Ukončení pracovního poměru době těhotenství

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o radu.

Jsem aktuálně v 11. týdnu těhotenství a nastaly u mě zdravotní komplikace, pravděpodobně způsobené velkým stresem v zaměstnání (ve kterém jsem zaměstnána od prosince 2015).

Paní doktorka mi chtěla napsat rizikové těhotenství, jenže mě děsí představa, že bych měla vycházky v pevně určeném čase. Nechci se nechat omezovat. (Odpočívám v zásadě neustále, ale například o víkendu navštěvujeme dům rodičů (i přes noc), na nákup chodíme, až kolem 20:00 kdy se přítel vrací z práce, atd.)

Aktuálně jsem na nemocenské, ale ráda bych od začátku března celou situaci vyřešila ukončením pracovního poměru dohodou. A teď tedy související otázky.

A) Musím se přihlásit na úřad práce?

B) Musím aktivně hledat novou práci?

Někde jsem četla, že jako „omluvenku“ lze doložit vyjádření lékaře, ale nebudou se pak na mě znovu vázat podmínky vycházek?

C) Budu pobírat podporu v nezaměstnanosti? A v případě, že ano budu mít stále nárok na mateřskou? Z jakého příjmu se pak bude mateřská počítat?

D) Rodičovská dovolená – budu si moci její délku zvolit nebo jako nezaměstnaná budu mít délku pobírání nařízenou?

Na závěr chci znovu podotknout, že se kvůli miminku šetřím, ale nerada bych se následujících 7 měsíců nechala omezovat v mém běžném životě, který žádným způsobem neohrožuje mé děťátko.

Velmi vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza, 26.03.2017 17:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.03.2017 v 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Z toho co popisujete, může ve vašem případě nastat mnoho různých situací.

Tak například, pokud jste nyní v pracovní neschopnosti a ukončíte pracovní poměr dohodou, na trvající pracovní neschopnost to nemusí mít žádný vliv. I nadále byste byla v pracovní neschopnosti (klidně až do porodu, resp. do doby kdy vám vzniká nárok na PPM), a měla byste nárok na nemocenské dávky. Pak „nemá smysl“ chodit na úřad práce, protože v době pracovní neschopnosti vás úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání ani by vám nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo ukončíte pracovní neschopnost i pracovní poměr. Pak byste určitě měla jít na úřad práce. Pokud budete splňovat podmínky minimální „odpracované“ doby (tj. 12 měsíců za poslední 2 roky), pak byste měla nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Zároveň byste ale mohla přijít o nárok na „mateřskou“. V době, kdy jste nezaměstnaná, máte nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) jen v případě že v době jejího zahájení, tj. 6 – 8 týdnů před porodem jste ještě 180 od skončení posledního zaměstnání.

Pokud jste evidovaná na úřadu práce a onemocníte, máte „neschopenku“ pak ano je to „omluvenka“ že si v dané době aktivně nehledáte zaměstnání.

Pokud jste v pracovní neschopnosti – třeba i poté co skončilo vaše zaměstnání, vztahují se na vás všechna omezení jako jindy. Tedy i nutnost dodržovat režim vycházek, jinak hrozí ztráta nároku na nemocenské dávky a případně i pokuta.

Co se týká rodičovské dovolené – pokud byste byla nezaměstnaná, tak se vás rodičovská dovolená „netýká“. Zřejmě máte spíše namysli rodičovský příspěvek. U něj máte aktuálně možnost volby zpravidla v situacích, kdy máte současně nárok i na PPM. Tj. pokud byste ukončila zaměstnání, ale měla i tak nárok na PPM, pak byste měla mít možnost i volby RP. Navíc tato pravidla se mají v druhé polovině roku 2017 měnit a měla by být výhodnější.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď