Rychlejší vyplacení rodičovského příspěvku v roce 2017?

Dobrý den, mám dotaz.

Nyní mám dcerku, která má 7. 5. 2017 rok a jsem v pátém měsíci těhotenství. Rodičovskou pobírám tu nejvyšší částku, a jelikož se druhé narodí v září, tak vím, že budu muset rodičovskou předčasně ukončit.

Přijdu tím, ale o cca 80 000 Kč, což mě přijde dost nespravedlivé.

Slyšela jsem o změně ve vyplácení mateřské, které se má navyšovat a doba zkracovat. Není tento zákon už odsouhlasený?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 19.04.2017 11:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:41 napsal/a:

Dobrý den,

Podle aktuálně platných pravidel je nejvyšší možná výše rodičovského příspěvku, vyplaceného v jednom měsíci, částka 11500 Kč. Vyšší částku aktuálně není možné dostat. V případě, že už nyní pobíráte tuto nejvyšší částku, pak bohužel není nic, co byste ještě mohla udělat proto, abyste stihla dočerpat celou výši rodičovského příspěvku.

Ano, aktuálně se řeší změna těchto podmínek. Jedná se o novelu zákona o státní sociální podpoře (zákon 117/1995 Sb.). O této novele se hovoří již skoro dva roky. Ještě v loni a na začátku tohoto roku, zaznívaly hlasy, že by novela mohla začít platit již v polovině roku 2017.

Aktuální situace je taková, že shodou okolností před pár dny (12. 4. 2017), prošla tato novela třetím čtením v parlamentu. Nyní je potřeba ještě její schválení v senátu, podpis prezidenta republiky a její zveřejnění ve sbírce zákonů. Navíc se to může kdykoliv „zdržet“. Senát ji schválit nemusí a může ji vrátit zpět do parlamentu, to samé pak může udělat i prezident.

Takže je vysoce pravděpodobné, že i v nejideálnějším případě, nemůže tato novela začít platit dříve, než někdy na podzim. A ještě pravděpodobněji spíše až od 1. 1. 2018.

Je to pro vás bohužel nešťastné, protože jednou z věcí, která tato novela řeší je právě i vaše situace. Po jejím schválení by totiž nově bylo možné čerpat i vyšší částku rodičovského příspěvku než 11500 Kč. Nové maximum by mělo být dokonce přes 30 tisíc korun měsíčně. Celý rodičovský příspěvek by se pak za určitých podmínek dal vyčerpat už za 6 měsíců.

Vzhledem k termínu porodu druhého dítěte a tedy i termínu, kdy budete zahajovat PPM na druhé dítě, už ale nebudete mít takovou možnost využit. Pro vás už dojde ke schválení novely příliš pozdě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď