Sociální pojištění při mateřské do 7mi let

Dobrý den,

rozhodla jsem se, že zůstanou na mateřské s dítětem až do 7mi let. Vím, že mi stát bude platit zdravotní pojištění, ale jak je to se sociálním?

Nemusí se platit jako u mateřské do 4let? Je to tzv. náhradní doba pojistného? Započítává se mi tato doba do odpracovaných let-do důchodu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 22.01.2016 17:14
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.01.2016 04:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se zodpovědět Vaše dotazy, nejprve ale trochu upřesním pojmy, abychom si vzájemně rozuměli.

Jde o to, že nic jako „mateřská do 7 let“ neexistuje. Jsou tyto možnosti:

  • Mateřská dovolená, resp. doba, po kterou je pobírána peněžitá pomoc v mateřství. Ta začíná 6 – 8 týdnů před porodem a má délku (podle počtu narozených dětí) 28 týdnů nebo 37 týdnů
  • Rodičovská dovolená, resp. doba kdy je pobírán rodičovský příspěvek – začíná po narození dítěte (pokud nevzniknul nárok na PPM) nebo po skočení nároku na PPM. Doba pobírání rodičovského příspěvku může být při splnění podmínek nastavena na dobu 2 – 4 roky, maximální hranice jsou 4 roky věku dítěte
  • Péče o dítě do 7 let – pokud osoba celodenně pečuje o jedno dítě do 7 roků (nebo pak případně o dvě děti do věku 15 roků). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně.

Při mateřské a rodičovské dovolené za vás stát hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění jako takové stát nehradí, ale tato doba se započítává jako tzv. náhradní doba do doby pro nárok na důchod.

Při péči o dítě do 7 (resp. dvě děti do 15 roků) za Vás bude zdravotní pojištění hradit stát. Sociální pojištění ale za Vás po tuto dobu nikdo neplatí a tato doba se už nezapočítává jako náhradní doba pro důchod.

Pokud chcete zůstat doma s dítětem do jeho 7 roků, je to možné. Stačí tuto skutečnost nahlásit na Vaší zdravotní pojišťovně.

Pokud po tuto dobu nebudete mít žádné příjmy, a chtěla byste, aby se Vám tato doba započítávala, je nutné hradit si dobrovolné sociální pojištění alespoň v minimální výši. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2016 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2016, tedy 1 891 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď