Strach o dům – soudní vystěhování?

Dobrý den, jmenuji se Vojta a je mi 26 let.

Bydlím v domě se svým otcem. Majitelem domu jsem výhradně já, taky veškeré výdaje platím já, ať už jde o elektřinu, uhlí a tak různě.

Otec se nedávno seznámil s novou přítelkyní a chce si ji nastěhovat a k tomu i jejího syna. Já s tím nesouhlasím. Nevadí mi, že se budou navštěvovat nebo že tu občas přespí, ale nechci ji tu mít i se synem napořád.

Já mám přítelkyni a plánujeme rodinu. Dům je můj a nechci ho obývat s cizími lidmi. S otcem není domluva. Prosím o radu, jak to vše co nejrychleji a v poklidu vyřešit.

Děkuji a věřím v brzkou odpověď. Na shledanou.

Dotaz poslal/a: Vojtěch Z., 29.09.2016 17:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.10.2016 v 04:09 napsal/a:

Dobrý den,

Z Vašeho dotazu nevyplývá, jaký je právní vztah Vašeho otce k danému domu. Tedy to, zda jej užívá na základě nějaké nájemní smlouvy, či zda má vůči tomuto domu nějaké věcné břemeno na dožití. Nebo zda v daném domě bydlí jen na vaše „dobré slovo“.

Od toho se odvíjí i případný další postup. Pokud váš otec bydlí ve vašem domě bez nájemní smlouvy a ani bez jiného právního vztahu, pak je řešení poměrně snadné.

Na prvním místě bych se ale určitě nejprve pokusil danou záležitost řešit dohodou. Tedy jasně a srozumitelně sdělit vaše výhrady vůči tomu, aby s otcem v daném domě žili i nějaké jiné osoby. Vždy je lepší (zvláště když jsou zde rodinné vazby), pokusit se o rozumnou dohodu a najít nějakou „společnou řeč“.

Pokud by tato dohoda nebyla možná, pak můžete trvat na uzavření nájemní smlouvy – i kdyby nájem měl být jen symbolický a přímo v této nájemní smlouvě zakotvit podmínku, že otec může daný dům využívat pouze sám a nesmí mít další spolubydlící.

Pokud by toto otec nerespektoval, nebo nájemní smlouvu nechtěl uzavřít, pak můžete postupovat tak že mu „pohrozíte“ vystěhováním. To byste určitě měl udělat písemnou formou, abyste pak měl kopii pro případné další soudní řešení.

V případě, že otec má již s vámi uzavřenu nájemní smlouvu, kde pobyt dalších osob není ošetřen, můžete požadovat uzavření dodatku k této smlouvě, kde bude nějaká podobná podmínka ustanovena.

Pokud jste výhradním vlastníkem nemovitosti, tak zákony i veškerá práva jsou na vaší straně. Neříkám, že byste měl otce rovnou vystěhovat, ale tu možnost máte. Můžete ji použít jako argument v případné debatě.  Jste oba dospělí a měli byste se být schopni dohodnout. Pokud osobní dohoda není možná, zkuste to vyřešit písemně.

V extrémním případě se pak můžete obrátit na soud a požadovat soudní vystěhování.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

-

Dobrý den, bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-. V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje. Máme nárok na přídavky na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky hmotné nouze a podnájem v družstevním bytě

-

Dobrý den, prosím o radu. Žiju sama s 5 letou dcerkou. A máme se stěhovat do družstevního bytu, tudíž budu mít podnájemní smlouvu, budu tam mít trvalý pobyt. Jsem na úřadu práce. Nepracuji. Dostanu na tento podnájem, doplatek na bydlení, a životní minimum? Děkuji moc za informace O co ještě mohu žádat na byt družstevní? […]

Zobrazit odpověď

Mohu manželce zakázat bydlet v mém domě?

-

Dobrý den, bydlím s manželkou a nezletilým synem v rodinném domě, jehož jsem výhradním majitelem. S manželkou se budeme v dohledné době rozvádět. Dlouhou dobu trvám na tom, aby v mém domě respektovala nějaká pravidla, týkající se především klidu, čistoty a pořádku. Bohužel marně. Mohu dát manželce nájemní smlouvu a v případě jejího nedodržování zrušit […]

Zobrazit odpověď

Jak vyřídit trvalé bydliště na úřadu?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Moje matka vlastní rodinný dům, kde nebydlí, zdědila ho po prarodičích. Teď je vlastník nemovitosti ona. Chtěla bych v domě bydlet, ale nevíme s mámou, co budeme potřebovat. Nechceme uzavírat nájemní smlouvu. Stačí mam čestné prohlášení s možnosti trvalého bydliště? Máma tam nemůže jít se mnou osobně, je vážně nemocná. […]

Zobrazit odpověď