafu:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Tedy pokud doložíte, že s rodiči prokazatelně nežijete, mělo by k tomu být přihlédnuto.

Nevím přesně, z jakého důvodu nebyl příspěvek na bydlení schválen. Proti rozhodnutí je pak pochopitelně možné podat odvolání.

Pokud by to bylo z důvodu toho, že máte v bytě trvalý pobyt, a úřad nerozhodl o tom, že vás „vyloučí“ z rozhodování o dávce, pak to leze řešit i tak, že si změníte trvalé bydliště. Ke změně trvalého pobytu nepotřebujete souhlas majitele bytu, stačí vám jen platná nájemní smlouva.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď