Příspěvek na bydlení pro studenta s dítětem ve věku 7 let

Dobrý den,

rád bych se zeptal, zda splňuji kritéria pro udělení příspěvku na bydlení. Jsem student 22 let a studuji denní studium VŠ. Již přes 2 roky mám stálou brigádu a z ní stálý příjem cca 6 – 7 tisíc měsíčně.

Byt, ve kterém budeme bydlet, by byl na nájemní smlouvu s tím, že oba tam budeme mít trvalé bydliště. Od rodičů nic nedostávám ani dostávat nechci, a tak mě zajímá, jestli by se jako příjem bral pouze příjem z té brigády, případně pak příspěvek na dítě.

Je v tom nějaký další háček co je potřeba udělat nebo mít podloženo abych na tento příspěvek dosáhl?

Děkuji za vyřízení a přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Marcel S., 03.05.2017 17:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.05.2017 v 15:19 napsal/a:

Dobrý den,

To, že jste student, v zásadě nijak nebrání tomu, abyste si případně požádal o příspěvek na bydlení. Pokud jsou splněny všechny podmínky, pro poskytnutí této sociální dávky, pak na ni máte nárok, bez ohledu na to jestli jste zaměstnanec, nezaměstnaný, student nebo důchodce.

Mezi základní předpoklady pro poskytnutí příspěvku na bydlení patří především to, že máte uzavřenou nájemní smlouvu (nebo se případě jedná o byt/dům v osobním nebo družstevním vlastnictví).

Dále je pak požadováno, abyste měl v daném bytě vedené trvalé bydliště. Pro účely příspěvku na bydlení jsou pak posuzovány všechny osoby, které v daném bytě mají vedený trvalý pobyt.

A nakonec pak záleží na tom, jaké jsou vaše příjmy a jaké doložíte skutečně zaplacené náklady na bydlení.

V praxi to pak u příspěvku na bydlení funguje tak, že se vždy dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Na příspěvek na bydlení tedy nemáte nárok ihned po nastěhování do nového bytu, ale až po nějaké době, kdy jste schopen doložit zaplacené náklady na bydlení.

Řekněme, že byste si pronajal byt od 1. 7. 2017. V takovém případě si pak na začátku října 2017 můžete požádat o příspěvek na bydlení s tím, že by se dokládaly náklady na bydlení za 3 čtvrtletí 2017 (červenec – září) a současně i příjmy za stejné období. Po schválení žádosti by vám byl příspěvek na bydlení vyplácen v měsících říjen, listopad, prosinec, a v lednu 2018 byste zase dokládal příjmy a náklady za 4 čtvrtletí 2017, a tak dále.

Mezi příjmy se pro účely příspěvku na bydlení zahrnuje třeba právě vámi zmíněný příjem z brigády nebo i příspěvek na dítě (případně i další příjmy pokud byste měl i nějaké jiné).

O nároku na příspěvek na bydlení, a jeho výši, pak rozhoduje počet osob s trvalým pobytem v daném bytě/domě, velikost města/obce a také to, jaké jsou skutečně zaplacené náklady. Přídavky na bydlení jsou buď do výše skutečně zaplacených nákladů, nebo maximálně do výše normativních nákladů (ty se pak odvíjí právě od velikosti města a počtu osob).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď