Příspěvky na bydlení a životní minimum

Dobrý den,

jsem na mateřské, pobírám 5500, bydlím u své matky bez přítele, který je veden v rodném listě a platí na dítě 1000kc měsíčně.

Mamka vydělává 9500. Mám nárok příspěvek na bydlení a životní minimum?

děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Tereza M., 08.03.2016 16:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 v 18:23 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká samotného příspěvku na bydlení, tak o něj si můžete požádat, pokud v daném bytě máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu (což bude mít zřejmě spíše Vaše matka, pak by měla žádost podávat ona), dále je pak nutné, aby žadatel měl v daném bytě vedený trvalý pobyt.

Žádost o příspěvek na bydlení se podává na místním úřadu práce. V rámci žádosti je pak nutné doložit příjmy všech osob, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt. Pokud máte v bytě trvalý pobyt i vy, pak se bude započítávat i Váš příjem (tedy „mateřská“ + alimenty).

Příjmy a náklady na bydlení (zaplacený nájem, složenky za vodu, elektřinu, plyn apod.), se pak dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy, nyní až do konce března, by to bylo za měsíce říjen až prosinec 2015, od dubna pak za leden až březen 2016.

Co se týká onoho „životního minima“, zde máte zřejmě na mysli sociální dávku v rámci dávek hmotné nouze, zřejmě „příspěvek na živobytí“.

Pokud žijete ve společné domácnosti se svou matkou, tak pro účely této dávky byste byli opět posuzováni společně. Tedy Vy, Vaše matka a dítě. Životní minimum v takovém případě bude 7710 Kč měsíčně. A součet Vašeho příjmu a příjmu Vaší matky tuto částku poměrně výrazně převyšuje, takže se domnívám, že na její získání nebudete mít nárok.

Případně byste si ale ještě mohla požádat o přídavky na dítě – pokud je dosud nepobíráte.

Obecně se všechny tyto dávky řeší na Úřadu práce, takže se případně můžete obrátit tam pro další informace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď