Přivýdělek u péče o dítě do 7 let a práce na DPČ

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, jestli je možné, pobírat rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte a u toho si přivydělávat na DPČ?

A jestli ano, tak jestli je možné přesáhnout částku 2500kč s tím, že když bych to překročila, odváděla bych pojistné.

Děkuji s pozdravem

Dotaz poslal/a: Vendula S., 04.05.2017 06:53
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.05.2017 v 16:21 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek (tedy do 4 roků věku dítěte), můžete neomezeně pracovat. A to jak v klasickém zaměstnání, tak i formou práce na DPP (dohoda o provedení práce) nebo na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Když máte rodičovský příspěvek, tak zde není žádné omezení na nějakou výši příjmu.

Ve vztahu k pojištění je to tak, že v době pobírání rodičovského příspěvku, pokud nemáte žádné příjmy, za vás zdravotní pojištění hradí stát. Pokud byste měla nějaké příjmy, konkrétně pak z klasického zaměstnání, nebo z práce na DPČ, kde máte sjednánu měsíční odměnu vyšší než 2500 Kč, nebo z práce na DPP, kde byste v daném měsíci měla příjem vyšší než 10000 Kč, pak za vás pojištění odvádí zaměstnavatel.

Jiná situace je ale v případě, že byste byla doma s dítětem i po skončení rodičovského příspěvku – tedy jako osoba pečující o dítě do 7 roků. Pak zde platí určitá omezení. Mimo jiné to, že dítě nesmíte dávat do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně.

Viz konkrétně zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 7, odstavec1, písmeno k:

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Dále také jako osoba pečující o dítě do 7 roků nesmíte vykonávat zaměstnání nebo samostatně výdělečnou činnost. Máte sice možnost přivýdělku, ale ten v případě práce na DPČ nesmí překročit 2500 Kč, a v případě práce na DPP nesmí překročit 10000 Kč v jednom měsíci. V opačném případě za vás již zdravotní pojištění nebude platit stát, ale zaměstnavatel.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

-

Dobrý den, jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu. Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte. Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

-

Dobrý den, minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem. Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby. Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky […]

Zobrazit odpověď

Žádost o příspěvek na bydlení přídavek na dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu zažádat o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě, když mi skončilo v lednu pobírání rodičovského příspěvku a od února jsem již bez příjmu. Přítel, otec mých dětí, od nás odešel. Přispívá měsíčně, jak může. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď