Příspěvek na bydlení – studentka VŠ

Dobrý den, chtěla bych se nezávazně zeptat, zda i já, jako studentka vysoké školy mám nárok na příspěvek na bydlení?

Rodiče jsou rozvedení a otec mi zasílá 1000kč výživné. Maminka pak 3000kč. Ke škole samozřejmě pracuji po různých brigádách, vlastně všude kde si nějakou korunu vydělám.

Ale moc rada bych začala žít sama, z výživného a brigád, které mám, bych si dokázala zaplatit byt, ale na jídlo a knihy by mi asi nic moc nezůstalo a ke škole si nemůžu dovolit brát ještě noční brigády.

Známa z vedlejší fakulty mi povídala o tom, že tady nějaká pomoc pro ty, co studují a pracuji po brigádách je, tak bych se jen, jak jsem psala, nezávazně chtěla informovat.

Byt, ve kterém bych chtěla začít žít je v bytové jednotce, kterou vlastní můj nezletilý nevlastní bratr, u kterého bych měla sepsanou písemnou nájemní smlouvu s trvalým bydlištěm.

Děkuji za odpovědi.

Přeji hezky den.

Dotaz poslal/a: Klára , 23.05.2017 17:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 16:19 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je sociální dávka poskytována v rámci státní sociální podpory jako účelová dávka na úhradu nákladů spojených s bydlením. Zjednodušeně je možné říci, že ji dostávají ti, kdo mají vysoké náklady na bydlení a současně nízké příjmy.

Případný nárok na přídavky na bydlení není nijak limitován tím, zda jste studentka, zaměstnaná, důchodce, žena v domácnosti na mateřské/rodičovské nebo třeba nezaměstnaná. To při posuzování nároku na tuto sociální dávku nehraje žádnou roli. Rozhodující je to, zda jsou splněny požadované podmínky.

Abyste případně měla jako studentka nárok na příspěvek na bydlení, pak se musí jednat o byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví, nebo právě byt užívaný na základě nájemní smlouvy. Druhou podmínkou je pak to, abyste měla v bytě trvalé bydliště. Což, jak píšete, byste měla splňovat.

U příspěvku na bydlení to pak funguje tak, že se přiznává vždy na 3 měsíce, resp. opakovaně, vždy po 3 měsících je nutné dokládat, že nárok stále trvá. Na začátku kalendářního čtvrtletí pak dokládáte příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy konkrétně, pokud byste si šla požádat o dávku nyní, v květnu 2017, pak se dokládají příjmy a náklady na bydlení za leden – březen 2017. Na začátku července 2017 se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za duben – červen 2017.

Z toho důvodu by vám pak nevznikal nárok na příspěvek na bydlení ihned poté, co byste uzavřela nájemní smlouvu a začala bydlet ve zmíněném bytě, ale až s určitým časovým odstupem.

Mezi příjmy, které se dokládají, se pak zahrnují různé příjmy – ve vašem případě by tam spadali příjmy z brigád, výživné od rodičů, nebo pokud jej dostáváte, tak i příspěvek na dítě apod. Mezi náklady na bydlení se pak započítává například zaplacené nájemné, platba za elektřinu, vodu, plyn apod. Některé výdaje spojené s bydlením – třeba platba za kabelovou televizi, pevnou telefonní linku, internet naopak mezi náklady na bydlení nepatří.

Podle toho, jak vysoké doložíte náklady a příjmy, podle toho kolik osob má v bytě trvalé bydliště (zahrnují se příjmy všech osob s trvalým bydlištěm, v daném bytě), a také podle velikosti města, kde je daný byt, se pak odvíjí případná výše příspěvku na bydlení.

Jakmile tedy budete splňovat podmínky (platná nájemní smlouva + trvalý pobyt), můžete zajít na místní Úřad práce, kde se tato sociální dávka vyřizuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Stěhování k příteli a příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, beru mateřskou a příspěvek na bydlení. V březnu jsem musela zaplatit nedoplatek, a teď ke konci dubna se budeme se synem stěhovat k mému příteli, kde už asi nebudu mít nárok na bydlení. Zajímalo by mě, jestli v květnu ještě dostanu na bydlení a jestli se sociálka vyplácí nějaký procento z nedoplatku. A […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď