Příspěvky na bydlení – trvalé bydliště majitele bytu

Dobrý den, mám trvalé bydliště v nájemním bytě a chtěla bych si zažádat o příspěvky na bydlení.

Na úřadě mi řekli, že ke všem dokladům také potřebují potvrzení od majitele, který má také na této adrese trvalé bydliště. Nějaký doklad, že tam se mnou nebydlí. Čestné prohlášení nestačí, chtějí kopii nějakého platebního dokladu, kde teď bydlí.

Přijde mi to až přespříliš, žádat majitele bytu o něco tak osobního. Ví, že si budu žádat o příspěvky na bydlení a v nájemní smlouvě jsou uvedeny podmínky nájmu. O tom, že tam budeme bydlet společně, tam žádná informace není. Je skutečně k uznání žádosti o přídavek na bydlení tento doklad nezbytný?

Moc děkuji, hezký den

Dotaz poslal/a: Renata, 03.03.2016 16:14
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.03.2016 15:04 napsal/a:

Dobrý den

Ano, požadavek úřadu je poměrně oprávněný. Jedná se o to, že o příspěvek na bydlení žádá ten, kdo má v daném bytě vedený trvalý pobyt a uzavřenou platnou nájemní smlouvu (nebo je majitelem domu/bytu).

V žádosti o příspěvek na bydlení, je pak dále nutné uvádět všechny osoby, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt. Podle počtu osob, které zde mají TP se pak odvíjí výše přiznané dávky. Zjednodušeně, čím více osob, tím bývá zpravidla dávka vyšší. To současně zahrnuje i to, že se pro účely dávky posuzuje příjem všech osob, které v bytě mají vedený trvalý pobyt. Takže zatímco u jiných sociálních dávek, by příjem majitele bytu nehrál roli, u příspěvek na bydlení ji naopak hraje.

Nárok na tuto dávku je mimo jiné podmíněn i tím, že žadatelé nepřesahují určitou výši příjmu.

Viz konkrétně záklon o státní sociální podpoře – především pak paragraf 7:

§ 7

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

To, že v nájemní smlouvě není uvedeno, že byste byt užívali společně je v tomto případě „irelevantní“. Úředník musí vycházet z toho co určuje zákon, a ten říká, že se posuzují všechny osoby, které mají v bytě stejný trvalý pobyt.

Majitel bytu může být z posuzování nároku na příspěvek na bydlení vyloučen, viz ustanovení v dalším odstavci:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Úřad tedy po Vás chce, abyste skutečnost, že majitel bytu s Vámi nežije, doložila. Vzhledem k tomu, že s žádostmi o sociální dávky se poměrně hodně podvádí (jen za rok 2015 to byla částka kolem 100 miliónů korun), a právě příspěvek na bydlení patří mezi ty nejvíce zneužívané dávky, tak je poměrně pochopitelné, že chtějí co nejpřesnější doklad.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď