Příspěvky na bydlení pro studentku VŠ v Praze

Dobrý den,

touto formou bych se Vás chtěla zeptat, zda jako studentka (20let) mám nárok na příspěvky na bydlení.

Pronajímám si byt v Praze a chodím na brigádu, ve které si moc nevydělám, a do toho studuji na VŠ.

Popřípadě, že ano, jak bych měla postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Daniela K., 01.05.2017 12:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.05.2017 v 8:32 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky „příspěvek na bydlení“ v zásadě nehraje žádnou roli to, jestli jste student, zaměstnanec, nezaměstnaný, důchodce nebo třeba žena na mateřské dovolené. To je v zásadě irelevantní. Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou splněny zákonem definované podmínky.

Mezi hlavní podmínky, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení, pak patří především to, že se musí jednat o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo že na daný byt/dům máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu. Vy uvádíte, že si pronajímáte byt v Praze. Pokud je to opravdu nájem, pak je tato podmínka splněna. Pozor jen na to, aby se nejednalo o podnájem. Na podnájemní smlouvu se již přídavky na bydlení nevztahují.

Současně s tím, pak musíte mít v daném bytě/domě vedeno trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště není možné získat tuto sociální dávku. Pokud v pronajatém bytě trvalé bydliště nemáte, pak si jej tam musíte vyřídit. To by nemělo být nic složitého, stačí zajít na příslušný úřad (zpravidla tam, kde se na místním městském úřadu vydávají nové občanské průkazy, bližší info určitě najdete na webu daného úřadu), a zde předložit platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Souhlas majitele bytu k tomu vůbec nepotřebujete.

O příspěvek na bydlení se pak žádá na Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště). Je potřeba vyplnit příslušný formulář, doložit osobní doklady, nájemní smlouvu na byt a dále pak náklady na bydlení a vaše příjmy za rozhodné období.

Rozhodným obdobím u příspěvku na bydlení je předchozí kalendářní čtvrtletí. V dubnu tak dokládáte příjmy za leden až březen, v červenci pak dokládáte příjmy za duben až červen atd. Příjmy a náklady na bydlení se dokládají vždy jednou za 3 měsíce.

Příjmy se dokládají na příslušném formuláři – potvrzení o výši čtvrtletního příjmu, který by vám měl potvrdit váš zaměstnavatel. Náklady na bydlení se pak dokládají ty skutečně zaplacené – složenky, výpis z účtu apod.

O příspěvek na bydlení je možné požádat i zpětně, ale maximálně o 3 měsíce zpět. Pokud tedy v bytě bydlíte již nějakou dobu, a máte tam už nějakou dobu trvalé bydliště, pak byste mohla mít nárok na příspěvek i za předchozí 3 měsíce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď