Příspěvek na bydlení – studentka VŠ

Dobrý den, chtěla bych se nezávazně zeptat, zda i já, jako studentka vysoké školy mám nárok na příspěvek na bydlení?

Rodiče jsou rozvedení a otec mi zasílá 1000kč výživné. Maminka pak 3000kč. Ke škole samozřejmě pracuji po různých brigádách, vlastně všude kde si nějakou korunu vydělám.

Ale moc rada bych začala žít sama, z výživného a brigád, které mám, bych si dokázala zaplatit byt, ale na jídlo a knihy by mi asi nic moc nezůstalo a ke škole si nemůžu dovolit brát ještě noční brigády.

Známa z vedlejší fakulty mi povídala o tom, že tady nějaká pomoc pro ty, co studují a pracuji po brigádách je, tak bych se jen, jak jsem psala, nezávazně chtěla informovat.

Byt, ve kterém bych chtěla začít žít je v bytové jednotce, kterou vlastní můj nezletilý nevlastní bratr, u kterého bych měla sepsanou písemnou nájemní smlouvu s trvalým bydlištěm.

Děkuji za odpovědi.

Přeji hezky den.

Dotaz poslal/a: Klára , 23.05.2017 17:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 16:19 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je sociální dávka poskytována v rámci státní sociální podpory jako účelová dávka na úhradu nákladů spojených s bydlením. Zjednodušeně je možné říci, že ji dostávají ti, kdo mají vysoké náklady na bydlení a současně nízké příjmy.

Případný nárok na přídavky na bydlení není nijak limitován tím, zda jste studentka, zaměstnaná, důchodce, žena v domácnosti na mateřské/rodičovské nebo třeba nezaměstnaná. To při posuzování nároku na tuto sociální dávku nehraje žádnou roli. Rozhodující je to, zda jsou splněny požadované podmínky.

Abyste případně měla jako studentka nárok na příspěvek na bydlení, pak se musí jednat o byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví, nebo právě byt užívaný na základě nájemní smlouvy. Druhou podmínkou je pak to, abyste měla v bytě trvalé bydliště. Což, jak píšete, byste měla splňovat.

U příspěvku na bydlení to pak funguje tak, že se přiznává vždy na 3 měsíce, resp. opakovaně, vždy po 3 měsících je nutné dokládat, že nárok stále trvá. Na začátku kalendářního čtvrtletí pak dokládáte příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy konkrétně, pokud byste si šla požádat o dávku nyní, v květnu 2017, pak se dokládají příjmy a náklady na bydlení za leden – březen 2017. Na začátku července 2017 se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za duben – červen 2017.

Z toho důvodu by vám pak nevznikal nárok na příspěvek na bydlení ihned poté, co byste uzavřela nájemní smlouvu a začala bydlet ve zmíněném bytě, ale až s určitým časovým odstupem.

Mezi příjmy, které se dokládají, se pak zahrnují různé příjmy – ve vašem případě by tam spadali příjmy z brigád, výživné od rodičů, nebo pokud jej dostáváte, tak i příspěvek na dítě apod. Mezi náklady na bydlení se pak započítává například zaplacené nájemné, platba za elektřinu, vodu, plyn apod. Některé výdaje spojené s bydlením – třeba platba za kabelovou televizi, pevnou telefonní linku, internet naopak mezi náklady na bydlení nepatří.

Podle toho, jak vysoké doložíte náklady a příjmy, podle toho kolik osob má v bytě trvalé bydliště (zahrnují se příjmy všech osob s trvalým bydlištěm, v daném bytě), a také podle velikosti města, kde je daný byt, se pak odvíjí případná výše příspěvku na bydlení.

Jakmile tedy budete splňovat podmínky (platná nájemní smlouva + trvalý pobyt), můžete zajít na místní Úřad práce, kde se tato sociální dávka vyřizuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď