Prodloužení rodičovské, nárok na nemocenskou a mateřskou

Dobrý den,

do 30. srpna jsem s druhým dítětem na rodičovské dovolené. Uvažujeme o 3. dítěti, ale běží mi hlavou spoustu dotazů:

Přemýšlela jsme o prodloužení rodičovské dovolené na 4 roky, syna vzhledem k jeho termínu narození do naší školky nedostanu, s posunutím rodičovské dovolené ale prý musí zaměstnavatel souhlasit?

Neměli jsme úplně dobré vztahy, tak proto se ptám. Pokud mi prodloužení zamítne, já nebudu mít nikoho na hlídání, může mi zaměstnavatel dát výpověď, protože nebudu moci nastoupit po 3 letech?

Další dotaz je, pokud bych do té doby otěhotněla, nastoupila bych na nemocenskou, měla bych na ní nárok, i když jsem s dětmi doma už 5 let? Před jejich narozením (před 5 lety) jsem tři roky pracovala, mám práci na dobu neurčitou. A měla bych pak nárok na mateřskou?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Alena N., 03.02.2016 16:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.02.2016 v 09:36 napsal/a:

Dobrý den,

I když zákon o státní sociální podpoře umožňuje u Rodičovského příspěvku jeho čerpání až do 4 roků věku dítěte, rodičovskou dovolenou, kterou Vám poskytuje zaměstnavatel, řeší jiný zákon, a tam je opravdu omezení na 3 roky.

Konkrétně viz paragraf 196, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let

Tedy můžete se pokusit zaměstnavatele požádat, aby Vám rodičovskou dovolenou prodloužil (respektive poskytnul neplacené volno) třeba až do 4 roků dítěte. Ale zaměstnavatel už nemá zákonnou povinnost Vám toto umožnit. Je to tedy pouze na jeho rozhodnutí.

Pokud by Vám nevyhověl, tak budete muset podat výpověď. Péče o dítě patří mezi tzv. „vážné“ důvody pro ukončení pracovního poměru. Měla byste tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše by se nesnižovala.

Jinak dále, pokud jste byla posledních 5 roků doma s dětmi (mateřská nebo rodičovská dovolená), ale Váš pracovní poměr i nadále trvá, pak při dalším těhotenství budete mít nárok na mateřskou.

Zde bude rozhodující to, zda byste na další PPM nastupovala ještě v době, kdy budete čerpat rodičovskou dovolenou – nebo přesněji, v době kdy bude ještě trvat Váš pracovní poměr, nebo budete ještě v ochranné době 180 dní od konce posledního pracovního poměru. Pokud tomu tak bude, tak na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) nárok mít určitě budete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti. K 6. červenci mi končí dvouletá rodičovská dovolená. Smlouva v mém zaměstnání na dobu určitou mi doběhla před necelými dvěma lety (během mé mateřské dovolené). K 6. 7.2017 budu nezaměstnaná, a jestli správně rozumím, podpora v nezaměstnanosti se mi bude počítat ze základu 11500 Kč (dvouletá rodičovská, […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení RD a nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den. Čerpám RD do 2 let dítěte a spolu s tím i rodičovský příspěvek v nejvyšší možné částce 11500 Kč. Změnila se ale situace, a já budu muset být doma zřejmě déle, tedy do 3 let dítěte. Vím, že zaměstnavatel je povinen mi RD do tří let věku dítěte prodloužit, ale zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Smlouva o dílo na rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a naskytla se mi příležitost jednorázového přivýdělku na základě smlouvy o dílo. Chtěla bych se zeptat, jaké povinnosti vůči státu mi ze smlouvy budou plynout, a jaké by měly být cca procentuální odvody státu. Předem se omlouvám, pokud jsem zvolila špatnou kategorii úplně nevím kam přesně zařadit. Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Změna výše rodičovského příspěvku zpětně od jeho zahájení

-

Dobrý den, od června 2017 budu pobírat rodičovský příspěvek. Je skoro půlka června a zatím nic, asi mi bude chodit v následujícím měsíci po měsíci, v němž vznikl nárok na dávku. První dávka mi tedy ještě nebyla ani vyplacena a já jsem zjistila, že jsem neměla všechny potřebné informace a nastavila jsem si nižší dávku […]

Zobrazit odpověď