Uzavření manželství v insolvenci

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci.

Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali.

A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě???

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Sandra N., 12.04.2018 10:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 03:01 napsal/a:

Dobrý den,

To, že je váš budoucí manžel v insolvenci, se vás nijak nedotýká. Ani po uzavření manželství nehrozí, že by se insolvence nějak vztahovala na vás.

Pro vašeho přítele/budoucího manžela se po uzavření manželství změní to, že by mu mělo zůstávat o něco málo více peněz. To je dáno tím, že při oddlužení (insolvenci) mu z jeho platu (nebo jiného příjmu) zůstává určitá nezabavitelná částka.

Nyní je to 6225,33 Kč + jedna třetina ze zbytku mzdy (maximálně 3112 Kč). Po uzavření manželství bude mít nárok na zvýšení nezabavitelné částky za manželku, což je 1556,33 Kč. Takže v závislosti na tom, jak vysoká je jeho výplata, by měl mít k dispozici o něco málo více peněz.

Co se týká to, že by insolvence „přešla“ na vás – insolvence, resp. oddlužení u soudu na vás přejít nemůže. Platí, že za dluhy vzniklé před uzavřením manželství by si měl každý z manželů odpovídat sám. Naopak dluhy vzniklé v průběhu manželství jsou společné.

Něco jiného by ale byla situace, kdy by se řešilo dědictví po vašem budoucím manželovi (v případě jeho úmrtí). Je to tak, že se nedědí jenom majetek, ale dědí se i dluhy. Pokud má zemřelý nějaké dluhy, pak na dědice přechází povinnost tyto dluhy uhradit.

Dluhy ale na dědice nepřechází automaticky. Vždy je zde totiž možnost dědictví odmítnout. Třeba v případě, že by hodnota dluhů převyšovala hodnotu zděděného majetku, se určitě nevyplatí dědictví přijmout.

Není ale možné v rámci dědictví přijmout jenom majetek a dluhy odmítnout. Je to vždy buď vše (dluhy i majetek), nebo nic.

Takže souhrnně - vás by se jeho insolvence nijak netýkala, určitě nehrozí, že by vám někdo zabavoval peníze z výplaty kvůli jeho insolvenci nebo něco podobného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Insolvence:

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek insolvence z nemocenské. Marodím od 25. 2. 2022, za měsíc březen mi přišla ještě náhrada mzdy od zaměstnavatele za 8 dní. Částka byla 5360 Kč a zbytek mi přišlo s OSSZ za zbytek měsíce. Tedy od 11. 3. do 31. 3. 2022. A částka je pouze 3411 Kč. Insolvenčnímu […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď