Ukončení pracovního poměru dohodou v průběhu trvání rodičovské dovolené

Dobrý den,

v současné době jsem na rodičovské dovolené. Do dubna 2018 pobírám rodičovský příspěvek od státu ve výši 10 tisíc Kč. Před odchodem na mateřskou jsem pracovala v bance na pozici manažerky – v pracovní smlouvě mám přesně uvedenou pozici včetně týmu, kterému jsem manažerku dělala.

Mateřskou dovolenou jsem si nahlásila na 2 roky a letos koncem listopadu mi tato dovolená končí. V současné době je moje místo obsazené a s největší pravděpodobností se nebudu mít kam vrátit (na mé místo byla nyní povýšena kolegyně a ačkoliv se mám vracet do zaměstnání za 6 měsíců, nikdo mne nekontaktoval, zda se budu vracet a zda případně nemohu nastoupit dřív – z toho usuzuji, že zaměstnavatel mne znovu zaměstnat nechce).

Můj dotaz se týká hlavně toho, zda v případě, že bych nyní začala komunikovat se zaměstnavatel a sdělila mu svůj záměr vrátit se po mateřské dovolené do práce na plný úvazek, zda musím přistoupit na variantu, kdy by mi zaměstnavatel nabídl jinou manažerskou pozici, než mám uvedenu v pracovní smlouvě – např. by mi nabídl místo manažerky pro jiný tým.

Zda jestli bych toto odmítla (a mé původní místo by bylo stále obsazeno, což předpokládám), mám možnost ukončit pracovní poměr dohodou a dostat odstupné 5 platů (u zaměstnavatele jsem pracovala 7 let a mám dvouměsíční výpovědní lhůtu). Popř. se pokusit vyjednávat i o vyšším odstupném. Nebo je nějaká varianta, proč by musel být pracovní poměr ukončen výpovědí?

Dále bych se chtěla zeptat, zda pokud by k tomuto došlo a pracovní poměr by byl ukončen dohodou, mám nárok na dobrání rodičovského příspěvku od státu (tedy ukončení pracovního poměru nemá na toto vliv) a zda pokud se přihlásím do 3 dnů na Úřad práce, mám současně nárok i na podporu v nezaměstnanosti?

Nebo nárok na podporu v takovém případě není a podporu bych dostala až po dobrání rodičovského příspěvku? Pokud ano, z čeho by se výše podpory vypočítávala?

Zvažuji veškeré varianty zejména s ohledem na finanční situaci, kdy bych ráda zabezpečila rodinu na další měsíce, než začnu hledat práci na plný pracovní úvazek.

Předem velmi děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Karin B., 30.05.2017 12:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 v 16:28 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že pokud se vracíte zpět do zaměstnání po skončení mateřské dovolené (délka je 28 týdnů při narození jednoho dítěte), nebo z rodičovského dovolené po uplynutí doby, která odpovídá délce mateřské dovolené, pak má zaměstnavatel povinnost zařadit vás na stejné pracoviště a stejnou pozici. Laicky řešeno má zaměstnavatel v tomto případě povinnost „dát vám vaši původní židli“.

Viz paragraf 47, zákoník práce:

Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.

Pokud se ale jedná o návrat z rodičovské dovolené (zpravidla po 3 letech, pokud nebyl se zaměstnavatelem sjednán jiný termín ukončení rodičovské dovolené), tak vás sice zaměstnavatel také musí zaměstnat, ale již nemá povinnost zařadit vás na původní pozici a pracoviště. Má jen obecnou povinnost zařadit vás na místo odpovídající pracovní smlouvě. Nemusí to ale již být totožná pracovní pozice a zařazení

Mám tedy za to, že pokud vám zaměstnavatel nabídne odpovídající manažerskou pozici v jiném oddělení, u jiného týmu apod., bude z jeho strany povinnost splněna.

Pokud nastoupíte zpět do zaměstnání a budete pracovat, stále můžete dostávat rodičovský příspěvek. O ten návratem do zaměstnání nepřicházíte. Analogicky pak, pokud byste ukončila pracovní poměr, a byla nezaměstnaná, o rodičovský příspěvek také nepřicházíte.

Po skončení zaměstnání pak máte při splnění příslušných podmínek nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je možné dostávat podporu v nezaměstnanosti a současně rodičovský příspěvek. U rodičovského příspěvku totiž obecně platí, že příjem rodiče není sledován.

Platí, že při nároku na výplatu rodičovského příspěvku může rodič výdělečnou činností zlepšovat sociální situaci rodiny. Nezkoumá se ani nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď