Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

Dobrý den,

prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku.

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i po jejím případném vybrání hlásit na VZP jako osoba pečující o dítě?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie Š., 22.12.2016 15:06

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.12.2016 16:49 napsal/a:
 

Dobrý den,

Po skončení rodičovské dovolené, pokud ukončíte pracovní poměr, byste určitě měla zajít na Úřad práce. Jednak kvůli tomu abyste měla vyřešené zdravotní pojištění. A také kvůli tomu, že by vám vznikl nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti byste měla splňovat podmínku minimální „odpracované“ doby 12 měsíců v posledních dvou letech. Současně ale platí, že doba kdy jste doma na rodičovské dovolené (a/nebo když čerpáte rodičovský příspěvek) se vám započítává (pro účely posouzení nároku na podporu) jako tzv. „náhradní doba“ zaměstnání.

Takže po skončení rodičovské dovolené splňujete podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti. Pokud současně pracovní poměr ukončíte ihned k datu skončení rodičovské dovolené (tedy nebudete vůbec pracovat a mít tak nějaký příjem ze zaměstnání po skončení rodičovské dovolené), pak se nedá vypočítat výše podpory ze zaměstnání.

V takovém případě se pak podpora v nezaměstnanosti počítá z průměrné mzdy v ČR a to takto:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Tedy reálně v praxi to pak znamená, že aktuálně byste za první dva měsíce dostala cca 4200 Kč, následně pak cca 3800 Kč a zbytek doby cca 3200 Kč (+/- částky jsou jen orientační).

Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti máte dvě možnosti. I nadále být vedená v evidenci UP. Nebo se evidovat na zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 roků.

Pokud jste v evidenci UP, pak za vás zdravotní pojištění hradí stát (a to i když už nemáte nárok na podporu). Po skončení podpory si také můžete něco málo přivydělat (a to jednu polovinu minimální mzdy, tj. v roce 2017 to je 5500 Kč). Doba na ÚP, se také může započítat, do „nároku na důchod“. Musíte ale plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání – schůzky na ÚP, pohovory u zaměstnavatelů apod.

Jako osoba pečující o dítě máte vyřešené pouze zdravotní pojištění. Jako pečující osoba nesmíte dávat dítě do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Můžete mít příjem formou DPP nebo DPČ, pokud to nebude zakládat povinnost odvádět pojištění (tedy u DPP příjem pod 10 tisíc Kč, u DPČ příjem pod 2500 Kč). Jako pečující osoba o dítě do 7 roků nemáte nijak řešené sociální pojištění, doba se nezohlední v nároku na důchod.

Nemůžete být současně vedená v evidenci úřadu práce a současně být „osoba pečující o dítě do 7 let“. V zásadě je to „nesmysl“. Statut „pečující osoby“ v tomto případě řeší jenom zdravotní pojištění, a to máte vyřešené už při evidenci na úřadu práce.

Pokud jste to s tím, že byste byla vedená jako pečující osoba a zároveň pobírala podporu z úřadu práce z toho důvodu, abyste nemusela chodit na pohovory, které vám budou dojednávat na UP, tak to bohužel nejde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,