Přivýdělek na rodičovské dovolené a péče o dítě

Dobrý den,

chtěla jsem Vás velmi požádat o radu k rodičovskému příspěvku a možnému přivýdělku během této doby.

Rodičovská mně bude končit měsícem srpen 2016. Během rodičovské jsem dostala nabídku chodit každý den na pár hodin do práce na dohodu o provedení práce. Bohužel nevím, jaká jsou omezení, když se starám o 2,5leté dítě. Prosím Vás tedy o tyto rady:

a) můžu dítě po tu dobu, co budu v práci dát do mateřské školky a na kolik hodin denně? Je tam prosím nějaké omezení?

b) pokud budu pracovat na dohodu o provedení práce u jednoho zaměstnavatele, je tam finanční omezení a také počet hodin, které můžu odpracovat?

c) v případě, že bych měla být zaměstnaná na částečný úvazek, čímž by za mě zaměstnavatel platil zdravotní a sociální pojištění, je možné se pak vrátit zpět na rodičovskou a nepřijdu o ni?

Dotaz poslal/a: Monika V., 02.03.2016 20:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 v 10:23 napsal/a:

Dobrý den,

Možnost pracovat nebo třeba podnikat během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, není v zásadě nijak omezena. Můžete tedy jak podnikat, tak pracovat na hlavní pracovní poměr, nebo třeba na nějaký zkrácený úvazek, nebo třeba formou dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti.

To co je nutné splnit je podmínka řádné celodenní péče o dítě. Ta je přesně formulována v příslušném zákonu, zde konkrétně Zákon o státní sociální podpoře – paragraf 31:

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže

a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci,

b) dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zařízenou pro zdravotně postižené děti nebo jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně,

c) dítě zdravotně postižené pravidelně navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně,

d) dítě navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, a jestliže oba rodiče nebo osamělý rodič je osobou závislou na pomoci jiné osoby ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) podle zákona o sociálních službách,

e) rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou, nejde-li o případy uvedené v písmenu a), v době, kdy je výdělečně činný nebo je žákem nebo studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání (§ 12 až 15), s výjimkou studia za trvání služebního poměru příslušníků ozbrojených sil;

docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

Pro Vás je tedy rozhodující to, že do 2 roků dítěte nesmíte dávat dítě do školky na dobu delší než 46 hodin v měsíce. Jakmile má ale dítě více než 2 roky, tak se již docházka dítěte do školky / jeslí nijak nesleduje

Tedy k Vašim dotazům:

A, dítě můžete dát do školky, není to nijak omezeno (uvádíte, že má již více než 2 roky)

B, Není žádný limit pro výdělek, pokud si vyděláte 100 tisíc korun měsíčně u jednoho zaměstnavatele, na rodičovský příspěvek máte pořád nárok (příjem se na rozdíl od jiných sociálních dávek nijak nesleduje)

C, Viz výše, rodičovský příspěvek můžete pobírat i během doby kdy jste zaměstnaná, po dobu zaměstnání se nijak neruší, není pak tedy důvod nic „obnovovat“ pokud zaměstnání v době čerpání RP ukončíte

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti. K 6. červenci mi končí dvouletá rodičovská dovolená. Smlouva v mém zaměstnání na dobu určitou mi doběhla před necelými dvěma lety (během mé mateřské dovolené). K 6. 7.2017 budu nezaměstnaná, a jestli správně rozumím, podpora v nezaměstnanosti se mi bude počítat ze základu 11500 Kč (dvouletá rodičovská, […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení RD a nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den. Čerpám RD do 2 let dítěte a spolu s tím i rodičovský příspěvek v nejvyšší možné částce 11500 Kč. Změnila se ale situace, a já budu muset být doma zřejmě déle, tedy do 3 let dítěte. Vím, že zaměstnavatel je povinen mi RD do tří let věku dítěte prodloužit, ale zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Smlouva o dílo na rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a naskytla se mi příležitost jednorázového přivýdělku na základě smlouvy o dílo. Chtěla bych se zeptat, jaké povinnosti vůči státu mi ze smlouvy budou plynout, a jaké by měly být cca procentuální odvody státu. Předem se omlouvám, pokud jsem zvolila špatnou kategorii úplně nevím kam přesně zařadit. Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Změna výše rodičovského příspěvku zpětně od jeho zahájení

-

Dobrý den, od června 2017 budu pobírat rodičovský příspěvek. Je skoro půlka června a zatím nic, asi mi bude chodit v následujícím měsíci po měsíci, v němž vznikl nárok na dávku. První dávka mi tedy ještě nebyla ani vyplacena a já jsem zjistila, že jsem neměla všechny potřebné informace a nastavila jsem si nižší dávku […]

Zobrazit odpověď