Sociální a zdravotní pojištění – těhotná po skočení střední školy

Dobrý den,

před 2 týdny jsem dokončila střední školu a zjistila jsem, že jsem ve 2. měsíci těhotenství. Nemám práci a sociální a zdravotní by my měli platit do konce srpna.

Co mám dělat potom, když nemůžu do práce.

Kam se mám přihlásit?

Dotaz poslal/a: Monika J., 23.06.2017 06:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2017 12:11 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení studia střední školky můžete zajít na Úřad práce, kde by vás zařadili do evidence uchazečů o zaměstnání. Na základě předchozího studia SŠ vám sice nebude vznikat nárok na podporu (tedy za předpokladu, že jste současně se studiem nepracovala v nějaké formě zaměstnání, u kterého by vám vznikala účast na důchodovém pojištění, což zřejmě není příliš pravděpodobné).

I když ale nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, po dobu, kdy budete vedena v evidenci úřadu práce, za vás zdravotní pojištění bude platit stát. Pokud byste nebyla vedená na Úřadu práce a současně za vás neplatil zdravotní pojištění zaměstnavatel (nebo si jej neplatila sama jako OSVČ), měla byste povinnost platit si minimální zdravotní pojištění 1485 Kč měsíčně jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP).

V době, kdy jste vedená na Úřadu práce, a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, si pak můžete i přivydělat nějaké peníze – a to až do výše jedno poloviny minimální mzdy (aktuálně 5500 Kč). Jen je pak nutné o tom informovat Úřad práce nejpozději v den zahájení výkonu takové práce (nejčastěji DPP).

Sociální pojištění za vás stát v době, kdy jste nezaměstnaná, sice neplatí, ale doba vedení v evidenci na Úřadu práce může být započítána do doby nároku na důchod (započítávají se maximálně 3 roky).

Jinak také pochopitelně můžete nastoupit do nějakého zaměstnání (pokud tomu nebrání nějaké zdravotní komplikace). Zaměstnavatel by vás neměl, odmítnout jen proto, že jste těhotná. A mám za to, že je řada zaměstnání, které je možné vykonávat i během těhotenství, zvláště pak v prvních měsících.

Samotné těhotenství vám bohužel nezakládá nárok na nějaké sociální dávky. Pokud jste nezaměstnaná pak ani nebudete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) a budete mít nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

Do té doby si můžete případně žádat jen o „běžné“ sociální dávky. Jako jsou například dávky pomoci ve hmotné nouzi, což je příspěvek živobytí nebo doplatek na bydlení. Nebo případně o příspěvek na bydlení. U nich ale to, že jste těhotná, nehraje žádnou roli. U nich bude záležet na tom, jestli žijete sama, nebo jestli byste byla posuzována společně s jinými osobami atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď