Možnost volby délky rodičovské (jsem OSVČ)

Dobrý den,

mám dotaz ohledně rodičovské dávky. Naše dítě se má narodit koncem dubna 2016. Otec dítěte je zaměstnaný a zároveň podniká. Já jsem OSVČ bez nároku na mateřskou.

Rádi bychom pobírali příspěvek na rodičovskou v krátké variantě a maximální výši. Bylo mi řečeno, že dávka se bude vypočítávat z příjmů z hlavní pracovní činnosti otce za posledních 12 měsíců.

V jeho podnikatelské činnosti ale došlo ke ztrátě. Ovlivní to nějak výpočet rodičovské dávky?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza P., 07.03.2016 12:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 13:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pro možnost volby délky rodičovské dovolené je rozhodující to, zda je možné alespoň u jednoho z rodičů (a zde je v zásadě jedno zda u otce či matky), stanovit dostatečně vysoký vyměřovací základ. Ten je stejný, jako vyměřovací základ třeba pro peněžitou pomoc v mateřství a je navázaný na nemocenské pojištění.

Pokud jste OSVČ, tak u Vás je možné provést volbu výše RP pouze v případě že byste si hradila nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné). Vzhledem k tomu, že nemáte nárok na PPM, tak jste si jej zřejmě neplatila. Není tedy možné určit Váš vyměřovací základ pro RP.

Za zaměstnance platí nemocenské pojištění zaměstnavatel, proto je u nich možné tento vyměřovací základ stanovit.

Vyměřovací základ se stanovuje zpravidla z posledních 12-ti měsíců, existují ale další výjimky. Obecně platí, že vyměřovací základ se počítá z poslední pojištění činnosti (zde zaměstnání). Pokud poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak se bere do úvahy tato kratší doba. Pouze pokud by poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, než 7 kalendářních dní, tak se brát do úvahy nebude a bude se postupovat dále do minulosti.

Viz konkrétně zákon o nemocenském pojištění, paragraf 18, kde je specifikováno rozhodné období pro denní vyměřovací základ:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenské pojištění:

OBZP a PPM – jak získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, chtěla jsem se poradit, jsem momentálně vedená jako OBZP, plánujeme s manželem založit rodinu za rok nebo podle toho, jak to půjde. Živnost mám pozastavenou a ve společnosti, jsem jako jednatel bez zdanitelných příjmů. Je možnost přihlásit se k sociálnímu a nemocenskému i jako OBZP? Nebo bych musela obnovit živnost a platit minimální […]

Zobrazit odpověď

Přivýdělek a nemocenská OSVČ

-

Dobrý den, jsem OSVČ a jsem dlouhodobě na nemocenské se zlomeným obratlem. Pracuji jako kosmetička a nemohu ještě tuto práci vykonávat. Mohu si přivydělat doma prodáváním dárkových poukázek přes PC, i když se přivýdělek týká mé práce? Tím bych si zajistila zakázky v novém roce, kdy už budu práceschopná. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

OSVČ a rizikové těhotenství – nemocenská a mateřská 2021

-

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku na nemocenskou a mateřskou pro OSVČ. Jsem OSVČ od 05/2019, od 11/2019 do 03/2020 jsem si platila 126,- Kč (tedy cca 150dní) na nemocenské pojištění a pak jsem platbu zrušila… Nyní 02/2021 jsem zjistila, že jsem těhotná… Pokud bych si opět začala platit dobrovolnou nemocenskou – měla bych […]

Zobrazit odpověď

OSVČ nemocenská – rizikové těhotenství

-

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Jsem OSVČ od května 2019. Podnikám v pohostinství, tudíž je má provozovna samozřejmě zavřená na základě vládních nařízení. V říjnu 2020 jsem otěhotněla a neplatila si dobrovolnou nemocenskou. Toto jsem napravila v prosinci 2020, kdy jsem se přihlásila k dobrovolnému nemocenskému pojištění. Jsem si vědoma, že nemám nárok […]

Zobrazit odpověď