Ukončení pracovního poměru době těhotenství

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o radu.

Jsem aktuálně v 11. týdnu těhotenství a nastaly u mě zdravotní komplikace, pravděpodobně způsobené velkým stresem v zaměstnání (ve kterém jsem zaměstnána od prosince 2015).

Paní doktorka mi chtěla napsat rizikové těhotenství, jenže mě děsí představa, že bych měla vycházky v pevně určeném čase. Nechci se nechat omezovat. (Odpočívám v zásadě neustále, ale například o víkendu navštěvujeme dům rodičů (i přes noc), na nákup chodíme, až kolem 20:00 kdy se přítel vrací z práce, atd.)

Aktuálně jsem na nemocenské, ale ráda bych od začátku března celou situaci vyřešila ukončením pracovního poměru dohodou. A teď tedy související otázky.

A) Musím se přihlásit na úřad práce?

B) Musím aktivně hledat novou práci?

Někde jsem četla, že jako „omluvenku“ lze doložit vyjádření lékaře, ale nebudou se pak na mě znovu vázat podmínky vycházek?

C) Budu pobírat podporu v nezaměstnanosti? A v případě, že ano budu mít stále nárok na mateřskou? Z jakého příjmu se pak bude mateřská počítat?

D) Rodičovská dovolená – budu si moci její délku zvolit nebo jako nezaměstnaná budu mít délku pobírání nařízenou?

Na závěr chci znovu podotknout, že se kvůli miminku šetřím, ale nerada bych se následujících 7 měsíců nechala omezovat v mém běžném životě, který žádným způsobem neohrožuje mé děťátko.

Velmi vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza, 26.03.2017 17:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.03.2017 v 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Z toho co popisujete, může ve vašem případě nastat mnoho různých situací.

Tak například, pokud jste nyní v pracovní neschopnosti a ukončíte pracovní poměr dohodou, na trvající pracovní neschopnost to nemusí mít žádný vliv. I nadále byste byla v pracovní neschopnosti (klidně až do porodu, resp. do doby kdy vám vzniká nárok na PPM), a měla byste nárok na nemocenské dávky. Pak „nemá smysl“ chodit na úřad práce, protože v době pracovní neschopnosti vás úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání ani by vám nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo ukončíte pracovní neschopnost i pracovní poměr. Pak byste určitě měla jít na úřad práce. Pokud budete splňovat podmínky minimální „odpracované“ doby (tj. 12 měsíců za poslední 2 roky), pak byste měla nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Zároveň byste ale mohla přijít o nárok na „mateřskou“. V době, kdy jste nezaměstnaná, máte nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) jen v případě že v době jejího zahájení, tj. 6 – 8 týdnů před porodem jste ještě 180 od skončení posledního zaměstnání.

Pokud jste evidovaná na úřadu práce a onemocníte, máte „neschopenku“ pak ano je to „omluvenka“ že si v dané době aktivně nehledáte zaměstnání.

Pokud jste v pracovní neschopnosti – třeba i poté co skončilo vaše zaměstnání, vztahují se na vás všechna omezení jako jindy. Tedy i nutnost dodržovat režim vycházek, jinak hrozí ztráta nároku na nemocenské dávky a případně i pokuta.

Co se týká rodičovské dovolené – pokud byste byla nezaměstnaná, tak se vás rodičovská dovolená „netýká“. Zřejmě máte spíše namysli rodičovský příspěvek. U něj máte aktuálně možnost volby zpravidla v situacích, kdy máte současně nárok i na PPM. Tj. pokud byste ukončila zaměstnání, ale měla i tak nárok na PPM, pak byste měla mít možnost i volby RP. Navíc tato pravidla se mají v druhé polovině roku 2017 měnit a měla by být výhodnější.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď