Příspěvky na bydlení pro studentku VŠ v Praze

Dobrý den,

touto formou bych se Vás chtěla zeptat, zda jako studentka (20let) mám nárok na příspěvky na bydlení.

Pronajímám si byt v Praze a chodím na brigádu, ve které si moc nevydělám, a do toho studuji na VŠ.

Popřípadě, že ano, jak bych měla postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Daniela K., 01.05.2017 12:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.05.2017 v 8:32 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky „příspěvek na bydlení“ v zásadě nehraje žádnou roli to, jestli jste student, zaměstnanec, nezaměstnaný, důchodce nebo třeba žena na mateřské dovolené. To je v zásadě irelevantní. Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou splněny zákonem definované podmínky.

Mezi hlavní podmínky, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení, pak patří především to, že se musí jednat o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo že na daný byt/dům máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu. Vy uvádíte, že si pronajímáte byt v Praze. Pokud je to opravdu nájem, pak je tato podmínka splněna. Pozor jen na to, aby se nejednalo o podnájem. Na podnájemní smlouvu se již přídavky na bydlení nevztahují.

Současně s tím, pak musíte mít v daném bytě/domě vedeno trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště není možné získat tuto sociální dávku. Pokud v pronajatém bytě trvalé bydliště nemáte, pak si jej tam musíte vyřídit. To by nemělo být nic složitého, stačí zajít na příslušný úřad (zpravidla tam, kde se na místním městském úřadu vydávají nové občanské průkazy, bližší info určitě najdete na webu daného úřadu), a zde předložit platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Souhlas majitele bytu k tomu vůbec nepotřebujete.

O příspěvek na bydlení se pak žádá na Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště). Je potřeba vyplnit příslušný formulář, doložit osobní doklady, nájemní smlouvu na byt a dále pak náklady na bydlení a vaše příjmy za rozhodné období.

Rozhodným obdobím u příspěvku na bydlení je předchozí kalendářní čtvrtletí. V dubnu tak dokládáte příjmy za leden až březen, v červenci pak dokládáte příjmy za duben až červen atd. Příjmy a náklady na bydlení se dokládají vždy jednou za 3 měsíce.

Příjmy se dokládají na příslušném formuláři – potvrzení o výši čtvrtletního příjmu, který by vám měl potvrdit váš zaměstnavatel. Náklady na bydlení se pak dokládají ty skutečně zaplacené – složenky, výpis z účtu apod.

O příspěvek na bydlení je možné požádat i zpětně, ale maximálně o 3 měsíce zpět. Pokud tedy v bytě bydlíte již nějakou dobu, a máte tam už nějakou dobu trvalé bydliště, pak byste mohla mít nárok na příspěvek i za předchozí 3 měsíce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Stěhování k příteli a příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, beru mateřskou a příspěvek na bydlení. V březnu jsem musela zaplatit nedoplatek, a teď ke konci dubna se budeme se synem stěhovat k mému příteli, kde už asi nebudu mít nárok na bydlení. Zajímalo by mě, jestli v květnu ještě dostanu na bydlení a jestli se sociálka vyplácí nějaký procento z nedoplatku. A […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď