Těhotenství a práce v zahraničí

Krásný dobrý den.

Pracuji momentálně mimo Českou Republiku, ale budu se vracet. Zjistila jsem, že jsem těhotná.

Pokud se přihlásím na pracovní úřad, mám možnost dostat nějakou podporu v nezaměstnanosti? A na jak dlouho?

Dohromady pracuji 3 roky. 2 roky jsem pracovala v Čechách a teď rok v zahraničí.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana , 27.11.2016 18:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 19:23 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti, obecně platí, že na ni máte nárok, pokud splňujte podmínku minimální „odpracované“ doby (účast na důchodovém pojištění) v rozsahu 12 měsíců v posledních 2 letech. To byste podle toho, co píšete, měla už jen tím, že jste před pobytem v zahraničí pracovala v ČR (resp. bude zde záležet na konkrétních datech, kdy podáváte žádost a kdy jste zahajovala / ukončovala pracovní poměry).

Dále pak také záleží na tom, jestli se jednalo o práci v některé ze zemí EU, nebo to byla země mimo EU. Je zde třeba také možnost požádat si o podporu v nezaměstnanosti v zemi kde jste pracovala podle tamních předpisů a tu si pak nechat „převést“ na český Úřad práce (týká se zemí EU).

Bez dalších informací vám tedy asi více neporadím – zajděte na Úřad práce, kde vám určitě řeknou, jak je to ve vašem konkrétním případě, a jaké případně potřebujete dodat dokumenty.

Druhá otázka je pak, jak to bude s vaším nárokem na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Jako těhotná můžete mít 6 – 8 týdnů nárok na zahájení čerpání PPM. U té je ale podmínka, že v posledních 2 letech (před podáním žádosti) musíte být nejméně 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění. A současně, že v době kdy o ni žádáte (6-8 týdnů před porodem) musíte být stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě.

Pokud byste tedy byla nezaměstnaná (ať už s nárokem na podporu v nezaměstnanosti nebo ne), pak byste podle všeho na PPM nárok neměla (v době kdy jste nezaměstnaná, v evidenci UP, za vás stát hradí jenom zdravotní pojištění, nemocenské neplatí).

A měla byste tedy pak nárok až na rodičovský příspěvek – k datu narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď