Příspěvek na bydlení – na jak dlouho?

Dobrý den,

dne 8. 2. 2017 jsem žádala příspěvek na bydlení, který mi byl přiznán, ale v oznámení je pouze na období 1. 1. 2017 do 30. 6. 2017.

Zajímalo by mne, proč byl, přiznám pouze na tuto dobu.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka V., 09.05.2017 17:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.05.2017 v 17:19 napsal/a:

Dobrý den,

U sociálních dávek (kam spadá i vámi zmíněný příspěvek na bydlení), to obecně funguje tak, že jsou, buď dávky, které se vyplácí jednorázově při nějaké životní události – například porodné při narození dítěte. Nebo jsou sociální dávky, které se vyplácí opakovaně, dokud trvají důvody pro jejich vyplácení.

U opakovaně vyplácených dávek je to pak tak, že žádná sociální dávka není přiznána „na neurčito“, ale každá sociální dávka se přiznává na nějaké konkrétní časové období a po jeho uplynutí se znovu posuzuje oprávněnost dané sociální dávky. Třeba u přídavků na dítě je tímto obdobím jeden rok (resp. zde je to navázáno na školní rok). U jiných sociálních dávek se pak jejich oprávněnost posuzuje opakovaně každý měsíc (jedná se například o dávky pomoci ve hmotné nouzi jako je třeba příspěvek na živobytí).

U vámi zmíněného příspěvku na bydlení je pak oním posuzovaným obdobím kalendářní čtvrtletí (tj. 3 měsíce). V praxi to pak funguje tak, že vždy na začátku nového kalendářního čtvrtletí musíte příslušnému úřadu (zde je to Úřad práce), doložit vaše příjmy a současně náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud by u vás došlo k nějaké zásadnější změně, třeba zvýšení příjmů, nebo by se naopak změnily náklady na bydlení – třeba i jen tím, že v předchozím čtvrtletí vám byl vyplacen nějaký přeplatek, pak to bude hrát roli při posuzování nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši v dalším kalendářním čtvrtletí.

U příspěvku na bydlení pak ještě platí, že o dávku je možné žádat maximálně 3 měsíce zpětně. Což je i váš případ. V únoru jste si tedy vyřídila zpětný nárok na příspěvek na bydlení za 1 kalendářní čtvrtletí (leden 2017 – březen 2017) a zároveň jste si vyřídila „řádný“ příspěvek na bydlení na 2 kalendářní čtvrtletí (duben 2017 až červen 2017).

Na 3 kalendářní čtvrtletí (červenec 2017 až září 2017) pak budete muset na Úřad práce doložit vaše příjmy za duben – červen a současně i náklady na bydlení za dané období. A podle toho vám pak bude přiznán příspěvek na bydlení na další 3 měsíce. A pak se to za 3 měsíce bude zase opakovat.

Viz zákon o státní sociální, zákon číslo 117/1995 Sb:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď