Rodičovský příspěvek – změny v čerpání od 1. 1. 2017

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na čerpání rodičovského příspěvku – zda je možno čerpat od 1. 1. 2017 měsíčně částku vyšší než 11500,-Kč (v závislosti na výši platu).

Nikde jsem se nedočetla, zda tento návrh byl schválen.

Děkuji za odpověď, Novotná

Dotaz poslal/a: Jana N., 28.11.2016 21:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.11.2016 v 20:25 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, existuje návrh novelizace zákona číslo 117/1995 Sb., Zákon o státní sociální podpoře, kterým by se mimo jiné, měly poměrně výrazně měnit podmínky, pro čerpání rodičovského příspěvku.

Konkrétně se má jednat o to, že nově by byla maximální výše rodičovského příspěvku stanovena až na 32 640 Kč. Ten, kdo by měl před rodičovskou dostatečně vysoké příjmy, by tak mohl dostávat měsíčně tuto nejvyšší částku a celý rodičovský příspěvek si vybrat již během šesti měsíců. Jsou zde ale i další změny.

Nově by třeba ti, kdo nyní mají (kvůli nízkému nebo žádnému) rodičovskou jen na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak do 4 roků jen 3800 Kč měsíčně), by mohli mít i variantu RP na 3 roky. Měla by se také zrušit podmínka, že dítě do 2 let nesmí chodit do jeslí/školky na více než 46 hodin v měsíci. Měla by také být zavedena placená dovolená pro tatínky. A i další změny.

Vše toto, ale zatím nebylo schváleno = proto jste se o tom ani nedočetla.

Shodou okolností, právě dnes (29. 11. 2016) měla v 14:00 začínat schůze poslanecké sněmovny, na jejímž programu je (mimo mnohé jiné) právě i projednávání těchto změn. Takže zatím je vše otevřené. Není zatím jisté, zda budou všechny tyto změny sváleny. A také, vzhledem k blížícímu se konci roku, i pokud budou schváleny, není zcela jisté, že by se to stihlo tak, aby byla účinnost k 1. 1. 2017.

Jaký bude výsledek, se dozvíme během několika následujících dní. Myslím, že je to natolik „velké“ téma, že stačí sledovat zprávy a pokud by se podmínky měli měnit, určit to tam bude zmíněno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení rodičovského příspěvku

-

Dobrý den moc Vás prosím o radu, v práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Otěhotněla jsem a nyní (28. Května) bude mít syn 3 roky. Vím, že ze zákona mě musejí vzít nazpět, ale dohodli jsme se, že nastoupím až od 1 října (na dohodu) co je nutné udělat? Děkuji vám hezký den

Zobrazit odpověď