Sociální pojištění na úřadu práce

Dobrý den,

v březnu mi končí rodičovská dovolená a já nemám zaměstnání kam se vrátit. Půjdu se tedy registrovat na úřad práce

Budou za mě platit zdravotní i sociální pojištění?

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 24.02.2016 12:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2016 v 17:18 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, za vás opravdu zdravotní pojištění platí stát. Pokud byste nebyla vedena v evidenci úřadu práce, musela byste si zdravotní pojištění (jako osoba bez zdanitelných příjmů), hradit sama, protože placení zdravotního pojištění je povinné dle příslušného zákona.

Současně ale v době, kdy jste nezaměstnaná a vedená v evidenci úřadu práce za vás stát neplatí sociální pojištění (to platíte v zásadě jen tehdy, když jste zaměstnaná nebo jste OSVČ). Doby, kdy budete v evidenci ÚP se, tedy nezapočítává do nároku na důchod

Resp. do důchodového pojištění se zahrne pouze doba, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci), ale současně v rozsahu maximálně 3 roků, resp. v rozsahu 1 roku (pokud se jedná o podporu před dovršením 55 roků).

(2) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále

a) osoby vedené v evidenci Úřadu práce České republiky - krajské pobočky, popřípadě pobočky pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše 3 let též po dobu, po kterou jim tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba 3 let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku, a nezapočítává se do ní jiná náhradní doba pojištění nebo doba pojištění, které se kryjí s dobou, po kterou je osoba vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání; za dobu, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti, se přitom považuje též doba, po kterou se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje z důvodu, že osobě vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné,

Z toho důvodu je možné, abyste si v době, kdy budete na ÚP, sama platila sociální pojištění, viz:

§ 6 (1) Pojištění jsou účastny též osoby starší 18 let, jestliže podaly přihlášku k účasti na pojištění a účast na pojištění se týká doby jejich

a) vedení v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání, pokud jim po dobu této evidence nenáleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci,

Minimální měsíční výše pojistného na dobrovolné důchodové pojištění činí v roce 2016 28 % z částky 6 752 Kč, tedy 1 891  Kč.

Toto placení sociálního pojištění je ale zcela dobrovolné, a jak je uvedeno výše, pokud byste byla na ÚP jen kratší dobu (a ani v budoucnu byste nebyla „často“ nezaměstnaná), pak by se vám minimálně část doby nezaměstnanosti mohla zahrnout do nároku na důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Nezaměstnaná – musím chodit na úřad práce?

-

Dobrý den, Mám dotaz, dala jsem ke dnešnímu datu výpověď a čekám na majitele, až mi podepíše výpověď. Chci se zeptat, pokud nemám jinou práci, zda musím na UP? A nebo když si zaplatím sama zdravotní, zda mohu mít do konce roku brigádu a od nového roku bych nastoupila normálně do práce. A také bych […]

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadu práce, podpora a PPM

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká PPM. Po dvou letech mi 31. 12. končí pracovní smlouva, termín porodu mám v polovině dubna. Na leden a únor 2017 se chci zaregistrovat na úřad práce s tím, že bych dostávala podporu v nezaměstnanosti, ale zároveň bych chodila do práce i nadále, ale […]

Zobrazit odpověď

Co mám dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem v září nastoupila na úřad práce, kde jsem brzy zjistila, že jsem těhotná. Tudíž jsem nestihla najít zaměstnání a po porodu jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, dostávám rodičovský příspěvek na 3 roky (po skončení RD se nemám kam vrátit do zaměstnání). S manželem se rozmýšlíme nad druhým dítětem. […]

Zobrazit odpověď

Přihlášení po rodičovské dovolené na UP a nárok na podporu

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od února 2017 mám nastoupit do práce, ale budu se stěhovat, ještě nevím kam pořádně, a jsem stále zaměstnána, ale musím dat výpověď, protože nemůžu dojíždět. Budu mít nárok na nějakou podporu od úřadu práce?

Zobrazit odpověď