Příspěvky na bydlení pro studentku VŠ v Praze

Dobrý den,

touto formou bych se Vás chtěla zeptat, zda jako studentka (20let) mám nárok na příspěvky na bydlení.

Pronajímám si byt v Praze a chodím na brigádu, ve které si moc nevydělám, a do toho studuji na VŠ.

Popřípadě, že ano, jak bych měla postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Daniela K., 01.05.2017 12:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.05.2017 v 8:32 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky „příspěvek na bydlení“ v zásadě nehraje žádnou roli to, jestli jste student, zaměstnanec, nezaměstnaný, důchodce nebo třeba žena na mateřské dovolené. To je v zásadě irelevantní. Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou splněny zákonem definované podmínky.

Mezi hlavní podmínky, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení, pak patří především to, že se musí jednat o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo že na daný byt/dům máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu. Vy uvádíte, že si pronajímáte byt v Praze. Pokud je to opravdu nájem, pak je tato podmínka splněna. Pozor jen na to, aby se nejednalo o podnájem. Na podnájemní smlouvu se již přídavky na bydlení nevztahují.

Současně s tím, pak musíte mít v daném bytě/domě vedeno trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště není možné získat tuto sociální dávku. Pokud v pronajatém bytě trvalé bydliště nemáte, pak si jej tam musíte vyřídit. To by nemělo být nic složitého, stačí zajít na příslušný úřad (zpravidla tam, kde se na místním městském úřadu vydávají nové občanské průkazy, bližší info určitě najdete na webu daného úřadu), a zde předložit platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Souhlas majitele bytu k tomu vůbec nepotřebujete.

O příspěvek na bydlení se pak žádá na Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště). Je potřeba vyplnit příslušný formulář, doložit osobní doklady, nájemní smlouvu na byt a dále pak náklady na bydlení a vaše příjmy za rozhodné období.

Rozhodným obdobím u příspěvku na bydlení je předchozí kalendářní čtvrtletí. V dubnu tak dokládáte příjmy za leden až březen, v červenci pak dokládáte příjmy za duben až červen atd. Příjmy a náklady na bydlení se dokládají vždy jednou za 3 měsíce.

Příjmy se dokládají na příslušném formuláři – potvrzení o výši čtvrtletního příjmu, který by vám měl potvrdit váš zaměstnavatel. Náklady na bydlení se pak dokládají ty skutečně zaplacené – složenky, výpis z účtu apod.

O příspěvek na bydlení je možné požádat i zpětně, ale maximálně o 3 měsíce zpět. Pokud tedy v bytě bydlíte již nějakou dobu, a máte tam už nějakou dobu trvalé bydliště, pak byste mohla mít nárok na příspěvek i za předchozí 3 měsíce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď