Souběh mateřské a rodičovské – kolik dostanu poslední měsíc?

Dobrý den, za 3 měsíce by se mi mělo narodit druhé dítě. Nyní pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč. Před porodem bych měla jít na mateřskou. Zajímalo by mě několik věcí. Jedna jestli mám nárok na mateřskou – u prvního dítěte jsem ji měla. A pokud nárok mám, tak kolik to bude? Stejně jako u prvního dítětem nebo se to počítá jinak. Také by mě zajímalo, jak to bude, když budu na mateřskou nastupovat přibližně v půlce měsíce? To dostanu zároveň rodičovský příspěvek a mateřskou nebo jen jedno z toho? A musím nějak dopředu hlásit, že půjdu na mateřskou, aby mi neposlali víc peněz nebo naopak abych nedostala méně? Můžete mi prosím říct jak to je a kolik dostanu?

Děkuji vám za radu, Petra B.

Dotaz poslal/a: Petra B., 12.2.2014 12:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.2.2014 v 16:25 napsal/a:

Dobrý den Petro, nejprve k vašemu dotazu ohledně nároku na mateřskou (PPM).

Pokud jste stále zaměstnaná (pokud v průběhu rodičovské nedošlo k ukončení vašeho zaměstnání), pak byste měla mít nárok na mateřskou stejně jako u prvního dítěte. Její výše by pak měla být více méně stejná jako u prvního dítěte (může se lišit, protože se průběžně upravují vzorce pro výpočet, skoro každý tok se mění výše redukčních hranic apod., ale vyměřovací základ, na základě kterého se počítá finální výše PPM, byste měla mít stejný jako u prvního dítěte).

Co se týká souběhu rodičovského příspěvku a PPM, tak tady je to trochu složitější. Podle zákona, ve chvíli kdy vám vznikne nárok na PPM, tak ztrácíte nárok na rodičovský příspěvek. Toto byste určitě měla nahlásit na ÚP. To, kolik přesně dostanete peněz v posledním měsíci, bude záležet především na tom, jaká bude vaše mateřská.

Čistě teoretický příklad. Řekneme, že byste na mateřskou nastoupila 15 den v měsíci a vaše mateřská by byla 12 tisíc korun měsíčně, tedy 400 Kč denně. Mateřská se vyplácí za každý kalendářní den. Do konce měsíce byste tak měla nárok na 6000 Kč (15x30).

Na první pohled byste si mohla myslet, že dostanete 6000 Kč z PPM a k tomu ještě jednu polovinu rodičovského příspěvku (tedy 3800 Kč). Tak to ale není. Z rodičovského příspěvku byste dostala vyplaceno už jen 1600 Kč. Tedy tak že by celkový součet obou částek odpovídal předchozí výši RP. Pokud by vaše mateřská za daný měsíc byla vyšší než 7600 Kč, pak byste RP už nedostala vůbec.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Evidence na ÚP a práce na dohodu

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V květnu mi končí rodičovská dovolená, a půjdu na ÚP se zaevidovat. Mám možnost pracovat na dohodu. Mohu pracovat na dohodu o provedení práce, i když budu v evidenci na ÚP? Děkuji

Zobrazit odpověď

Podmínky pro otce pobírající rodičovský příspěvek 2018

-

Dobrý den, jsem OSVČ, termín porodu 30. 3. 2017. Jelikož jsem si neplatila včas nemocenské připojištění, nemám nárok na mateřskou. Živnost přerušovat nebudu. Bohužel si nemohu zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku a mám automaticky na tu nejdelší domu :( Otec dítěte je v klasickém zaměstnaneckém poměru. Co by to pro něj/nás znamenalo za podmínky, pokud […]

Zobrazit odpověď