Rodičovská a hlavní pracovní poměr

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ.

Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti.

Nejsem vdaná, o dítě bude postaráno partnerem, je po úrazu.

A poslední dotaz mám si dělat vlastní daňové přiznání, nebo je možnost čerpat daňový bonus měsíčně ve výplatě?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika B., 16.04.2018 18:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.04.2018 v 03:44 napsal/a:

Dobrý den,

Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete chodit do zaměstnání nebo podnikat. U rodičovského příspěvku se nijak nehodnotí to, jestli máte nebo nemáte nějaké příjmy (zaměstnání/podnikání apod.). Na rodičovský příspěvek máte nárok z titulu péče o dítě.

V zásadě jedinou podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je to, že se jedná o nejmladší dítě v rodině, a že je o něj zajištěna řádná celodenní péče. Tuto péči ale nemusíte zajišťovat vy sama. Pokud by se o dítě starala třeba babička, nebo váš partner (jak uvádíte v dotazu), tak je vše v pořádku a nárok na příspěvek určitě i nadále máte.

Co se týká vašeho nového zaměstnání a toho zda za vás zaměstnavatel bude odvádět sociální a zdravotní pojištění – zde bude záležet především na tom, jakou formu zaměstnaneckého poměru budete mít.

Pokud by se jednalo o standardní HPP (hlavní pracovní poměr), tak se vám pak z výplaty bude strhávat sociální a zdravotní pojištění (+ navíc sociální a zdravotní platí zaměstnavatel).

Pokud byste ale pracovala třeba na DPP, tak u dohody o pracovní činnosti se sociální a zdravotní pojištění platí, jen pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. Podobné je to pak i u DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tady se pojištění platí jen, pokud je sjednán rozhodný měsíční příjem vyšší než 2500 Kč.

Pokud byste měla běžný pracovní poměr a u svého zaměstnavatele podepsala prohlášení poplatníka k dani z příjmu fyzických osob („růžový papír“ co po vás bude nejspíše chtít podepsat mzdová účetní), tak by se vám v rámci měsíční výplaty uplatnila jak daňová sleva na poplatníka, což je sleva na dani ve výši 2070 Kč měsíčně. Stejně tak byste mohlo uplatnit i daňové zvýhodnění na dítě:

  • Na první dítě je to 1267 Kč měsíčně
  • Na druhé dítě je to 1617 Kč měsíčně
  • Na třetí a čtvrté dítě je to 2017 Kč měsíčně

Vzhledem k udávané výši příjmu (13 – 15 tisíc korun) by se vám pak adekvátní část daňového zvýhodnění připočítala k výplatě jako daňový bonus. Je tedy pravděpodobné, že by vaše čistá mzda byla vyšší než ta hrubá.

Co se týká daňového přiznání, tak tady záleží na tom, jestli jste i nadále OSVČ. Pokud ne, tak by za vás měl podávat DP zaměstnavatel. Pokud jste stále OSVČ, tak si jej musíte vyřešit sama, od zaměstnavatele dostanete jenom podklady týkající se příjmu ze závislé činnosti (zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

-

Dobrý den, minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem. Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby. Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky […]

Zobrazit odpověď

Daňové přiznání za rok 2017 – příjmy z podnikání i ze zaměstnání

-

Dobrý den, v roce 2017 jsem byl od počátku roku zaměstnaný a v září jsem pak po dohodě s manželkou nastoupil na mateřskou dovolenou. Zároveň jsem si otevřel živnost. Do konce roku jsem měl příjmy z OSVČ cca 90 tisíc Kč. Mateřskou jsem pobíral a od září do prosince (v prosinci pak rodičovský příspěvek). Jakým […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění a příspěvek na péči

-

Dobrý den, již skoro šest let pobírám příspěvek na péči na maminku II.st. Teď jsem se dozvěděl, že nemusím platit sociální ani zdravotní pojištění. Nikdo mne však o tomto neinformoval. Můžu žádat o vrácení plateb zpětně?

Zobrazit odpověď