Rozhodné období pro výpočet podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den.

V červenci jsem u zaměstnavatele pracovala na pracovní smlouvu, poté jsem v měsíci srpnu-září přešla na DPČ. Vše bylo dobou důchodového pojištění.

Nyní žádám na ÚP o podporu v nezaměstnanosti. Zajímalo by mne, jaké měsíce budou rozhodující pro výpočet podpory. Bude se jednat pouze o měsíce z poslední ukončené DPČ, nebo bude zahrnuto celé čtvrtletí?

Ostatní kritéria (doba sociálního pojištění) jsou splněny.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Marie S., 22.11.2016 17:12
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.11.2016 17:10 napsal/a:

Dobrý den,

Výše podpory v nezaměstnanosti by se měla odvíjet od příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání. Viz konkrétně paragraf 50, Zákon číslo 435/2004. Zákon o zaměstnanosti:

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

V případě, že by poslední zaměstnání nebylo dobou důchodového pojištění (což by mohl být případ práce na DPČ, pokud je sjednaný příjem nižší než 2500 Kč, nebo práce na DPP, kdy měsíční příjem nepřesáhne 10 000 Kč), pak platí paragraf 52:

Uchazeči o zaměstnání, jehož poslední výdělečná činnost před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebyla dobou důchodového pojištění, který však splnil podmínku celkové doby předchozího zaměstnání stanovenou v § 39 odst. 1 písm. a), se podpora v nezaměstnanosti stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, kterého dosáhl v posledním zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti, které jsou dobou důchodového pojištění. Stejně se postupuje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání před zahájením rekvalifikace vykonával výdělečnou činnost, která není dobou důchodového pojištění.

Stanovení průměrného měsíčního výdělku se tedy zpravidla provádí tak, že se určuje z posledního kalendářního čtvrtletí, ale současně od posledního zaměstnavatele – s výjimku uvedenou v paragrafu 52.

Pokud v posledním čtvrtletí zaměstnanec neodpracuje alespoň 21 dní, pak se používá tzv. Pravděpodobný výdělek) – vit paragraf 355, zákoník práce (zákon číslo 262/2006):

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď