Mám nárok na jakýkoliv příspěvek na dítě, bydlení, hmotná nouze?

Dobrý den,

kamarádka je rozvedená matka samoživitelka (2 děti – 10 let a 15 let). Starší dítě je navíc autista. Loni přestala podnikat, ale zůstal jí dluh na OSSZ (již v exekučním řízení).

Otec platí na každé dítě 2.500 Kč. Momentálně kamarádka pracuje na HPP (má minimální mzdu). Bydlí s oběma dětmi v podnájmu.

Jelikož není schopna s tím minimem vyjít, ani jakýmkoliv způsobem platit svůj dluh u OSSZ, tak se ptám:

„Má nárok na jakýkoliv příspěvek na dítě, bydlení, hmotná nouze, prostě cokoliv co by jí pomohlo, když má dluh u OSSZ?“

Dotaz poslal/a: Barbora K., 05.02.2016 08:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2016 14:04 napsal/a:

Dobrý den,

Na Váš dotaz není možné jednoznačně odpovědět, protože při posuzování nároku na sociální dávky hraje roli mnoho různých faktorů. Takže spíše obecně:

Co se týká nároku na dávky hmotné nouze. U nich se zohledňuje životní minimum. To je pro matku se dvěma dětmi v daném věku 7730 Kč. Pokud má minimální mzdu (tj. 9900 Kč) a dále pak výživné ve výši 2x2500 Kč, pak určitě nebude osobou ve hmotné nouzi (příjem je vyšší než životní minimum) a na tyto dávky mít nárok nebude.

U příspěvku na bydlení je rozhodující mimo jiné to jestli se jedná o byt (dům) v osobním vlastnictví nebo jestli je uzavřena nájemní smlouva. Na podnájem (tj. smlouva není uzavřena s majitelem bytu), dávku získat možné není. Pokud by to byla nájemní smlouva, pak dále záleží na tom, kolik osob má v bytě vedený trvalý pobyt (a jaké mají příjmy), o jak velké jde město atd.

U příspěvků na dítě se pak zohledňují příjmy z předchozího kalendářního roku. V období září 2015 – srpen 2016 se posuzuje příjem za rok 2014. V období září 2016 až říjen 2017 se bude posuzovat příjem za rok 2015.

U přídavků na dítě nesmí být průměrné příjmy v daném období vyšší než 2,4 násobek životního minima.

Dluh z podnikání nebrání tomu aby si žena podal žádost o sociální dávky. To jestli je získá, ale bude záležet na tom, jestli bude splňovat podmínky pro některou z dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď