Mám jít jako těhotná na úřad práce?

Dobrý den, prosím o radu.

Již pátým rokem většinu roku pobývám s rodinou v zahraničí. Manžel zde pracuje a já se starám o syna a domácnost.

Jsem nezaměstnaná, ve zdravotní pojišťovně vedená jako osoba pečující o dítě do sedmi let.

Sociální pojištění si neplatím, bylo mi na OSSZ řečeno, že to není povinné.

Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, a tak se chci vrátit se synem natrvalo domů. Prosím poraďte mi, jak mám nyní postupovat na úřadech.

Syn už bude po prázdninách nastupovat do školy. Chci se zaevidovat na úřadu práce, ale nevím, jestli mám ihned nahlásit své těhotenství.

Také nevím, jestli mám vůbec nárok na nějakou podporu, finančně jsme dobře zabezpečení. Jde mi hlavně o placení zdravotního a sociálního pojištění a později o nárok na rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Eva B., 19.02.2016 06:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.02.2016 v 11:46 napsal/a:

Dobrý den,

Po návratu do ČR můžete zajít na úřad práce. Vzhledem k tomu že jste v posledních dvou letech nepracovala, tak ale nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po dobu, kdy budete vedena v evidenci úřadu práce, za Vás bude stát hradit zdravotní pojištění.

To že na ÚP nahlásíte, že jste těhotná, ničemu neuškodí. Na druhou stranu, nevím jak je to přesně s věkem dítěte, pokud by vám to náhodou vycházelo, že 7 roků mu bude až v době vašeho druhého porodu, tak je evidence na ÚP v zásadě zbytečná.

Co se týká sociálního pojištění – nyní když jste vedená jako osoba pečující o dítě do 7 roků, tak za vás stát hradí zdravotní pojištění, ale sociální placeno není. Placení sociálního pojištění opravdu není povinné, ale současně tato doba (kdy neodvádíte sociální pojištění), není následně zahrnuta do doby, pro získání nároku pro důchod.

Obdobné je to i s dobou, kdy budete vedena v evidenci úřadu práce. Tam za vás stát také neodvádí sociální pojištění a doba se nezahne do nároku na důchod.

Je zde možnost, abyste si sociální pojištění platila sama – dobrovolné sociální pojištění. To je aktuálně (v roce 2016) ve výši 1891 Kč. Pak by se vám doba, kdy si budete sociální pojištění radit sama, započítávala pro důchod.

Sociální pojištění je možné doplatit i zpětně, ale maximálně jeden rok. Je tedy na Vašem zvážení.

Na mateřskou (resp. peněžitou pomoc v mateřství) mít nárok nebudete (nesplňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění). Nemocenské pojištění se nedá zpětně doplatit. Podmínkou je účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před zahájením mateřské dovolené (resp. před podáním žádosti o PPM)

Narozením druhého dítěte vám pak vznikne nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok „automaticky“ z titulu péče o narození dítě. To, že jste před tím nepracovala, nehraje roli. Celková výše je 220.000 Kč.

Jakmile jej začnete dostávat, tak za vás opět stát bude platit zdravotní pojištění. Sociální opět stát během pobírání RP neplatí, ale doba, kdy pak budete pobírat rodičovský příspěvek, se zahrnuje do doby pro nárok na důchod (náhradní doba). Rodičovský příspěvek byste měla mít na 4 roky (základní varianta, tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak zbytek doby 3800 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

-

Dobrý den, jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu. Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte. Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

-

Dobrý den, minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem. Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby. Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky […]

Zobrazit odpověď

Žádost o příspěvek na bydlení přídavek na dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu zažádat o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě, když mi skončilo v lednu pobírání rodičovského příspěvku a od února jsem již bez příjmu. Přítel, otec mých dětí, od nás odešel. Přispívá měsíčně, jak může. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď