Rodičovská a hlavní pracovní poměr

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ.

Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti.

Nejsem vdaná, o dítě bude postaráno partnerem, je po úrazu.

A poslední dotaz mám si dělat vlastní daňové přiznání, nebo je možnost čerpat daňový bonus měsíčně ve výplatě?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika B., 16.04.2018 18:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.04.2018 v 03:44 napsal/a:

Dobrý den,

Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete chodit do zaměstnání nebo podnikat. U rodičovského příspěvku se nijak nehodnotí to, jestli máte nebo nemáte nějaké příjmy (zaměstnání/podnikání apod.). Na rodičovský příspěvek máte nárok z titulu péče o dítě.

V zásadě jedinou podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je to, že se jedná o nejmladší dítě v rodině, a že je o něj zajištěna řádná celodenní péče. Tuto péči ale nemusíte zajišťovat vy sama. Pokud by se o dítě starala třeba babička, nebo váš partner (jak uvádíte v dotazu), tak je vše v pořádku a nárok na příspěvek určitě i nadále máte.

Co se týká vašeho nového zaměstnání a toho zda za vás zaměstnavatel bude odvádět sociální a zdravotní pojištění – zde bude záležet především na tom, jakou formu zaměstnaneckého poměru budete mít.

Pokud by se jednalo o standardní HPP (hlavní pracovní poměr), tak se vám pak z výplaty bude strhávat sociální a zdravotní pojištění (+ navíc sociální a zdravotní platí zaměstnavatel).

Pokud byste ale pracovala třeba na DPP, tak u dohody o pracovní činnosti se sociální a zdravotní pojištění platí, jen pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. Podobné je to pak i u DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tady se pojištění platí jen, pokud je sjednán rozhodný měsíční příjem vyšší než 2500 Kč.

Pokud byste měla běžný pracovní poměr a u svého zaměstnavatele podepsala prohlášení poplatníka k dani z příjmu fyzických osob („růžový papír“ co po vás bude nejspíše chtít podepsat mzdová účetní), tak by se vám v rámci měsíční výplaty uplatnila jak daňová sleva na poplatníka, což je sleva na dani ve výši 2070 Kč měsíčně. Stejně tak byste mohlo uplatnit i daňové zvýhodnění na dítě:

  • Na první dítě je to 1267 Kč měsíčně
  • Na druhé dítě je to 1617 Kč měsíčně
  • Na třetí a čtvrté dítě je to 2017 Kč měsíčně

Vzhledem k udávané výši příjmu (13 – 15 tisíc korun) by se vám pak adekvátní část daňového zvýhodnění připočítala k výplatě jako daňový bonus. Je tedy pravděpodobné, že by vaše čistá mzda byla vyšší než ta hrubá.

Co se týká daňového přiznání, tak tady záleží na tom, jestli jste i nadále OSVČ. Pokud ne, tak by za vás měl podávat DP zaměstnavatel. Pokud jste stále OSVČ, tak si jej musíte vyřešit sama, od zaměstnavatele dostanete jenom podklady týkající se příjmu ze závislé činnosti (zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

Kdo platí zdravotní pojištění za studenta

-

Dobrý den, Přišel mi dopis ze Zdravotní oborové pojišťovny, že od 1. 9. 2017 až do teď neví, kdo je mým plátcem zdravotního pojištění. Od 1. 9. 2017 jsem studentem Nástavbového studia a domníval jsem se, že toto má na starost škola (zařídit platbu zdravotního). Chci se vás tedy zeptat, stačí, když zajdu na OZP […]

Zobrazit odpověď