Mám nárok na jakýkoliv příspěvek na dítě, bydlení, hmotná nouze?

Dobrý den,

kamarádka je rozvedená matka samoživitelka (2 děti – 10 let a 15 let). Starší dítě je navíc autista. Loni přestala podnikat, ale zůstal jí dluh na OSSZ (již v exekučním řízení).

Otec platí na každé dítě 2.500 Kč. Momentálně kamarádka pracuje na HPP (má minimální mzdu). Bydlí s oběma dětmi v podnájmu.

Jelikož není schopna s tím minimem vyjít, ani jakýmkoliv způsobem platit svůj dluh u OSSZ, tak se ptám:

„Má nárok na jakýkoliv příspěvek na dítě, bydlení, hmotná nouze, prostě cokoliv co by jí pomohlo, když má dluh u OSSZ?“

Dotaz poslal/a: Barbora K., 05.02.2016 08:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2016 v 14:04 napsal/a:

Dobrý den,

Na Váš dotaz není možné jednoznačně odpovědět, protože při posuzování nároku na sociální dávky hraje roli mnoho různých faktorů. Takže spíše obecně:

Co se týká nároku na dávky hmotné nouze. U nich se zohledňuje životní minimum. To je pro matku se dvěma dětmi v daném věku 7730 Kč. Pokud má minimální mzdu (tj. 9900 Kč) a dále pak výživné ve výši 2x2500 Kč, pak určitě nebude osobou ve hmotné nouzi (příjem je vyšší než životní minimum) a na tyto dávky mít nárok nebude.

U příspěvku na bydlení je rozhodující mimo jiné to jestli se jedná o byt (dům) v osobním vlastnictví nebo jestli je uzavřena nájemní smlouva. Na podnájem (tj. smlouva není uzavřena s majitelem bytu), dávku získat možné není. Pokud by to byla nájemní smlouva, pak dále záleží na tom, kolik osob má v bytě vedený trvalý pobyt (a jaké mají příjmy), o jak velké jde město atd.

U příspěvků na dítě se pak zohledňují příjmy z předchozího kalendářního roku. V období září 2015 – srpen 2016 se posuzuje příjem za rok 2014. V období září 2016 až říjen 2017 se bude posuzovat příjem za rok 2015.

U přídavků na dítě nesmí být průměrné příjmy v daném období vyšší než 2,4 násobek životního minima.

Dluh z podnikání nebrání tomu aby si žena podal žádost o sociální dávky. To jestli je získá, ale bude záležet na tom, jestli bude splňovat podmínky pro některou z dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Dávky hmotné nouze a příjem z brigády

-

Dobrý den, chci se zeptat, moje kamarádka má dvě děti je samoživitelka a pobírá hmotní nouzi a příspěvek na bydlení její 17 letá dcera si chce přivydělat brigádou při škole. Může a kolik? Děkuji za odpovědi.

Zobrazit odpověď

Dosáhnu na nějaké dávky?

-

Mám dotaz, jsem vdaná, s manželem nežijí již 5 let, je v zahraničí. Máme spolu dceru, bude ji 7. Mam ji ve své péči určené soudem i alimenty 3 tisíce. Momentálně bydlím s přítelem, ale situace je neúnosná a musím odejít. Hledám si bydlení. Bydlím ve městě s 90 tis. Obyvateli. Mam insolvenci, čistý plat […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat? Moje matka se mnou bydlí v jedné domácnosti, byt 3+1. Nyní bych chtěl byt prodat a z toho prodeje jí koupit garsonku nebo byt 1+1. Jenomže ona má velmi nízký důchod (4 500 Kč) a proto si bude muset žádat o příspěvek na bydlení. Já tedy potřebuji dopředu s […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a platby

-

Dobrý den. Chtěla bych žádat o příspěvek na bydlení na byt, ve kterém budeme bydlet s přítelem (oba zde budeme mít trvalý pobyt) a zajímá mě jedna věc. Vím, že nájemní smlouva musí být napsána na mě. Budou po mě na UP chtít i nějaký výpis z účtu, že peníze na nájem skutečně platím já? […]

Zobrazit odpověď