Sociální dávky po skončení rodičovské?

Dobrý den,

chtěla bych se poradit. Skončila mi mateřská, a teď jsem na úřadu práce, kde zatím budu pobírat podporu v nezaměstnanosti ve výši 3 800 Kč. Manžel má v práci cca 13 000 Kč a máme 3 děti. Jsme v družstevním bytě, který máme v podnájmu, a chtěla bych se poradit, zda na něco mám vůbec nárok. Nájemné platíme se vším všudy cca 12 000kc

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Denisa B., 15.02.2016 16:12

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.02.2016 07:18 napsal/a:
 

Dobrý den,

Určitě je několik sociálních dávek, o které je případně možné žádat, záleží ovšem na tom, nakolik jsou splněny podmínky pro jednotlivé dávky.

Tak nejprve jsou zde určitě přídavky na dítě – pokud je zatím nepobíráte, tak si o ně můžete požádat. Není to sice mnoho - 500 nebo 610 nebo 700 Kč měsíčně, podle věku dítěte, ale určitě lepší než nic. O přídavky se žádá na místním Úřadu práce, dokládají se příjmy vždy za předchozí kalendářní rok, i když je to trochu složitější. Aktuálně (až do září 2016) se posuzuje příjem v roce 2014, od září 2016 se pak posuzují příjmy za rok 2016.

Dále zde pak je příspěvek na bydlení. U něj ale bude záležet, jak to vlastně přesně máte s bydlením. Zmiňujete jednak družstevní byt, ale současně i to, že zde máte nájemní smlouvu. Pokud je to tak, že se jedná o družstevní byt, ale vy nejste členem družstva, ale pouze s tímto členem družstva máte uzavřenou nájemní smlouvu, pak o příspěvek na bydlení v tomto bytě žádat nemůžete.

Nárok na příspěvek na bydlení má pouze majitel bytu/domu, nebo ten kdo má v takovém bytě uzavřenou nájemní smlouvu. U družstevních bytů je to tak, že majitelem bytu je družstvo a nájemní smlouvu jako takovou má člen družstva. Ve vašem případě už pak tedy defacto nejde o nájem jako spíše o podnájem a na ten se již příspěvek na bydlení nevztahuje. Pokud jsem to ale pochopila špatně, a daný družstevní byt je Váš, pak si o příspěvek na bydlení požádat jistě můžete.

Další dávky mě už moc nenapadají – jsou zde ještě dávky hmotné nouze, tedy příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. U nich se ale posuzuje příjem žadatele (resp. v tomto případě celé rodiny), proti tomu, jaké je životní minimum.

Neuvádíte přesný věk dětí, ale ve Vašem případě bude životní minimum celé rodiny někde mezi 11 190 Kč a 12 610 Kč měsíčně. A to by znamenalo, že celkový příjem rodiny je vyšší než životní minimum. U dávek hmotné nouze se to ale neposuzuje takto jednoduše, konkrétní vyhodnocení je komplexnější, takže případně můžete zkusit na Úřadu práce požádat o tyto dávky nebo se na ně alespoň zeptat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,