Sociální a zdravotní pojištění – těhotná po skočení střední školy

Dobrý den,

před 2 týdny jsem dokončila střední školu a zjistila jsem, že jsem ve 2. měsíci těhotenství. Nemám práci a sociální a zdravotní by my měli platit do konce srpna.

Co mám dělat potom, když nemůžu do práce.

Kam se mám přihlásit?

Dotaz poslal/a: Monika J., 23.06.2017 06:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2017 v 12:11 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení studia střední školky můžete zajít na Úřad práce, kde by vás zařadili do evidence uchazečů o zaměstnání. Na základě předchozího studia SŠ vám sice nebude vznikat nárok na podporu (tedy za předpokladu, že jste současně se studiem nepracovala v nějaké formě zaměstnání, u kterého by vám vznikala účast na důchodovém pojištění, což zřejmě není příliš pravděpodobné).

I když ale nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, po dobu, kdy budete vedena v evidenci úřadu práce, za vás zdravotní pojištění bude platit stát. Pokud byste nebyla vedená na Úřadu práce a současně za vás neplatil zdravotní pojištění zaměstnavatel (nebo si jej neplatila sama jako OSVČ), měla byste povinnost platit si minimální zdravotní pojištění 1485 Kč měsíčně jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP).

V době, kdy jste vedená na Úřadu práce, a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, si pak můžete i přivydělat nějaké peníze – a to až do výše jedno poloviny minimální mzdy (aktuálně 5500 Kč). Jen je pak nutné o tom informovat Úřad práce nejpozději v den zahájení výkonu takové práce (nejčastěji DPP).

Sociální pojištění za vás stát v době, kdy jste nezaměstnaná, sice neplatí, ale doba vedení v evidenci na Úřadu práce může být započítána do doby nároku na důchod (započítávají se maximálně 3 roky).

Jinak také pochopitelně můžete nastoupit do nějakého zaměstnání (pokud tomu nebrání nějaké zdravotní komplikace). Zaměstnavatel by vás neměl, odmítnout jen proto, že jste těhotná. A mám za to, že je řada zaměstnání, které je možné vykonávat i během těhotenství, zvláště pak v prvních měsících.

Samotné těhotenství vám bohužel nezakládá nárok na nějaké sociální dávky. Pokud jste nezaměstnaná pak ani nebudete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) a budete mít nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

Do té doby si můžete případně žádat jen o „běžné“ sociální dávky. Jako jsou například dávky pomoci ve hmotné nouzi, což je příspěvek živobytí nebo doplatek na bydlení. Nebo případně o příspěvek na bydlení. U nich ale to, že jste těhotná, nehraje žádnou roli. U nich bude záležet na tom, jestli žijete sama, nebo jestli byste byla posuzována společně s jinými osobami atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

Kdo platí zdravotní pojištění za studenta

-

Dobrý den, Přišel mi dopis ze Zdravotní oborové pojišťovny, že od 1. 9. 2017 až do teď neví, kdo je mým plátcem zdravotního pojištění. Od 1. 9. 2017 jsem studentem Nástavbového studia a domníval jsem se, že toto má na starost škola (zařídit platbu zdravotního). Chci se vás tedy zeptat, stačí, když zajdu na OZP […]

Zobrazit odpověď