Rodičovský příspěvek – jednorázové vyplacení 100 tisíc korun

Dobrý den,

Od června 2015 jsem na mateřské dovolené a probírala jsem nejdříve peněžitou pomoc v mateřství a nyní od prosince 2015 rodičovský příspěvek v nejvyšší částce, tj. 11500,- Kč.

Nejsem žádný sociální případ. Celý život jsem poctivě pracovala a do státního rozpočtu odváděla nemalé odvody.

Nyní jsem znovu nečekaně otěhotněla, tzn., že na rodičovském příspěvku si nestihnu vybrat cca zbývajících 100 tis. (z celkových 220 tis.)

Zajímá mě, zda se můj problém dá projednat jako jednotlivý případ s případným možným zvýšením měsíčního rodičovského příspěvku, abych do porodu druhého dítěte měla rodičovský příspěvek vyčerpány.

Přijde mi nespravedlivé, že vlastně tím, že jsem otěhotněla dřív, přijdu cca o 100 tis. a navíc si tím zkrátím dobu, kterou bych mohla se svými dětmi strávit.

Kdyby bylo možné můj případ projednat někde přímo na vedení výplat těchto dávek, či jiná možnost, prosím o radu. S doložením výše příjmů atd. Nemám problém.

Děkuji za případnou radu.

Dotaz poslal/a: Iva J., 03.03.2016 07:42

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 11:45 napsal/a:
 

Dobrý den,

Je mi líto, i když chápu Váš postoj, tak zákon neumožňuje čerpat rodičovský příspěvek ve vyšší částce než 11 500 Kč měsíčně. Není žádná možnost, jak čerpat jednorázově, nebo jakkoliv jinak získat vyšší částku. Nic takového žádný zákon ani jiný předpis neumožňuje.

Konkrétně se jedná o Zákon o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.), paragraf 30:

(1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220000 Kč, není-li dále stanoveno jinak.

(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku podle odstavců 3 a 4 je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.

(3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

Váš případ (do kterého se ostatně každý rok dostávají tisíce maminek) je pak ošetřen v paragrafu 30a:

§ 30a

(1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

Není žádný zákonný postup, jak se domáhat vyplacení zbylé části rodičovského příspěvku. Není kam se obrátit., resp. ke dni kdy nastoupíte na PPM s druhým dítětem, nebo dnem kdy se Vám narodí druhé dítě, rozhodne místní pobočka Úřadu Práce o tom, že výplata prvního RP bude ukončena.

Proti jakémukoliv rozhodnutí ÚP je pochopitelně možné podat odvolání k vyšší instanci – buď ke krajské pobočce, nebo následně pak přímo k Ministerstvu práce a sociálních věcí. Toto odvolání ale jednak nemá odkladný účinek a jednak je to zcela zbytečná snaha. Zákon hovoří jasně a neumožňuje žádné výjimky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,