Mám jít jako těhotná na úřad práce?

Dobrý den, prosím o radu.

Již pátým rokem většinu roku pobývám s rodinou v zahraničí. Manžel zde pracuje a já se starám o syna a domácnost.

Jsem nezaměstnaná, ve zdravotní pojišťovně vedená jako osoba pečující o dítě do sedmi let.

Sociální pojištění si neplatím, bylo mi na OSSZ řečeno, že to není povinné.

Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, a tak se chci vrátit se synem natrvalo domů. Prosím poraďte mi, jak mám nyní postupovat na úřadech.

Syn už bude po prázdninách nastupovat do školy. Chci se zaevidovat na úřadu práce, ale nevím, jestli mám ihned nahlásit své těhotenství.

Také nevím, jestli mám vůbec nárok na nějakou podporu, finančně jsme dobře zabezpečení. Jde mi hlavně o placení zdravotního a sociálního pojištění a později o nárok na rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Eva B., 19.02.2016 06:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.02.2016 v 11:46 napsal/a:

Dobrý den,

Po návratu do ČR můžete zajít na úřad práce. Vzhledem k tomu že jste v posledních dvou letech nepracovala, tak ale nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po dobu, kdy budete vedena v evidenci úřadu práce, za Vás bude stát hradit zdravotní pojištění.

To že na ÚP nahlásíte, že jste těhotná, ničemu neuškodí. Na druhou stranu, nevím jak je to přesně s věkem dítěte, pokud by vám to náhodou vycházelo, že 7 roků mu bude až v době vašeho druhého porodu, tak je evidence na ÚP v zásadě zbytečná.

Co se týká sociálního pojištění – nyní když jste vedená jako osoba pečující o dítě do 7 roků, tak za vás stát hradí zdravotní pojištění, ale sociální placeno není. Placení sociálního pojištění opravdu není povinné, ale současně tato doba (kdy neodvádíte sociální pojištění), není následně zahrnuta do doby, pro získání nároku pro důchod.

Obdobné je to i s dobou, kdy budete vedena v evidenci úřadu práce. Tam za vás stát také neodvádí sociální pojištění a doba se nezahne do nároku na důchod.

Je zde možnost, abyste si sociální pojištění platila sama – dobrovolné sociální pojištění. To je aktuálně (v roce 2016) ve výši 1891 Kč. Pak by se vám doba, kdy si budete sociální pojištění radit sama, započítávala pro důchod.

Sociální pojištění je možné doplatit i zpětně, ale maximálně jeden rok. Je tedy na Vašem zvážení.

Na mateřskou (resp. peněžitou pomoc v mateřství) mít nárok nebudete (nesplňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění). Nemocenské pojištění se nedá zpětně doplatit. Podmínkou je účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před zahájením mateřské dovolené (resp. před podáním žádosti o PPM)

Narozením druhého dítěte vám pak vznikne nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok „automaticky“ z titulu péče o narození dítě. To, že jste před tím nepracovala, nehraje roli. Celková výše je 220.000 Kč.

Jakmile jej začnete dostávat, tak za vás opět stát bude platit zdravotní pojištění. Sociální opět stát během pobírání RP neplatí, ale doba, kdy pak budete pobírat rodičovský příspěvek, se zahrnuje do doby pro nárok na důchod (náhradní doba). Rodičovský příspěvek byste měla mít na 4 roky (základní varianta, tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak zbytek doby 3800 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Můžu těhotná se jít nahlásit na úřad práce?

-

Dobrý den, jsem těhotná a první rodičák mi končí únor/2017 mám další termín květen/2017. Můžu na ty 3 měsíce do porodu se nahlásit na úřad práce? Jsem vyučená v oboru, kde pořád berou lidi (kuchař), budou mi nutit hledat si práci, než porodím? Ještě by mě zajímalo, když si vezmu rodičák na druhé dítko přes […]

Zobrazit odpověď

Na ÚP nebo starost o dítě po rodičovské? Mám žádost o příspěvek na péči

-

Dobrý den, dnešním dnem mi byla vyplacena poslední dávka do 220000,-. Končí mi tedy rodičovská dovolená, pokud jsem byla předtím nezaměstnaná? Kdy se nahlásit na ÚP nebo zdravotní pojišťovnu, abych neměla nikde dluhy? Mám tři nemocné děti a mám podanou žádost o příspěvek na péči, ale zatím není rozhodnuto. Nevím kam se vrtnout! Na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let je nárok na ostatní dávky?

-

Chtěla bych se zeptat, náhodně jsem se dozvěděla o možnosti péče o dítě do 7 let. Moc tomu nerozumím jen, co jsem si přečetla něco tu. K mému případu malému budou teď v lednu 4 roky. Je neustále nemocný, týden ve školce, 14dní doma marod, a tak stále dokola. Od května do září jsem pracovala, […]

Zobrazit odpověď