Rizikové těhotenství od 4 měsíce a výpočet mateřské dovolené

Byla jsem 5. měsícem nezaměstnaná, když jsem zjistila, že jsem těhotná (naštěstí v úplném začátku těhotenství), sehnala jsem si práci a již měsíc jsem opět v zaměstnaneckém poměru.

Nyní ale u mě nastaly určité zdravotní komplikace a můj ošetřující gynekolog mi doporučil jít na „rizikové těhotenství“ z důvodu vysokého rizika potratu v případe neuposlechnutí.

Situace je tedy vážná a já mám teď obavy nejen z předčasného samovolného ukončení těhotenství, ale také z toho, že když už od teď až do porodu zůstanu v pracovní neschopnosti a když vše dobře dopadne, nebude se mi mít po porodu z čeho vypočítat mateřská dovolená (nyní mám ve firme odpracovaný pouze 1 měsíc, předtím jsem byla 6 měsíců vedena na úřadu práce a před tím několik let normálně zaměstnaná.

Poradíte mi prosím?

Dále by mě zajímalo, jestli bych vlastně vůbec měla nějaký nárok na nemocenskou, když jsem stále ve zkušební lhůtě a jestli by mi zaměstnavatel nemohl dát z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti výpověď?

Předem Vám velice děkuji za Vaší odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Petra H., 01.03.2016 16:34
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 18:32 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká nároku na nemocenské dávky. Na ty má nárok každý zaměstnanec, který je nemocensky pojištěný (jsou výjimky u nemocenského pojištěni u práce na DPP či DPČ nebo specifické podmínky u OSVČ, ale v zásadě za všechny zaměstnance platí nemocenské pojištění zaměstnavatel).

U nemocenských dávek nehraje roli zkušební doba nebo cokoliv jiného. Tedy nárok na dávky máte vlastně hned od prvního dne zaměstnání. I kdybyste jeden den nastoupila do zaměstnání a hned druhý den šla „marodit“ tak nárok na dávky máte. Liší se pak jen metoda výpočtu dávky.

Co se týká nároku na mateřskou (resp. peněžitou pomoc v mateřství). Na tu máte nárok v případě, že v době podání žádosti o PPM jste zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení zaměstnání – což byste podle všeho měla splnit.

Druhou podmínkou je pak to, že v posledních dvou letech před vznikem nároku na PPM (na „mateřskou“ máte nárok 6 – 8 týdnů před porodem), splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Do této doby se započítá doba zaměstnání nebo doba kdy jste v pracovní neschopnosti a Vaše zaměstnání trvá. Pokud byste tedy nyní nastoupila do pracovní neschopnosti a Vaše zaměstnání nezaniklo, pak byste tuto podmínku měla také splnit.

Výpočet výše „mateřské“ (peněžité pomoci v mateřství) se pak provádí z hrubého příjmu před nástupem do pracovní neschopnosti. Výše nemocenských dávek tedy nemá vliv na výslednou výši PPM. Výpočet se pak provádí na základě příjmu od posledního zaměstnavatele (opět jsou určité specifické výjimky) – viz konkrétně zákon o nemocenském pojištění, paragraf 18:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď