Tatínek na mateřské dovolené a čerpání RP

Dobrý den měla bych na vás několik otázek:

Zaprvé: Teď jsem momentálně doma se dvěma dětmi. Tomu staršímu je pět a tomu mladšímu je rok. Dostávám rodičovský příspěvek a plánujeme ještě třetí dítě. Moje zaměstnání už skončilo, takže bych podle všeho neměla nárok na PPM u třetího dítěte. Mohla bych nyní nastoupit do zaměstnání, ale co jsem si to počítala, tak podmínku 270 dní bych splnila až někdy těsně před porodem. Takže by mě zajímalo jak to je? Musím na mateřskou nastoupit těch 6 týdnů před porodem, nebo je možný až pozdější nástup? Že bych chodila do práce až do porodu (pokud nebudou žádné zdravotní problémy) a měla tak nárok na PPM?

Druhý dotaz: Pokud by mi to náhodou nevyšlo, jaké jsou možnosti, aby mateřskou bral tatínek? Můžeme se případně na mateřské vystřídat? Manžel pracuje a má relativně slušný příjem, takže by s mateřskou neměl mít problém. Mohu si třeba na sebe převést mateřskou, na kterou by měl nárok tatínek dítěte? Za jakých podmínek?

A za třetí: Je možné rodičovský příspěvek na druhé dítě čerpat jednorázově? Tedy že bych až do porodu dostávala měsíční dávku a někdy těsně před porodem jednorázově vyčerpala zbytek, co mi tam bude zůstávat, aby to nepropadlo? Pokud ano, jaké jsou podmínky?

Omlouvám se za tolik otázek, ale nějak se neorientuji v tom, co se dá najít na internetu. Děkuji a hezký den Tereza C.

Dotaz poslal/a: Tereza C.,
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2014 12:21 napsal/a:

Dobrý den Terezo, máte opravdu hodně otázek :), ale pokusím se vám na ně postupně odpovědět. Pokud náhodou na něco zapomenu, nebo nebude něco jasného tak se ještě ozvěte.

Co se týká nástupu na mateřskou – tady je to jednoduché. Nástup na mateřskou a čerpání PPM je vaše právo – ne povinnost. Takže můžete nastoupit, kdy chcete (s ohledem na příkazy ošetřujícího lékaře – pokud vám doporučí, abyste nepracovala, pak byste ho měla poslechnout, vaše zdraví a zdraví dítěte je určitě důležitější než peníze, které byste eventuálně dostala). Jediné co zde zákon omezuje je délka čerpání PPM. Zjednoduším to – podle zákona byste měla vyčerpat 6 týdnů PPM před porodem a zbytek (22 týdnů při jednom dítěti) po porodu. Pokud se rozhodnete pro později nástup na mateřskou, pak se vám zkracuje délka mateřské. Pokud byste tedy nastoupila na PPM třeba až dnem narození dítěte, pak můžete čerpat jen 22 týdnů – těch 6 týdnů před porodem „propadne“.

Na mateřskou může samozřejmě nastoupit i tatínek. U něj je to trošku jinak. Tatínek může o mateřskou požádat až po narození dítěte – až od začátku 7 týdne po narození dítěte. Má nárok také jen na 22 týdnů (tedy například od 7 do 29 týdne).

Převedení mateřské z tatínka na maminku dítěte ale není možné. Aby mohl tatínek čerpat PPM, musíte uzavřít dohodou o svěření dítěte do péče. Na základě toho žádá otec o mateřskou dovolenou u zaměstnavatele (ten mu ji ze zákona musí umožnit) a o PPM (peněžitá pomoc v mateřství). Během mateřské se můžete i vystřídat. Je pouze omezení, že minimální doba vystřídání je 7 dní.

Během mateřské ale musí být otec dítěte doma. Nebo sice teoreticky může chodit do práce, ale nesmí vykonávat stejné zaměstnání. Tedy buď pracovat jinde, nebo u stejného zaměstnavatele alespoň uzavřít jinou smlouvu – např. DPP nebo DPČ na jinou činnost. Podle zákona – alespoň formálně – nesmí vykonávat stejné zaměstnání jako je to, na jehož základě má nárok na PPM.

A k poslední části vašich otázek: Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku není možné. Zákon stanovuje, že tato dávka se vyplácí měsíčně a to v maximální možné výši 11 500 Kč. Pokud vy nebo váš manžel splňujete podmínku dostatečně vysokého vyměřovacího základu, můžete si zvolit výši RP až do maximální možné výše 11 500 Kč.

Takže pokud byste měla porodit tak, že by vám třeba zbýval ještě jeden rok čerpání rodičovského příspěvku, měla byste si to dopředu spočítat – kolik jste již dostala a kolik vám ještě zbývá a včas si požádat o změnu délky a tím i výše RP. Pozor také na to že v posledním měsíci už nemusíte RP dostat, i když na něj budete mít nárok. Pokud budete mít v posledním měsíci čerpání RP nárok na PPM, a pokud by PPM, byť za část měsíce) byla vyšší než RP, pak rodičovský příspěvek vůbec nedostanete. (tady je omezení že pokud např. máte nárok na RP ve výši 7600 Kč a mateřská za část měsíce by byla např. 5000 Kč, pak by vám vyplatili z rodičovského příspěvku jen 2600 Kč – celkový součet PPM a RP v jednom měsíci nemůže překročit měsíční výši RP).

To je snad vše, pokud jsem na něco zapomněla, nebo máte ještě nějaké dotazy, napište.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po nemocenské – budu mít nárok?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Jsem rok a půl na nemocenské a jsem těhotná, budu mít nárok na mateřskou a z čeho se mi bude počítat? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď