Ukončení pracovního poměru době těhotenství

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o radu.

Jsem aktuálně v 11. týdnu těhotenství a nastaly u mě zdravotní komplikace, pravděpodobně způsobené velkým stresem v zaměstnání (ve kterém jsem zaměstnána od prosince 2015).

Paní doktorka mi chtěla napsat rizikové těhotenství, jenže mě děsí představa, že bych měla vycházky v pevně určeném čase. Nechci se nechat omezovat. (Odpočívám v zásadě neustále, ale například o víkendu navštěvujeme dům rodičů (i přes noc), na nákup chodíme, až kolem 20:00 kdy se přítel vrací z práce, atd.)

Aktuálně jsem na nemocenské, ale ráda bych od začátku března celou situaci vyřešila ukončením pracovního poměru dohodou. A teď tedy související otázky.

A) Musím se přihlásit na úřad práce?

B) Musím aktivně hledat novou práci?

Někde jsem četla, že jako „omluvenku“ lze doložit vyjádření lékaře, ale nebudou se pak na mě znovu vázat podmínky vycházek?

C) Budu pobírat podporu v nezaměstnanosti? A v případě, že ano budu mít stále nárok na mateřskou? Z jakého příjmu se pak bude mateřská počítat?

D) Rodičovská dovolená – budu si moci její délku zvolit nebo jako nezaměstnaná budu mít délku pobírání nařízenou?

Na závěr chci znovu podotknout, že se kvůli miminku šetřím, ale nerada bych se následujících 7 měsíců nechala omezovat v mém běžném životě, který žádným způsobem neohrožuje mé děťátko.

Velmi vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza, 26.03.2017 17:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.03.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Z toho co popisujete, může ve vašem případě nastat mnoho různých situací.

Tak například, pokud jste nyní v pracovní neschopnosti a ukončíte pracovní poměr dohodou, na trvající pracovní neschopnost to nemusí mít žádný vliv. I nadále byste byla v pracovní neschopnosti (klidně až do porodu, resp. do doby kdy vám vzniká nárok na PPM), a měla byste nárok na nemocenské dávky. Pak „nemá smysl“ chodit na úřad práce, protože v době pracovní neschopnosti vás úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání ani by vám nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo ukončíte pracovní neschopnost i pracovní poměr. Pak byste určitě měla jít na úřad práce. Pokud budete splňovat podmínky minimální „odpracované“ doby (tj. 12 měsíců za poslední 2 roky), pak byste měla nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Zároveň byste ale mohla přijít o nárok na „mateřskou“. V době, kdy jste nezaměstnaná, máte nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) jen v případě že v době jejího zahájení, tj. 6 – 8 týdnů před porodem jste ještě 180 od skončení posledního zaměstnání.

Pokud jste evidovaná na úřadu práce a onemocníte, máte „neschopenku“ pak ano je to „omluvenka“ že si v dané době aktivně nehledáte zaměstnání.

Pokud jste v pracovní neschopnosti – třeba i poté co skončilo vaše zaměstnání, vztahují se na vás všechna omezení jako jindy. Tedy i nutnost dodržovat režim vycházek, jinak hrozí ztráta nároku na nemocenské dávky a případně i pokuta.

Co se týká rodičovské dovolené – pokud byste byla nezaměstnaná, tak se vás rodičovská dovolená „netýká“. Zřejmě máte spíše namysli rodičovský příspěvek. U něj máte aktuálně možnost volby zpravidla v situacích, kdy máte současně nárok i na PPM. Tj. pokud byste ukončila zaměstnání, ale měla i tak nárok na PPM, pak byste měla mít možnost i volby RP. Navíc tato pravidla se mají v druhé polovině roku 2017 měnit a měla by být výhodnější.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď