Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené

Dobrý den,

bude mi končit rodičovská dovolená na 4 roky

Budu se hlásit na úřad práce. Mám nárok na podporu?

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 25.02.2016 15:56
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.02.2016 v 06:22 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi podmínky pro získání nároku na podporu v nezaměstnanosti patří mimo jiné to, že uchazeč o zaměstnání v posledních 2 letech nejméně 12 měsíců „pracoval“. Resp. přesněji:

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

Ve Vašem případě, kdy jste byla poslední 4 roky doma, na rodičovské dovolené, ale platí „výjimka“. Doba na mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené (a některé další činnosti), se totiž započítávají pro nárok na podporu jako tzv. „náhradní doba“ viz:

§ 41

(2) Není-li splněna podmínka stanovená v § 39 odst. 1 písm. a) předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započtením náhradní doby zaměstnání. Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním. Překrývají-li se doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností a náhradní doba zaměstnání, započítává se do předchozího zaměstnání přednostně doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností.

(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba

c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

Na podporu v nezaměstnanosti tedy určitě nárok mít budete. Vzhledem k tomu, že jste v posledních letech neměla žádný příjem, ze kterého by se dala vypočítat výše podpory v nezaměstnanosti, tak se její výše bude odvíjet od průměrné mzdy v ČR v předchozím roce:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

V loňském roce byla průměrná mzda v ČR lehce přes 26 tisíc korun, budete tedy za první dva měsíce dostávat přibližně 3900 Kč, následně pak další dva měsíce přibližně 3200 Kč, a pak ještě jeden měsíc cca 2900 Kč (alespoň tedy já předpokládám, že je vám méně než 50 roků :), tedy maximální délka podpory v nezaměstnanosti bude 5 měsíců).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec RD a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, 25.3. mi končí RD a tudíž bych se měla vrátit do zaměstnání. Zaměstnavatel ale nejen že pro mne nemá práci, ale také změnil místo podnikání. Nemá tedy problém s tím, dát mi výpověď s uvedením §52. Vím tedy, že mi od prvního následujícího měsíce poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a po ní bych měla […]

Zobrazit odpověď

Životní minimum po skončení podpory

-

Dobrý den, tímto měsícem mi konci podpora, sociální dávku mi doplácejí 2.100. Údajně jdou dávky měsíc pozadu. Mne však trápí, že příští měsíc budu pouze na hmotné nouzi 2.100 Kč. Neměla bych dostat celé životní minimum. Jsem samoživitelka. děkuji za radu

Zobrazit odpověď