Propustka nebo paragraf?

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a jsem těhotná.

Mám naplánovaný test na cukrovku. Má manžel nárok na paragraf, příp. doprovod k lékaři?

Jelikož je tohle vyšetření časově i fyzicky náročné (při 2 těhotenství mne bylo špatně ještě půl dne potom), tak je třeba se postarat o naše 2 malé dcerky.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Adriána Š., 02.07.2017 20:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.07.2017 v 15:42 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud se budeme bavit o ošetřovném, tedy situaci, kdy by váš muž byl v  pracovní neschopnosti z důvodu ošetřování člena rodiny/dítěte, pak mám za to, že v tomto případě nejsou splněny požadované podmínky.

V době, kdy na dítě dostáváte rodičovský příspěvek (nebo případně „mateřskou“), je možné dostat ošetřovné na toto dítě/děti pouze v určitých - specifických případech. A to například v situaci, kdy byste byla nemocná, nebo utrpěla nějaký úraz, byla hospitalizována v nemocnici (vy sama, nebo jako doprovod nezletilého dítěte). Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Tedy z důvodu ošetřování/péče o vaše děti, váš manžel ošetřovné čerpat nemůže, protože vy na ně dostáváte rodičovský příspěvek, a nejedná se o některý z případů zmíněných v zákonu.

Alternativou by bylo, že by se jednalo o ošetřování jiného člena domácnosti – tedy vás. Tam je ale podmínka, abyste nezbytně vyžadovala (z důvodu nemoci nebo úrazu) ošetřování jinou fyzickou osobou – viz:

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu 

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

Jinou věcí ale je, že zákoník práce připouští, aby zaměstnavatel omluvil nepřítomnost zaměstnance z „důležitých osobních překážek“ kam případně spadá i váš případ – viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 191:

§ 191

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti podle zvláštních právních předpisů, po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu, po dobu mateřské nebo rodičovské dovolené, po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle § 39 zákona o nemocenském pojištění a po dobu péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených v § 39 zákona o nemocenském pojištění nebo z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.

V takovém případě je pak zaměstnavatel nejenom povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance, ale zaměstnanci náleží i náhrada mzdy za dobu této nepřítomnosti v zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Paragraf na dítě – mohu odcestovat?

-

Dobrý den, jsem na paragrafu. Můžu na 2 dny odcestovat, když o nemocné dítě se bude starat manžel? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné a rodičovský příspěvek současně

-

Dobrý den, předčasně ukončuji rodičovskou dovolenou a jdu do nové práce. Pochopitelně bude problém, když dítě onemocní, brát si OČR v tří měsíční zkušební době. Zároveň nestíhám dočerpat rodičovský příspěvek a raději předčasně ukončuji. Pokud dítě onemocní a vzal by si OČR manžel. Ten tedy s námi nežije. A teď tedy dotaz. Dostane vyplacené OČR, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a vycházky

-

Dobrý den, prosím o radu. Před 3 týdny jsem nastoupila po rodičovské dovolené do zaměstnání (na dobu určitou, bez zkušební doby). Nyní mi můj 4-letý syn, kterého mám ve vlastní péči, onemocněl. Tudíž jsem na paragrafu. Mám přítele, který s námi žije, ale není otcem dítěte. Na konci týdne přijede ze zaměstnání na 2 dny […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné na 11 letého syna

-

Dobrý den, prosím o radu. Syn nastupuje na operaci ruky. Má 11 let já chodím do práce na 1/2 úvazku. Mám šanci dostat ošetřovné? Lékaři mají v plánu mu ruku asi na 3týdny přišít k břichu. Určitě sám nezvládne všechny úkony. Jsem vdaná tak vím, že je nárok jen na 9dní. Děkuji

Zobrazit odpověď