Rodičovský příspěvek pro osoby žijící v zahraničí

Dobrý den,

žiji dlouhodobě v zahraničí a s manželem (cizincem) plánujeme rodinu. Ráda bych rodila v České Republice, i tam po porodu nějakou dobu žila. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na rodičovský příspěvek, či bych si případně měla dopředu platit nemocenské pojištění, abych na příspěvek měla nárok.

Mnohokrát děkuji za informace.

Dotaz poslal/a: Zuzana B., 22.02.2016 19:09

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.02.2016 15:03 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obecně platí, že na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud máte trvalý pobyt v ČR a také zde žijete. Tedy pokud byste porodila v ČR (tedy vy i dítě pak budete občany ČR a budete zde mít i trvalý pobyt), pak by nic nemělo bránit tomu, abyste získala rodičovský příspěvek.

Na ten je nárok, i když jste v ČR nepracovala (pro RP tedy není potřeba doplácet žádné pojištění). Výše RP je 220.000 Kč. Pokud jste v ČR nepracovala a tudíž ani neodváděla sociální pojištění), pak u Vás není možné stanovit vyměřovací základ, a nemůžete si zvolit délku RP. Měla byste tedy nárok pouze na základní, 4 letou variantu. Tedy 7600 Kč prvních 9 měsíců po narození dítěte a 3800 Kč následně do věku 4 roků dítěte.

Současně ani nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, resp., mateřská). U ní byste musela být účastníkem nemocenského pojištění (za zaměstnance platí zaměstnavatel, OSVČ si jej platí sami), v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a současně byste musela být před porodem zaměstnána, nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Nemocenské pojištění si nemůžete doplatit zpětně, ani si jej platit sama – to mohou jen OSVČ (a ani oni nemohou pojištění doplatit zpětně).

Dále pak, pokud byste následně dlouhodobě pobývala v zahraničí, a tam třeba pracovala, pak vám nárok na RP nevznikne (pokud byste například nakonec v ČR nerodila). To samé pak i v průběhu čerpání RP. Krátkodobý pobyt v zahraničí určitě nevadí, jinak ale platí, že člověk by měl čerpat dávky v místě, kde skutečně žije. Pokud se jedná o zemi EU, pak by vám ale mohl vznikat nárok na obdobnou dávku v dané zemi. To samé pak platí, pokud jste nyní při pobytu v zahraničí pracovala, pak je možné, že vám na základě tohoto zaměstnání vzniká v dané zemi nárok na obdobnou dávku, jako je „naše“ peněžitá pomoc v mateřství.

Pokud jste v zahraniční nepracovala, pak nevím, jak jste to měla přesně řešeno se zdravotním pojištěním. To se musí platit povinně, i když nepracujete (osoba bez zdanitelných příjmů).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,