Smlouva o provedení školení v době na Úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.

Na konci měsíce jsem ukončila HPP se zaměstnavatelem a nastoupila jinam s tím, že první měsíc mám pouze smlouvu o provedení školení a až po jeho absolvování bych dostala smlouvu na HPP.

Když tedy mám pouze tuto smlouvu o dohodě, musím se na ten měsíc hlásit na ÚP, případně platit na ten měsíc zdravotní a sociální pojištění nebo tahle smlouva platí jako na HPP, tedy jako bych už byla zaměstnaná?

Děkuji, Jana Š.

Dotaz poslal/a: Jana Š., 04.03.2016 04:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 v 12:55 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou zde dvě různé věci. Jednou je zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, druhou pak nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Do evidence uchazečů o zaměstnání můžete být zařazena, i když si v té době vyděláváte „na dohodu“, měsíční příjem ale nesmí překročit jednu polovinu minimální mzdy. Aktuálně v roce 2016 je minimální mzda je 9900 Kč, měsíční příjem tedy nesmí překročit 4950 Kč. Pokud by byl vyšší, tak Vás Úřad práce do evidence nezařadí, nebo pokud byste do evidence byla zařazena, a příjem byl vyšší, tak jej musíte hlásit, a budete vyřazena.

Druhá věc je pak nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud budete pracovat na nějakou formu dohody (nebo obecně mít jakýkoliv, i nízký příjem z obdobné výdělečné činnosti), pak automaticky nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V době kdy jste vedena na Úřadu práce, tak za Vás odvádí zdravotní pojištění stát.

Pokud pracujete „na dohodu“ tak, co se týká zdravotního pojištěná, bude záležet na tom, jestli se jedná o DPP nebo DPČ a také na výši sjednaného příjmu.

Sociální pojištění za vás na ÚP stát neplatí, u dohody opět záleží na její formě a výši příjmu. Sociální pojištění si případně můžete doplatit „dobrovolně“ sama. Zatímco zdravotní pojištění si musíte zaplatit povinně, sociální pojištění jen „nepovinné“ – resp. odvádíte jej jen jako OSVČ, nebo jej za vás v určených případech platí zaměstnavatel.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co po rodičovské, když mi dítě nevezmou do školky

-

Dobrý den, Mám dvojčata, kterým budou v únoru tři roky. Bydlím ve městě, kde se do školky bere jenom v září. Zaměstnavatel mi řekl, že my neplacené volno nedá, tudíž si nemůžu mateřskou prodloužit ani na čtyři roky. Nemám babičky, ani tetičky ani kamarádky, prostě nikoho, kdo by my děti hlídal. Jsem samoživitelka, mám jenom […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně podpory v nezaměstnanosti. V červnu r. 2014 jsem řádně ukončila studium na VOŠ, tehdy už jsem byla těhotná (3. měsíce) nepracovala jsem, pouze brigádně. V lednu 2017 mi končí mateřská, a pokud nenastoupím do práce (plánujeme další miminko, ale s tím, že by mateřská nenavazovala na ukončenou mateřskou […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď