Strach o dům – soudní vystěhování?

Dobrý den, jmenuji se Vojta a je mi 26 let.

Bydlím v domě se svým otcem. Majitelem domu jsem výhradně já, taky veškeré výdaje platím já, ať už jde o elektřinu, uhlí a tak různě.

Otec se nedávno seznámil s novou přítelkyní a chce si ji nastěhovat a k tomu i jejího syna. Já s tím nesouhlasím. Nevadí mi, že se budou navštěvovat nebo že tu občas přespí, ale nechci ji tu mít i se synem napořád.

Já mám přítelkyni a plánujeme rodinu. Dům je můj a nechci ho obývat s cizími lidmi. S otcem není domluva. Prosím o radu, jak to vše co nejrychleji a v poklidu vyřešit.

Děkuji a věřím v brzkou odpověď. Na shledanou.

Dotaz poslal/a: Vojtěch Z., 29.09.2016 17:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.10.2016 v 04:09 napsal/a:

Dobrý den,

Z Vašeho dotazu nevyplývá, jaký je právní vztah Vašeho otce k danému domu. Tedy to, zda jej užívá na základě nějaké nájemní smlouvy, či zda má vůči tomuto domu nějaké věcné břemeno na dožití. Nebo zda v daném domě bydlí jen na vaše „dobré slovo“.

Od toho se odvíjí i případný další postup. Pokud váš otec bydlí ve vašem domě bez nájemní smlouvy a ani bez jiného právního vztahu, pak je řešení poměrně snadné.

Na prvním místě bych se ale určitě nejprve pokusil danou záležitost řešit dohodou. Tedy jasně a srozumitelně sdělit vaše výhrady vůči tomu, aby s otcem v daném domě žili i nějaké jiné osoby. Vždy je lepší (zvláště když jsou zde rodinné vazby), pokusit se o rozumnou dohodu a najít nějakou „společnou řeč“.

Pokud by tato dohoda nebyla možná, pak můžete trvat na uzavření nájemní smlouvy – i kdyby nájem měl být jen symbolický a přímo v této nájemní smlouvě zakotvit podmínku, že otec může daný dům využívat pouze sám a nesmí mít další spolubydlící.

Pokud by toto otec nerespektoval, nebo nájemní smlouvu nechtěl uzavřít, pak můžete postupovat tak že mu „pohrozíte“ vystěhováním. To byste určitě měl udělat písemnou formou, abyste pak měl kopii pro případné další soudní řešení.

V případě, že otec má již s vámi uzavřenu nájemní smlouvu, kde pobyt dalších osob není ošetřen, můžete požadovat uzavření dodatku k této smlouvě, kde bude nějaká podobná podmínka ustanovena.

Pokud jste výhradním vlastníkem nemovitosti, tak zákony i veškerá práva jsou na vaší straně. Neříkám, že byste měl otce rovnou vystěhovat, ale tu možnost máte. Můžete ji použít jako argument v případné debatě.  Jste oba dospělí a měli byste se být schopni dohodnout. Pokud osobní dohoda není možná, zkuste to vyřešit písemně.

V extrémním případě se pak můžete obrátit na soud a požadovat soudní vystěhování.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď

Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

-

Dobrý den, bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-. V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje. Máme nárok na přídavky na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď