Sociální dávky po návratu ze zahraničí

Dobrý den,

již léta pracuji v Německu, a nyní se mi naskytla možnost vyrazit s kamarádem na pár měsíců, či snad i let, na dlouho plánovány trek Jižní Amerikou.

V práci jsem dal výpověď a od května jsem tak nezaměstnaný, končím tak brzy, abych do září, kdy je odlet stihl vyřídit letenky a jiné věci.

Momentálně se odhlasuji všude možně od Internetu přes nájem.

Dotaz tedy zni jaká práva a povinnosti musím udělat, než zmizím v ČR?

Mám snad i nějaký nárok na sociální dávky? A když ne, tak kolik musím platit a vlastně komu?

Děkuji a hezký den

Dotaz poslal/a: Jan Č., 13.03.2016 15:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 15:51 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správě rozumím, tak nyní jste nezaměstnaný a nacházíte s v ČR. Jako nezaměstnaný (který splňuje všechny podmínky), byste mohl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud jste v předchozích letech pracoval v zahraničí (udáváte Německo, což je země EU), tak platí, že o podporu v nezaměstnanosti byste měl primárně žádat v zemi, kde jste pracoval (a odváděl daně/pojistné). Registrace a posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti pak probíhají podle zákonů a dalších předpisů dané země.

Pokud Vám bude přiznán nárok na podporu v nezaměstnanosti (resp. obdobnou dávku) v dané zemi, tak po 4 týdnech můžete požádat o „transfer“ těchto dávek do ČR.

Jsou zde zároveň dvě výjimky:

Výjimkou z pravidla nárokování dávek v nezaměstnanosti jsou:

  • přeshraniční pracovníci (osoby, které pracují v jiné zemi, než bydlí, zároveň si v původním státě zachovali bydliště – tzv. centrum zájmu, a na omezenou dobu se přesunuli za zaměstnáním do jiného státu) – mohou žádat buď ve státě poslední výdělečné činnosti, nebo ve státě bydliště
  • příhraniční pracovníci – PENDLEŘI (osoby, které z jednoho státu pravidelně dojíždějí přes hranice do zaměstnání v jiném státě, přičemž se minimálně jednou týdně vracejí zpět do státu bydliště) – mohou žádat POUZE ve státě bydliště

Můžete se obrátit přímo na pobočku Úřadu práce v místě Vašeho trvalého bydliště v ČR, kde Vám případně poradí, co vše je potřeba vyřídit, a jaké dokumenty budou potřeba.

Dále pak, pokud nejste zaměstnaný, nejste veden v evidenci Úřadu práce (a ani nejste student, důchodce nebo rodič na rodičovské dovolené), tak máte povinnost hradit si zdravotní pojištění. A to nejenom nyní, ale zdravotní pojištění byste měl uhradit i za dobu, kdy budete na Vašem „výletu“.

Jako osoba bez zdanitelných příjmů platíte minimální zdravotní pojištění ve výši 1337 Kč měsíčně.

Zatímco zdravotní pojištění si musíte platit povinně (dle zákona), sociální pojištění si povinně platit nemusíte. Pak se Vám ale doba, kdy nepracujete, nezapočítá do nároku na důchod. I sociální pojištění si můžete platit sám, dobrovolně, v minimální výši 1891 Kč měsíčně.

Co se týká nároku na sociální dávky, tak mě nic moc nenapadá. Je zde příspěvek na bydlení, ale pokud plánujete vycestovat někdy v blízké době, tak to pro Vás nebude mít příliš smysl (dokládají se příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí), a na dávku pak máte „nárok“ další 3 měsíce.

Pokud byste byl nezaměstnaný, bez nároku na podporu v nezaměstnanosti a bez jiného příjmu, pak byste mohl spadat do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Pak jsou zde dávky pomoci ve hmotné nouzi. U nich se ale neposuzuje jenom aktuální příjem, ale celková sociální a majetková situace, tedy třeba i to jestli máte nějaké úspory, jestli máte nějaký majetek, který by bylo možné zpeněžit a získané peníze použít na úhradu životních potřeb atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď