Smlouva o provedení školení v době na Úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.

Na konci měsíce jsem ukončila HPP se zaměstnavatelem a nastoupila jinam s tím, že první měsíc mám pouze smlouvu o provedení školení a až po jeho absolvování bych dostala smlouvu na HPP.

Když tedy mám pouze tuto smlouvu o dohodě, musím se na ten měsíc hlásit na ÚP, případně platit na ten měsíc zdravotní a sociální pojištění nebo tahle smlouva platí jako na HPP, tedy jako bych už byla zaměstnaná?

Děkuji, Jana Š.

Dotaz poslal/a: Jana Š., 04.03.2016 04:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 v 12:55 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou zde dvě různé věci. Jednou je zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, druhou pak nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Do evidence uchazečů o zaměstnání můžete být zařazena, i když si v té době vyděláváte „na dohodu“, měsíční příjem ale nesmí překročit jednu polovinu minimální mzdy. Aktuálně v roce 2016 je minimální mzda je 9900 Kč, měsíční příjem tedy nesmí překročit 4950 Kč. Pokud by byl vyšší, tak Vás Úřad práce do evidence nezařadí, nebo pokud byste do evidence byla zařazena, a příjem byl vyšší, tak jej musíte hlásit, a budete vyřazena.

Druhá věc je pak nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud budete pracovat na nějakou formu dohody (nebo obecně mít jakýkoliv, i nízký příjem z obdobné výdělečné činnosti), pak automaticky nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V době kdy jste vedena na Úřadu práce, tak za Vás odvádí zdravotní pojištění stát.

Pokud pracujete „na dohodu“ tak, co se týká zdravotního pojištěná, bude záležet na tom, jestli se jedná o DPP nebo DPČ a také na výši sjednaného příjmu.

Sociální pojištění za vás na ÚP stát neplatí, u dohody opět záleží na její formě a výši příjmu. Sociální pojištění si případně můžete doplatit „dobrovolně“ sama. Zatímco zdravotní pojištění si musíte zaplatit povinně, sociální pojištění jen „nepovinné“ – resp. odvádíte jej jen jako OSVČ, nebo jej za vás v určených případech platí zaměstnavatel.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co mám dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem v září nastoupila na úřad práce, kde jsem brzy zjistila, že jsem těhotná. Tudíž jsem nestihla najít zaměstnání a po porodu jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, dostávám rodičovský příspěvek na 3 roky (po skončení RD se nemám kam vrátit do zaměstnání). S manželem se rozmýšlíme nad druhým dítětem. […]

Zobrazit odpověď

Přihlášení po rodičovské dovolené na UP a nárok na podporu

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od února 2017 mám nastoupit do práce, ale budu se stěhovat, ještě nevím kam pořádně, a jsem stále zaměstnána, ale musím dat výpověď, protože nemůžu dojíždět. Budu mít nárok na nějakou podporu od úřadu práce?

Zobrazit odpověď

Těhotenství a práce v zahraničí

-

Krásný dobrý den. Pracuji momentálně mimo Českou Republiku, ale budu se vracet. Zjistila jsem, že jsem těhotná. Pokud se přihlásím na pracovní úřad, mám možnost dostat nějakou podporu v nezaměstnanosti? A na jak dlouho? Dohromady pracuji 3 roky. 2 roky jsem pracovala v Čechách a teď rok v zahraničí. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Musím jít na úřad práce po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se musím hlásit na úřad práce, pokud jsem skončila ve stávajícím zaměstnání (24.11), a od 1.12 nastupuju do nového zaměstnání. Budu jsi muset platit něco sama? (Sociální, zdravotní) Děkuji předem za odpověď.

Zobrazit odpověď