Rychlejší vyplacení rodičovského příspěvku v roce 2017?

Dobrý den, mám dotaz.

Nyní mám dcerku, která má 7. 5. 2017 rok a jsem v pátém měsíci těhotenství. Rodičovskou pobírám tu nejvyšší částku, a jelikož se druhé narodí v září, tak vím, že budu muset rodičovskou předčasně ukončit.

Přijdu tím, ale o cca 80 000 Kč, což mě přijde dost nespravedlivé.

Slyšela jsem o změně ve vyplácení mateřské, které se má navyšovat a doba zkracovat. Není tento zákon už odsouhlasený?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 19.04.2017 11:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:41 napsal/a:

Dobrý den,

Podle aktuálně platných pravidel je nejvyšší možná výše rodičovského příspěvku, vyplaceného v jednom měsíci, částka 11500 Kč. Vyšší částku aktuálně není možné dostat. V případě, že už nyní pobíráte tuto nejvyšší částku, pak bohužel není nic, co byste ještě mohla udělat proto, abyste stihla dočerpat celou výši rodičovského příspěvku.

Ano, aktuálně se řeší změna těchto podmínek. Jedná se o novelu zákona o státní sociální podpoře (zákon 117/1995 Sb.). O této novele se hovoří již skoro dva roky. Ještě v loni a na začátku tohoto roku, zaznívaly hlasy, že by novela mohla začít platit již v polovině roku 2017.

Aktuální situace je taková, že shodou okolností před pár dny (12. 4. 2017), prošla tato novela třetím čtením v parlamentu. Nyní je potřeba ještě její schválení v senátu, podpis prezidenta republiky a její zveřejnění ve sbírce zákonů. Navíc se to může kdykoliv „zdržet“. Senát ji schválit nemusí a může ji vrátit zpět do parlamentu, to samé pak může udělat i prezident.

Takže je vysoce pravděpodobné, že i v nejideálnějším případě, nemůže tato novela začít platit dříve, než někdy na podzim. A ještě pravděpodobněji spíše až od 1. 1. 2018.

Je to pro vás bohužel nešťastné, protože jednou z věcí, která tato novela řeší je právě i vaše situace. Po jejím schválení by totiž nově bylo možné čerpat i vyšší částku rodičovského příspěvku než 11500 Kč. Nové maximum by mělo být dokonce přes 30 tisíc korun měsíčně. Celý rodičovský příspěvek by se pak za určitých podmínek dal vyčerpat už za 6 měsíců.

Vzhledem k termínu porodu druhého dítěte a tedy i termínu, kdy budete zahajovat PPM na druhé dítě, už ale nebudete mít takovou možnost využit. Pro vás už dojde ke schválení novely příliš pozdě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď