Registrace na UP po RD

Dobrý den,

v dubnu 2016 mi končí rodičovská dovolená a chtěla bych se ihned poté (do 3 dnů) zaregistrovat na UP. Do zaměstnání, ale mohu nastoupit až od září, protože od září začne syn navštěvovat školku. Je možné, že mě UP vůbec nezaregistruje neboť je zjevné, že po dobu 5 měsíců, tedy do září (co mohu být na UP )nebudu moct nastoupit do případných nabízených zaměstnání UP ?

Vím, že bych se měla asi dotazovat přímo na UP, ale ráda bych, pokud je to možné znala i názor mimo UP.

Děkuji za odpověď.

L.J.

Dotaz poslal/a: Lenka J., 14.03.2016 21:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2016 v 08:56 napsal/a:

Dobrý den,

Úřad práce, respektive Vám přiřazený úředník, Vás nemůže „nezaregistrovat“, protože by si myslel, že „něco“ …

Jsou daná pravidla (Zákon o zaměstnanosti, tedy zákon číslo 435/2004 Sb.), a pokud je v danou chvíli splňujete, tak Vás v zásadě Úřad práce „musí“ zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání.

Jiná věc je pochopitelně to, že jako „uchazeč“ o zaměstnání pak musíte také splňovat určité povinnosti, a pokud je nebudete splňovat, pak Vás z evidence uchazečů mohou vyřadit.

Trochu konkrétněji. Pokud Vám skončila rodičovská dovolená, resp. pokud Vám končí rodičovský příspěvek, pak byste určitě měla jít na Úřad práce. Jednak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, a dále pak za Vás stát v době, kdy jste v evidenci ÚP, hradí zdravotní pojištění (a v určitých případech se Vám tato doba může započíst i do „nároku na důchod“).

Pokud Vaše zaměstnání během rodičovské (nebo už před ní), skončilo, tak máte nárok jen na „minimální“ podporu:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Tedy, Vás konkrétně by se týkal bod C – pokud zaměstnání skončilo během/před rodičovskou, tak není možné stanovit vyměřovací základ, a podpora se odvíjí z průměrné mzdy v loňském roce, což bylo cca 26 tisíc korun, První dva měsíce by tedy podpora vycházela na cca 3400 Kč.

Co se týká evidence na ÚP, ono je to těžké nějak „zobecnit“, liší se to případ od případu, ale z mých osobních zkušeností většina úředníků až tak moc „neotravuje“. Zpravidla stačí, když se tam jednou za měsíc dostavíte a „tváříte“ se, že nějaké zaměstnání hledáte. Osobně si myslím, že první 2 – 3 měsíce Vám úředníci na ÚP „dají pokoj“ a pak Vám možná začnou nabízet nějaké pozice, kam byste případně musela zajít, ale možná ani to ne (záleží na místě bydliště, jiné je to v Praze, a jiné je to v nějaké „zapadlé vesnici“).

Tedy myslím, že byste „bez problémů“ mohla vydržet na ÚP až do zmiňovaného září.

Druhou možností pak je, že byste zůstala doma s dítětem. Můžete se na Vaší zdravotní pojišťovně nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 roků. Pak je za Vás opět plátcem zdravotního pojištění stát. Jako osoba pečující o dítě do 7 roků, ale nemáte nárok na žádné „speciální“ dávky, ani se tato doba nezahrnuje do doby nároku pro důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec RD a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, 25.3. mi končí RD a tudíž bych se měla vrátit do zaměstnání. Zaměstnavatel ale nejen že pro mne nemá práci, ale také změnil místo podnikání. Nemá tedy problém s tím, dát mi výpověď s uvedením §52. Vím tedy, že mi od prvního následujícího měsíce poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a po ní bych měla […]

Zobrazit odpověď

Životní minimum po skončení podpory

-

Dobrý den, tímto měsícem mi konci podpora, sociální dávku mi doplácejí 2.100. Údajně jdou dávky měsíc pozadu. Mne však trápí, že příští měsíc budu pouze na hmotné nouzi 2.100 Kč. Neměla bych dostat celé životní minimum. Jsem samoživitelka. děkuji za radu

Zobrazit odpověď