Rychlejší vyplacení rodičovského příspěvku v roce 2017?

Dobrý den, mám dotaz.

Nyní mám dcerku, která má 7. 5. 2017 rok a jsem v pátém měsíci těhotenství. Rodičovskou pobírám tu nejvyšší částku, a jelikož se druhé narodí v září, tak vím, že budu muset rodičovskou předčasně ukončit.

Přijdu tím, ale o cca 80 000 Kč, což mě přijde dost nespravedlivé.

Slyšela jsem o změně ve vyplácení mateřské, které se má navyšovat a doba zkracovat. Není tento zákon už odsouhlasený?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 19.04.2017 11:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:41 napsal/a:

Dobrý den,

Podle aktuálně platných pravidel je nejvyšší možná výše rodičovského příspěvku, vyplaceného v jednom měsíci, částka 11500 Kč. Vyšší částku aktuálně není možné dostat. V případě, že už nyní pobíráte tuto nejvyšší částku, pak bohužel není nic, co byste ještě mohla udělat proto, abyste stihla dočerpat celou výši rodičovského příspěvku.

Ano, aktuálně se řeší změna těchto podmínek. Jedná se o novelu zákona o státní sociální podpoře (zákon 117/1995 Sb.). O této novele se hovoří již skoro dva roky. Ještě v loni a na začátku tohoto roku, zaznívaly hlasy, že by novela mohla začít platit již v polovině roku 2017.

Aktuální situace je taková, že shodou okolností před pár dny (12. 4. 2017), prošla tato novela třetím čtením v parlamentu. Nyní je potřeba ještě její schválení v senátu, podpis prezidenta republiky a její zveřejnění ve sbírce zákonů. Navíc se to může kdykoliv „zdržet“. Senát ji schválit nemusí a může ji vrátit zpět do parlamentu, to samé pak může udělat i prezident.

Takže je vysoce pravděpodobné, že i v nejideálnějším případě, nemůže tato novela začít platit dříve, než někdy na podzim. A ještě pravděpodobněji spíše až od 1. 1. 2018.

Je to pro vás bohužel nešťastné, protože jednou z věcí, která tato novela řeší je právě i vaše situace. Po jejím schválení by totiž nově bylo možné čerpat i vyšší částku rodičovského příspěvku než 11500 Kč. Nové maximum by mělo být dokonce přes 30 tisíc korun měsíčně. Celý rodičovský příspěvek by se pak za určitých podmínek dal vyčerpat už za 6 měsíců.

Vzhledem k termínu porodu druhého dítěte a tedy i termínu, kdy budete zahajovat PPM na druhé dítě, už ale nebudete mít takovou možnost využit. Pro vás už dojde ke schválení novely příliš pozdě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď