Končící rodičovská dovolená a úřad práce

Dobrý den,

končí mi rodičovská dovolená a jsem nucena podat výpověď z práce (nezvládli bychom pokrýt starost o děti, pracovala sem na 3 směny a jednosměnný provoz mi v práci odmítli dát).

Budu tedy na Pracovním úřadu. Pochopila sem správně, že budu dostávat zhruba 5 měsíců něco kolem 2 500? Ráda bych se proto zeptala, jestli mám nárok i na nějaké jiné dávky abychom aspoň trochu vyšli?

Manžel nosí domu výplatu 13000, a co jsem koukala tak dávky jako doplatek na bydlení, na živobytí se posuzuje 3 měsíce zpětně.

Poradíte o co zažádat aby nám to překlenulo dobu než najdu zaměstnaní prosím?

Dotaz poslal/a: Beata F., 03.01.2017 05:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.01.2017 v 15:28 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste během rodičovské dovolené, nebo po jejím skončení, nepracovala, resp. neměla nějaký příjem, ze kterého by se dala vypočítat podpora v nezaměstnanosti, pak se její výše odvíjí od průměrné mzdy v ČR. Je to ale trochu více, než vámi zmíněných 2500 Kč.

Průměrná mzda za 1 až 3 čtvrtletí 2016 byla stanovena na 27 000 Kč. Vy byste pak první dva měsíce dostávala 15% z této průměrné mzdy, tj. 4050 Kč, další dva měsíce je to pak 12%, tedy 3240 Kč měsíčně a poslední měsíc pak 2970 Kč.

Co se týká nároku na jiné sociální dávky – můžete mít nárok na všechny „standardní“ sociální dávky, tak jako všichni ostatní žadatelé. Jsou zde například přídavky na dítě – u nich se posuzují příjmy zpětně. Aktuálně, tedy v lednu 2017, by se posuzoval příjem za kalendářní rok 2015. Jejich výše je podle věku dětí. Dítě do 6 roků má 500 Kč měsíčně, dítě 6 – 15 roků má 610 Kč měsíčně, a nad 15 roků je to 700 Kč měsíčně.

Nebo si případně můžete požádat o příspěvek na bydlení. O ten si můžete požádat, pokud máte byt v osobním vlastnictví, nebo družstevní byt nebo bydlíte na základě nájemní smlouvy. Pokud v takovém bytě/domě máte i trvalé bydliště, můžete si na místním úřadu práce požádat o tuto sociální dávku. Dokládají se vždy náklady na bydlení a příjmy za poslední tři měsíce. Nyní, v lednu 2017 by se tedy dokládaly příjmy a výdaje za říjen, listopad, prosinec 2016.

Výše příspěvku na bydlení se odvíjí mimo jiné od toho, kolik v daném bytě/domě bydlí osob (má zde trvalý pobyt). Dále pak záleží na velikosti města, na tom jaké jsou vaše skutečné náklady na bydlení, apod.

Nakonec jsou zde i dávky pomoci ve hmotné nouzi. U nich by ale záleželo, zda budete spadat do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“.  Posuzují se zde příjmy všech osob ve společné domácnosti a také celková majetková a sociální situace. To si opravdu netroufám posoudit. Vzhledem k udávanému příjmu manžela a tomu, že budete nějakou dobu dostávat podporu v nezaměstnanosti, si ale nejsem příliš jistá, že na tyto dávky dosáhnete,

Každopádně se můžete obrátit na místní Úřad práce, kde se všechny tyto dávky vyřizují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď