Pronajmutí obecního bytu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda se změnily nějak podmínky pro pronájem bytu třetí osobě, máme teď volný obecní byt a chtěli bychom jej pronajmout, máme na něj dekret.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Iva H., 10.03.2016 21:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2016 15:30 napsal/a:

Dobrý den,

pronájem bytu, kde jste sama nájemcem, je obvykle možný, jen se souhlasem majitele bytu. Resp. konkrétněji, pokud Vy sama máte uzavřenou nájemní smlouvu na obecní byt, tak již nemůžete uzavřít další nájemní smlouvu, ale jednalo by se o podnájem.

V takovém případě zde platí ustanovení Občanského zákoníku, především pak paragraf 225:

§ 215

(1) Souhlasí-li pronajímatel, může nájemce zřídit třetí osobě k věci užívací právo; byla-li nájemní smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje i souhlas pronajímatele písemnou formu.

(2) Zřídí-li nájemce třetí osobě užívací právo k věci bez souhlasu pronajímatele, považuje se to za hrubé porušení nájemcových povinností způsobující pronajímateli vážnější újmu.

(3) Užívací právo lze třetí osobě zřídit jen na dobu nájmu věci; k odchylnému ujednání se nepřihlíží.

U obecních bytů (a nejenom u nich), je tedy zpravidla vyžadován souhlas majitele bytu (zde tedy obce). Můžete se tedy obrátit přímo na příslušný odbor místního obecního/městského úřadu, a zde pak požádat o souhlas s pronájmem daného bytu.

V rámci žádosti je pak dobré uvést důvod k pronájmu bytu, například že se jedná o delší cestu do zahraničí, apod.

Pokud byste uzavřela podnájemní smlouvu bez souhlasu majitele bytu (tedy města), pak to určitě není „trestné“. Mohlo by vám ale případně hrozit že vám bude vypovězena Vaše stávající nájemní smlouva pro porušení podmínek stávající nájemní smlouvy. Bez souhlasu majitele bych se tedy být Vámi do pronájmu nepouštěla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď