Příspěvek na bydlení – studentka VŠ

Dobrý den, chtěla bych se nezávazně zeptat, zda i já, jako studentka vysoké školy mám nárok na příspěvek na bydlení?

Rodiče jsou rozvedení a otec mi zasílá 1000kč výživné. Maminka pak 3000kč. Ke škole samozřejmě pracuji po různých brigádách, vlastně všude kde si nějakou korunu vydělám.

Ale moc rada bych začala žít sama, z výživného a brigád, které mám, bych si dokázala zaplatit byt, ale na jídlo a knihy by mi asi nic moc nezůstalo a ke škole si nemůžu dovolit brát ještě noční brigády.

Známa z vedlejší fakulty mi povídala o tom, že tady nějaká pomoc pro ty, co studují a pracuji po brigádách je, tak bych se jen, jak jsem psala, nezávazně chtěla informovat.

Byt, ve kterém bych chtěla začít žít je v bytové jednotce, kterou vlastní můj nezletilý nevlastní bratr, u kterého bych měla sepsanou písemnou nájemní smlouvu s trvalým bydlištěm.

Děkuji za odpovědi.

Přeji hezky den.

Dotaz poslal/a: Klára , 23.05.2017 17:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 16:19 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je sociální dávka poskytována v rámci státní sociální podpory jako účelová dávka na úhradu nákladů spojených s bydlením. Zjednodušeně je možné říci, že ji dostávají ti, kdo mají vysoké náklady na bydlení a současně nízké příjmy.

Případný nárok na přídavky na bydlení není nijak limitován tím, zda jste studentka, zaměstnaná, důchodce, žena v domácnosti na mateřské/rodičovské nebo třeba nezaměstnaná. To při posuzování nároku na tuto sociální dávku nehraje žádnou roli. Rozhodující je to, zda jsou splněny požadované podmínky.

Abyste případně měla jako studentka nárok na příspěvek na bydlení, pak se musí jednat o byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví, nebo právě byt užívaný na základě nájemní smlouvy. Druhou podmínkou je pak to, abyste měla v bytě trvalé bydliště. Což, jak píšete, byste měla splňovat.

U příspěvku na bydlení to pak funguje tak, že se přiznává vždy na 3 měsíce, resp. opakovaně, vždy po 3 měsících je nutné dokládat, že nárok stále trvá. Na začátku kalendářního čtvrtletí pak dokládáte příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy konkrétně, pokud byste si šla požádat o dávku nyní, v květnu 2017, pak se dokládají příjmy a náklady na bydlení za leden – březen 2017. Na začátku července 2017 se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za duben – červen 2017.

Z toho důvodu by vám pak nevznikal nárok na příspěvek na bydlení ihned poté, co byste uzavřela nájemní smlouvu a začala bydlet ve zmíněném bytě, ale až s určitým časovým odstupem.

Mezi příjmy, které se dokládají, se pak zahrnují různé příjmy – ve vašem případě by tam spadali příjmy z brigád, výživné od rodičů, nebo pokud jej dostáváte, tak i příspěvek na dítě apod. Mezi náklady na bydlení se pak započítává například zaplacené nájemné, platba za elektřinu, vodu, plyn apod. Některé výdaje spojené s bydlením – třeba platba za kabelovou televizi, pevnou telefonní linku, internet naopak mezi náklady na bydlení nepatří.

Podle toho, jak vysoké doložíte náklady a příjmy, podle toho kolik osob má v bytě trvalé bydliště (zahrnují se příjmy všech osob s trvalým bydlištěm, v daném bytě), a také podle velikosti města, kde je daný byt, se pak odvíjí případná výše příspěvku na bydlení.

Jakmile tedy budete splňovat podmínky (platná nájemní smlouva + trvalý pobyt), můžete zajít na místní Úřad práce, kde se tato sociální dávka vyřizuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď