Skončení PP dohodou a nástup do nové práce v průběhu PN

Dobrý den,

v rámci reorganizace firmy se ruší pracovní poměry dohodou k 31. 12. 2016 a podepisují se nové pracovní smlouvy od 1. 1. 2017 do jiné firmy, ale pod stejným vedením.

Jelikož už jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti, můžu podepsat novou pracovní smlouvu nebo musím domarodit cca 3 měsíce bez zaměstnání a až po skončení nastoupit do práce.

Budou mi po tuto dobu vypláceny nemocenské dávky a jak se započítáním do odpracované doby ohledně důchodu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Aneta E., 29.11.2016 06:44
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.11.2016 19:19 napsal/a:

Dobrý den,

Dle zákoníku práce platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vám může dát zaměstnavatel výpověď pouze ve zcela konkrétních a specifických případech. Obecně tedy platí zákaz výpovědi v době, kdy jste v pracovní neschopnosti s výjimkou případů kdy:

  • Ruší se zaměstnavatel nebo jeho část
  • Přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část

Sama pak píšete, že se ruší pracovní poměry „dohodou“. Pokud je pracovní poměr ukončen dohodou, pak je to o „dohodě“ mezi vámi a zaměstnavatelem. Tedy i během pracovní neschopnosti se můžete se zaměstnavatelem „dohodnout“ na čem chcete. V tom vás žádný zákon nijak neomezuje.

To podstatné je to, že k uzavření dohody, vás zaměstnavatel nemůže nutit. Pokud byste jím navrženou dohodu neakceptovala, pak má možnost buď dát výpověď – ale jen ve výše uvedených případech, jinak je výpověď během PN zakázána. Nebo musí ponechat v platnosti původní smlouvu.

Během pracovní neschopnosti pochopitelně nemůžete vykonávat pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele (na základě které vám jsou vypláceny nemocenské dávky). Možnost uzavírat nebo ukončovat pracovně právní vztahy ale v pracovní neschopnosti není nijak omezena.

Pokud je tedy to, o čem se zmiňujete, jenom nějaké „papírování“, pak vám nic nebrání v tom, abyste podepsala dohodu a současně uzavřela novou pracovní smlouvu. Pokud by pro vás měla nová pracovní smlouva znamenat nějaké zhoršení pracovních podmínek, pak ji podepisovat nemusíte – je to „dohoda“.

Jinak také platí, že i kdybyste z nějakého důvodu ukončila pracovní poměr v době pracovní neschopnosti (třeba právě dohodou, nebo proto, že vám skončí pracovní poměr na dobu určitou), tak tím nárok na nemocenské dávky neztrácíte. Ostatně, i když ukončíte pracovní poměr a do pracovní neschopnosti nastoupíte až potom (do 7 dní od ukončení posledního zaměstnání), tak na nemocenské dávky nárok máte.

Ale jak již bylo napsáno výše, pokud se jedná jen o to, že podepíšete jeden papír, kde se předchozí pracovní smlouva ukončí dohodou k 31. 12. 2016 a současně podepíšete papír, kde budete mít novou pracovní smlouvu od 1. 1. 2017, pak se pro vás ve vztahu k PN a čerpání nemocenských dávek v zásadě nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď