Rizikové těhotenství v době na Úřadu práce

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, nevím si rady :( Byla jsem zaměstnaná rok a půl, momentálně jsem 2. měsíc na ÚP, ale mám sjednané dotační místo na rok v jedné firmě, které by snad mělo začít nástupem od prosince.

Právě jsem ale zjistila, že jsem těhotná a na doporučení p. doktorky, by bylo nejlepší jít na rizikové a na neschopenku. Jenže teď nevím, pokud budu stále vedená na ÚP, zda vůbec něco dostanu od sociálky anebo mám raději počkat, až mě zaměstnají na rok a pak jít teprve marodit.

Prosím o nějaké podrobnější vysvětlení co v této situaci dělat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika D., 18.11.2016 09:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.11.2016 12:50 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce, tak za vás stát odvádí pouze zdravotní pojištění. Neplatí za vás sociální pojištění ani nemocenské pojištění.

Tedy pokud byste ještě v době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce nastoupila do pracovní neschopnosti (a je jedno zda je to z důvodu rizikového těhotenství, nějaké nemoci či úrazu), pak nemáte žádný nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok pouze v případě, že jste zaměstnaná (v zaměstnání ze kterého se odvání nemocenské pojištění) nebo si hradíte nemocenské pojištění dobrovolně jako OSVČ.

Jedinou výjimkou, kdy je nárok na nemocenské dávky i v době, kdy jste na ÚP je situace, kdy je pracovní neschopnost zahájena do 7 dní, od skončení posledního zaměstnání, což ale není váš případ (pokud jste již dva měsíce nezaměstnaná).

Pokud byste tedy nyní nastoupila do pracovní neschopnosti, pak nemáte nárok na nemocenské dávky po dobu, kdy budete v PN. A nebudete mít nárok ani na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). Vznikal by vám nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.

Pokud byste ale nastoupila do zaměstnání, a až poté do pracovní neschopnosti, pak byste měla nárok na výplatu nemocenské (nemocenských dávek), a při splnění dalších podmínek, případně i na „mateřskou“.

Tedy čistě z finančního hlediska, je pro vás určitě výhodnější nyní nastoupit, alespoň na kratší dobu, do zaměstnání.

Na druhou stranu, vaše lékařka je nejkompetentnější k posouzení vašeho zdravotního stavu, a toho, co je nejlepší pro vás, a vaše dítě. Případné rozhodnutí, nastoupit ještě do zaměstnání, byste tedy určitě měla konzultovat s ní, zda je to vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu možné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď