Smlouva o provedení školení v době na Úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.

Na konci měsíce jsem ukončila HPP se zaměstnavatelem a nastoupila jinam s tím, že první měsíc mám pouze smlouvu o provedení školení a až po jeho absolvování bych dostala smlouvu na HPP.

Když tedy mám pouze tuto smlouvu o dohodě, musím se na ten měsíc hlásit na ÚP, případně platit na ten měsíc zdravotní a sociální pojištění nebo tahle smlouva platí jako na HPP, tedy jako bych už byla zaměstnaná?

Děkuji, Jana Š.

Dotaz poslal/a: Jana Š., 04.03.2016 04:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 v 12:55 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou zde dvě různé věci. Jednou je zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, druhou pak nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Do evidence uchazečů o zaměstnání můžete být zařazena, i když si v té době vyděláváte „na dohodu“, měsíční příjem ale nesmí překročit jednu polovinu minimální mzdy. Aktuálně v roce 2016 je minimální mzda je 9900 Kč, měsíční příjem tedy nesmí překročit 4950 Kč. Pokud by byl vyšší, tak Vás Úřad práce do evidence nezařadí, nebo pokud byste do evidence byla zařazena, a příjem byl vyšší, tak jej musíte hlásit, a budete vyřazena.

Druhá věc je pak nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud budete pracovat na nějakou formu dohody (nebo obecně mít jakýkoliv, i nízký příjem z obdobné výdělečné činnosti), pak automaticky nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V době kdy jste vedena na Úřadu práce, tak za Vás odvádí zdravotní pojištění stát.

Pokud pracujete „na dohodu“ tak, co se týká zdravotního pojištěná, bude záležet na tom, jestli se jedná o DPP nebo DPČ a také na výši sjednaného příjmu.

Sociální pojištění za vás na ÚP stát neplatí, u dohody opět záleží na její formě a výši příjmu. Sociální pojištění si případně můžete doplatit „dobrovolně“ sama. Zatímco zdravotní pojištění si musíte zaplatit povinně, sociální pojištění jen „nepovinné“ – resp. odvádíte jej jen jako OSVČ, nebo jej za vás v určených případech platí zaměstnavatel.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec RD a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, 25.3. mi končí RD a tudíž bych se měla vrátit do zaměstnání. Zaměstnavatel ale nejen že pro mne nemá práci, ale také změnil místo podnikání. Nemá tedy problém s tím, dát mi výpověď s uvedením §52. Vím tedy, že mi od prvního následujícího měsíce poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a po ní bych měla […]

Zobrazit odpověď

Životní minimum po skončení podpory

-

Dobrý den, tímto měsícem mi konci podpora, sociální dávku mi doplácejí 2.100. Údajně jdou dávky měsíc pozadu. Mne však trápí, že příští měsíc budu pouze na hmotné nouzi 2.100 Kč. Neměla bych dostat celé životní minimum. Jsem samoživitelka. děkuji za radu

Zobrazit odpověď