Ukončení pracovního poměru dohodou a těhotenství

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o radu a informace v této situaci.

Jsem v současné době na mateřské dovolené, která mi končí 3. 7. 2017, a měla bych nastoupit zpět do práce, tam ale zpět nastoupit nemohu, protože dítě mi nevzali do školky, tudíž s ním budu doma.

Chci tedy ukončit pracovní poměr dohodou, ale chtěla jsem se zeptat, co by se dělo v případě, že bych nyní zjistila, že jsem těhotná. Před měsícem jsem si totiž prodloužila vyplácení RP o rok, tzn. do 4 let dítěte, a zaměstnavateli jsem tuto změnu neoznámila, z důvodu, že stejně počítám s tím, že z práce odejdu.

Vím, že zaměstnavatel by mi rodičovskou dovolenou neprodloužil (respektive nedali by mi rok neplacené volno, v tomto vstříc nevycházejí). Takže by mi zbývalo jedině ukončit pracovní poměr dohodou – měla bych pak nárok na PPM?

Anebo zůstat zaměstnána i nadále, a nastoupit na neschopenku (v prvním těhotenství jsem také byla kvůli zdravotním problémům na neschopence, zřejmě by to tak bylo i podruhé), jenže to bych pobírala zároveň nemocenskou a k tomu RP?

To asi nelze brát zároveň, nebo ano? Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Lucie J., 26.05.2017 19:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.05.2017 v 16:03 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ukončíte pracovní poměr dohodou, a zůstanete doma s dítětem do 4 roků, a budete i nadále čerpat rodičovský příspěvek, pak byste na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství, PPM), za těchto podmínek měla nárok pouze v případě, že by k zahájení PPM na druhé dítě mělo dojít od 180 dní od ukončení zaměstnání. Zahájení PPM je v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Tedy čistě prakticky, abyste měla nárok na PPM po ukončení zaměstnání, tak byste v době jeho ukončení musela být již v cca 7 – 8 týdnu těhotenství. Pokud byste v době ukončení pracovního poměru nebyla těhotná, nebo jen kratší dobu, tak by vám potom nevycházela ochranná lhůta 180 plynoucí z tohoto posledního zaměstnání.

Abyste pak měla nárok na PPM, musela byste ještě před zahájením PPM na druhé dítě alespoň nějakou dobu pracovat v jiném zaměstnání. Jde o splnění podmínky, že v době zahájení PPM musíte být buď zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné době až 180 dní od ukončení posledního zaměstnání (resp. poslední pojištěné činnosti).

Pokud byste po skončení rodičovské dovolené nastoupila ihned do pracovní neschopnosti, pak by váš pracovní poměr dále trval, a vy byste tak mohla být na neschopence až do porodu, resp., do zahájení PPM. V tom případě na ni nárok máte, a současně vás zaměstnavatel ani nemůže propustit – v době pracovní neschopnosti může dát zaměstnavatel výpověď jen ve velmi specifických případech.

Co se týká rodičovského příspěvek a nemocenských dávek. Souběh těchto dvou dávek je v určitých případech možný. V případě, že čerpáte nemocenské dávky v souvislosti s porodem (žena, která je zaměstnaná, ale nemá nárok na PPM, dostává v době 6 týdnů před porodem nemocenské dávky), pak nárok na RP není. Stejně tak v době, kdy čerpáte rodičovskou dovolenou a současně rodičovský příspěvek, pak nárok na nemocenské dávky také není. V době čerpání rodičovského příspěvku také není možné dostávat ošetřovné na dítě. Jinak ale vzhledem k tomu, že v době čerpání rodičovského příspěvku můžete bez omezení vykonávat zaměstnání, tak je možné mít nemocenské dávky i rodičovský příspěvek současně. Nesmí se ale jednat o některý z výše uvedených případů, které tento souběh vylučují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď