Mám nárok na celý sirotčí důchod?

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně sirotčího důchodu.

Jelikož mi není 18 let, ale 17, tak sirotčí důchod chodí mé mamince. Chci se zeptat na to, jestli mám nárok na to, aby mi celý sirotčí důchod dávala?

Maminka mi dává 1500,- na měsíc a zbytek si nechává pro sebe a nedává mi nic na víc.

Je to dobře?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna N., 15.12.2016 12:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 v 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Sirotčí důchod, podobně třeba i jako sociální dávka příspěvek na dítě, je určený pro nezaopatřené dítě. Je to tedy dávka, která je primárně určená vám, na zajištění vašich potřeb. Současně ale, pokud jste dosud nezletilá, pak je v pořádku, že je tento důchod vyplácen vašemu zákonnému zástupci.

Jakmile vám bude 18 roků a budete zletilá, pak můžete požadovat, aby byl tento sirotčí důchod vyplácen přímo vám, třeba na váš bankovní účet.

Je zde také otázka, jako to myslíte s tím, že „si jej nechává pro sebe“. Předpokládám, že oněch 1500 Kč je něco jako vaše „kapesné“ a z této částky si nemusíte hradit ubytování a stravu? Tedy, že vaše matka zbylou část důchodu využívá na úhradu třeba právě těchto výdajů (bydlení, strava, ošacení ap.). Pak je dle mého vše v pořádku.

Můžete se také případně obrátit na soud, a i když je vám zatím pouze 17 roků, můžete požádat o tzv. „zplnoletnění“. Viz paragraf 37, nového Občanského zákoníku (Zákon číslo 89/2012 Sb.):

§ 37 Přiznání svéprávnosti

(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého. 

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Nemocenská, brigáda a nárok na důchod

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se brigáda počítá do důchodu, stejně jako práce na hlavní pracovní poměr. A zda se nemocenská při práci na hlavní pracovní poměr počítá do odpracované doby? Děkuji za odpověď. S pozdravem

Zobrazit odpověď

Sirotčí důchod a ukončení studia

-

Dobrý den, potřebovala bych informaci týkající se sirotčího důchodu. Jsem 24letá studentka vysoké školy a pobírám sirotčí důchod, na začátku května mě čeká poslední státnice. Dokdy mám nárok na sirotčí důchod? Do dne složení státnice? Či do konce měsíce, ve kterém státnici skládám? A je stejná situace i pro moji mámu, která pobírá vdovský důchod […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky při přiznání invalidního důchodu – vrácení přeplatku?

-

Dobrý den, včera jsem obdržela vyjádření z Prahy z ČSSZ o přiznání částečného invalidního důchodu 1 stupně. Jsem vedena dlouhodobě na úřadě práce, samoživitelka s 15ti letým synem, pobírám hmotnou nouzi, příspěvek na a do bydlení a přídavky. Invalidní důchod mi přiznali od začátku roku 2015 takže důchodové mi posílají za 30 měsíců zpětně. Budu […]

Zobrazit odpověď