Sociální dávky hmotné nouze a vrácení přeplatku za služby

Dobrý den,

momentálně se nacházím v situaci, že jsem bez práce a pobírám příspěvek na bydlení a taky na živobytí -3410,-

Došly mi přeplatky, které byly vráceny v květnu.

K paní které chodím k příspěvku 1x za 3 měsíce a dokládám zpětně výdaje či příjmy jej jsem předložila, ale chtěla bych se zeptat, jestli to mám předložit i příspěvku na živobytí za květen, či se mi i tahle dávka ten měsíc nevyplatí.

Nechci mít nějaké problémy, na příspěvku na bydlení jsem to přiložila a oznámila.

Dotaz poslal/a: Klára Kostková, 19.06.2015 09:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2015 v 03:48 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká příspěvku na bydlení, tak tam se dokládají náklady za bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud vám byly vráceny přeplatky v květnu, tak až nyní v červenci půjdete žádat o přeplatek na bydlení na další 3 měsíce, tak byste měla doložit nejenom výdaje za bydlení za období duben – červen 2015, ale současně byste měla uvést informace i o vrácení přeplatku.

Částka, která vám byla vrácena formou přeplatku v květnu, se pak odečte od nákladů na bydlení v období duben – červen 2015 a vy tedy ve 3 čtvrtletí 2015 budete mít zřejmě nižší příspěvek na bydlení než v předchozích měsících.

Co se týká příspěvku na živobytí, zde se domnívám, že by daný přeplatek neměl ovlivňovat výši tohoto doplatku do životního minima. Dle mého se jedná o příjem související s náklady na bydlení a o příslušnou částku vám následně bude snížen příspěvek na bydlení.

U posuzování nároku na dávky hmotné nouze je ale posuzování nároku poněkud komplexnější, takže si netroufám se 100% jistotou tvrdit, že přijatý přeplatek nebude mít žádný vliv na výši příspěvku na živobytí. Myslím, že nic nepokazíte tím, že budete příslušného úředníka/úřednici o přijetí přeplatku informovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď