Konec rodičovské dovolené a úřad práce

Dobrý den,

17.3 2016 mi končí rodičovská dovolená. Nemám zaměstnání, kam bych se vrátila

Musím se hned 18.3 2016 hlásit na úřadě práce?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 24.02.2016 12:35
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.02.2016 v 15:44 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně nemáte žádnou povinnost chodit na úřad práce. To je čistě „dobrovolná“ aktivita. Můžete být nezaměstnaná, doma s dítětem, nebo cokoliv jiného, a z toho, že nepůjdete na ÚP vám nehrozí žádná sankce.

Má to ale jisté nevýhody. Pokud se na úřad práce dostavíte do 3 dnů, tak budete zařazena do evidence k datu skončení rodičovské. Pokud byste se tam dostavila později, tak budete do evidence zařazena právě k datu, kdy se tam dostavíte.

V době, kdy nejste v evidenci úřadu práce (ani nejste zaměstnaná, nebo podnikající OSVČ, nebo vedená jako osoba pečující o dítě do 7 roků apod.), si musíte sama platit zdravotní pojištění. To je dáno zákonem. Pokud byste si pak zdravotní pojištění sama neplatila, bude vám u vaší zdravotní pojišťovny za tuto dobu vznikat dluh, který se postupně navyšuje o úroky. Nevyplatí se to tedy „házet za hlavu“.

Jako osoba, která byla v předchozích 3 letech na rodičovské dovolené, máte nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Ta se určuje na základě průměrné mzdy v ČR:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu,

Tedy první dva měsíce byste dostávala přibližně 3200 Kč (průměrná mzda v roce 2015 byla lehce nad 26 tisíc korun).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená na druhé dítě

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik dní musím odpracovat po návratu z mateřské dovolené do práce, abych měla nárok na rodičovský příspěvek od státu na druhé dítě? Je nějaké omezení či limit odpracovaných dní i ve výplatě mateřské od zaměstnavatele? Po tříleté rodičovské dovolené jsem se vrátila do předchozího zaměstnání, do práce chodím od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM při práci na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem zeptat zda-li budu mít nárok na PPM. Dne 3. června 2015 jsem nastoupila do zaměstnání po 3lete mateřské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu neurčitou, v srpnu 2015 jsem ukončila pracovní poměr na dohodu, a nastoupila jsem od září 2015 do nového zaměstnání, které bylo lépe placené tam mam smlouvu […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené

-

Dobrý den, kdy mi končí rodičovská dovolená? Vyplacením částky 220 000Kč? Nebo narozeninami dítěte 17.3? Jde mi o to, že se budu registrovat na úřadu práce a zda tedy do tři dnů od vyplacení částky nebo narozenin? Nechci, aby mi vznikl dluh na zdravotním pojištění 45Kč za den.

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

-

Dobrý den, můj dotaz souvisí s podobným evidovaným dotazem zde u Vás. Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Jako zaměstnanec splňuji kritéria pro tyto dávky. Ovlivní tedy pobírání nemocenské výši mateřské v případě, že mám pracovní neschopnost 3 měsíce před nástupem na mateřskou? Ostatní měsíce mám plně odpracované. Děkuji

Zobrazit odpověď