Těhotenství ve zkušební době

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, který se týká přímo mě. 1 října 2016 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Ale nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Jsem na začátku zkušební doby.

U lékaře jsem ještě nebyla, jelikož vím, že kdybych tam hned šla, nechá mě na rizikovém doma. Před dvěma měsíci jsme totiž o miminko přišli.

Před nástupem do nového zaměstnání jsem byla tři měsíce vedena na úřadě práce. A před tím jsem byla přes rok zaměstnaná. Chci se zeptat, kdyby mi lékař vystavil neschopenku, a zaměstnavatel by mi dal výpověď, jak by to s mou neschopnosti bylo dál?

A zdá bych se měla nárok na PPM, i když to by mě tak netížilo. Jde mi jen o tu neschopnost.

Děkuji předem za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Jana K., 29.11.2016 07:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.12.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že jako těhotná nemůžete dostat výpověď ze zaměstnání (je to možné jenom ve specifických případech, kdy dochází k rušení zaměstnavatele, nebo jeho části nebo k jeho stěhování).

Ve zkušební době, se ale zpravidla nejedná o výpověď ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. To není jen tak nějaké „slovíčkaření“. Pro výpověď platí poměrně přísná pravidla (kdy to možné je, kdy ne, výpovědní lhůta, odstupné atd.).

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je naproti tomu „velmi snadné“. Může ho provést jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec a ani jeden z nich nemusí udávat nějaký konkrétní důvod. Zrušení pracovního poměru je také na rozdíl od výpovědi možné provést okamžitě, „zde dne na den“.

Pokud provede zrušení pracovního poměru ve zkušební době zaměstnavatel, a zaměstnanec je v pracovní neschopnosti, pak zde platí pouze jedno omezení. A to, že zaměstnavatel nesmí provést zrušení pracovního poměru v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti – viz paragraf 66, zákoník práce:

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

To je kvůli tomu, že nemocnému zaměstnanci v prvních 14 dnech náleží náhrad mzdy, kterou hradí zaměstnavatel. Takže odložením možnosti zrušení pracovního poměru ve zkušební době o 14 dní, pak zaměstnanec o tuto náhradu mzdy nepřijde.

Od 15 dne pracovní neschopnosti ale zaměstnavatel může okamžitě ukončit pracovní poměr ve zkušební době – ani nemusíte být v zaměstnání, stačí, že vám pošle příslušné vyrozumění písemně poštou domů.

Od 15 dne pracovní neschopnosti ale již máte nárok na nemocenské dávky. O ty ukončením pracovního poměru nepřicházíte a máte na ně nárok po celou dobu pracovní neschopnosti, i když už nejste zaměstnána.

Co se týká nárok na PPM, tak tam kromě toho, že musíte mít splněnu podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní  posledních dvou letech (tedy být nejméně 270 dní zaměstnána), je požadováno, abyste v době zahájení PPM byla stále účastníkem NP nebo v ochranné době. Pokud by byl váš pracovní poměr ukončen ve zkušební době, pak již tuto podmínku nesplňujete.

Ochranná doba sice může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud ale bylo poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, kratší než 180 dní, tak se počítá jen délka tohoto zaměstnání. Tedy, pokud by vám byl váš současný pracovní poměr ukončen třeba po 1 měsíci, pak je ochranná doba pro nárok na PPM také pouze jeden měsíc.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď