Jak postupovat při zrušení trvalého bydliště

Dobrý den,

bydlím se svým nevlastním bratrem a již delší dobu jsou mezi námi konflikty. Tak se chci zeptat, jak dané osobě zruším trvalý pobyt.

Podotýkám, že nemovitost je psaná na moje jméno.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jindra Dufková, 30.06.2015 05:32
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.07.2015 08:04 napsal/a:

Dobrý den,

Problematiku rušení místa trvalého pobytu upravuje příslušný zákon, jedná se konkrétně o zákon č. 133/2000 Sb., zákon o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), především pak paragraf 12:

§ 12 Zrušení údaje o místu trvalého pobytu

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,

a) byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností,

b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo

c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.

(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.

(3) Zrušení údaje o místu trvalého pobytu se uvede v informačním systému.

Záleží tedy na tom, zda Váš nevlastní bratr i nadále v daném bytě bydlí nebo ne. Pokud by již v daném bytě nebydlel, pak stačí zajít na místní obecní úřad, který tuto agendu vyřizuje, a vyplnit příslušný formulář s žádostí o zrušení trvalého pobytu.

Na základě žádosti pak úřad zahájí řízení. Někdy je pak prováděno místní šetření, zda daná osoba v bytě již skutečně nežije – zde postačí výpověď některého ze sousedů.

Pokud Váš bratr s Vámi stále v bytě žije, je rušení trvalého pobytu složitější. Se zrušením trvalého pobytu by musel souhlasit.

Na druhou stranu, trvalý pobyt v nějakém bytě má pouze evidenční charakter. Z toho, že má Váš bratr vedený trvalý pobyt v daném bytě, mu nevyplývají žádná užívací práva na daný byt. Vy jako majitelka bytu ho tedy můžete nechat kdykoli vystěhovat. To, že má v bytě trvalý pobyt, neznamená, že ho tam musíte nechat bydlet.

Můžete se tedy pokusit o prostou ústní dohodu – ideálně v přítomnosti svědka – kdy mu sdělíte, že si přejete, aby se k nějakému konkrétnímu datu odstěhoval. Nebude-li ochoten se dohodnout, můžete ho k tomu vyzvat písemnou formou. Jednu kopii si této písemné výzvy si ponechte. Také pomůže, pokud byste bratrovi našla nějaké jiné ubytování – typicky třeba místo na nějaké ubytovně (najít místo k ubytování neznamená, že ho musíte platit, pouze mu v rámci výzvy uvést, že se může přestěhovat tam a tam).

Pokud s tím bratr nebude souhlasit, pak musíte podat žalobu na vyklizení Vaší nemovitosti. V žalobě vyličte všechny rozhodné skutečnosti, přiložte maximum důkazů (zejména výpis z katastru nemovitostí, svědčící o Vašem vlastnickém právu k nemovitosti, kopii výzvy s nabídkami náhradního bydlení, můžete navrhnout provedení svědecké výpovědi toho, kdo má přehled o poměrech ve Vašem domě). V žalobě se pak domáhejte toho, aby soud uložil Vašemu bratru povinnost se z domu vystěhovat.

Pokud by Váš bratr následně nerespektoval ani rozsudek soudu, budete oprávněna podat návrh na výkon tohoto rozhodnutí (popř. oslovit exekutora), v tomto případě by byl Váš bratr z domu vystěhován i proti své vůli.

Po jeho vystěhování se pak můžete obrátit na obecní úřad a požádat o zrušení trvalého pobytu na základě toho že tam již Váš bratr nebydlí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Trvalý pobyt:

Jak si můžu přihlásit trvalý pobyt na městském úřadě?

-

Vážená poradno, byla bych vám velice vděčná za pomoc, protože se mi nedaří odpověď nikde najít. Již řadu let bydlím v cizině (EU) a mám stále české občanství. Trvalé bydliště v době odjezdu, bylo hlášené v bytě, kde jsem byla v podnájmu. Ale již dávno ten byt ani nepatří původnímu majiteli. Chtěla bych si v tom […]

Zobrazit odpověď

Zrušení trvalého bydliště – byt v pečovatelském domě

-

Trvalé bydliště mám v bytě svého syna, se kterým jsem žila více než 7 let. Poté se mi podařilo získat byt v pečovatelském domě v Kladně, kde mám smlouvu na pronájem bytu už 7 let. Před dvěma roky syn tragicky zahynul a dědické řízení skončilo letos v září, kdy byt získala jeho nezletilá dcera – […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď