Vdovský důchod a těhotenství

Dobrý den,

po prvním manželství pobírám vdovský důchod.

Nyní se svým novým partnerem čekáme rodinu. Chtěla bych se zeptat, zda mi vdovský důchod i nadále zůstane.

S partnerem zatím nejsme oddáni.

Děkuji,

Dotaz poslal/a: Bára P., 16.02.2017 19:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.02.2017 v 12:31 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na vdovský důchod je buďto jeden rok po smrti manžela, nebo případně i delší dobu pokud je splněna některá ze zákonem vyjmenovaných podmínek – viz zákon 155/1995, zákon o důchodovém pojištění. Patří sem třeba péče o nezaopatřené dítě (tj. dítě do 18 roků, resp. studující dítě do 26 roků), nebo péče o dítě které je ve II až IV stupni závislosti nebo třeba péče o rodiče (svoje nebo zesnulého manžela), nebo pokud jste sama invalidní apod.

K zániku nároku na vdovský důchod pak dochází v případě, že přestává být splněna některá ze zákonem definovaných podmínek. Tedy uplyne příslušná doba, nebo třeba dítě dosáhne plnoletosti a přestane být považováno za nezaopatřené. K zániku nároku na vdovský důchod pak dochází i v případě, že byste uzavřela nové manželství. Nebo případně ještě nárok na vdovský důchod zaniká dnem právní moci rozhodnutí soudu o tom, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela jako pachatelka, spolupachatelka nebo účastnice trestného činu.

Jiné důvody, než ty které vyjmenovává zákon – viz konkrétně paragraf 50, zákon o důchodovém pojištění (Zákon číslo 155/1995 Sb.) nejsou:

(4) Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z podmínek uvedených v odstavci 2 do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.

(5) Nárok na vdovský důchod zaniká uzavřením nového manželství.

(6) Nárok na vdovský důchod zaniká dnem právní moci rozhodnutí soudu o tom, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela jako pachatelka, spolupachatelka nebo účastnice trestného činu.

Tedy to, že otěhotníte, narodí se vám další dítě nebo to, že žijete s partnerem, se kterým ale nejste oddána, by nemělo nijak snižovat váš nárok na vdovský důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Sociální dávky při přiznání invalidního důchodu – vrácení přeplatku?

-

Dobrý den, včera jsem obdržela vyjádření z Prahy z ČSSZ o přiznání částečného invalidního důchodu 1 stupně. Jsem vedena dlouhodobě na úřadě práce, samoživitelka s 15ti letým synem, pobírám hmotnou nouzi, příspěvek na a do bydlení a přídavky. Invalidní důchod mi přiznali od začátku roku 2015 takže důchodové mi posílají za 30 měsíců zpětně. Budu […]

Zobrazit odpověď

Kolik let se počítá na 4 děti do důchodového věku

-

Dobrý den, Mám čtyři děti narozené 1976, 1977, 1983, 1991. Kolik let mi připočtou do důchodu? Důchod 31. 12. 2017 Moc děkuji za vaši odpověď S pozdravem úctou

Zobrazit odpověď

Chybějící dny pro výpočet důchodu

-

Dobrý den, nechala jsem si zaslat evidenční osobní list důchodového pojištění a kromě pár neevidovaných dnů, mi chybí zaregistrovaná celá mateřská od roku 2001 do 2004! Jak je to možné? Díky za odpověď

Zobrazit odpověď

Vyšší odborná škola a nástup do zaměstnání

-

Dobrý den, 1. 6. 2017 jsem úspěšně složila absolutorium na Vyšší odborné škole. Předávání diplomu je 27. 6. 2017. Zaměstnání jsem si již zařídila a nastupuji buď v měsíci srpnu, nebo září. Chci se zeptat, do jakého data jsem studentkou? 1. 7. nebo 31.7.? A když nenastoupím v měsíci srpnu, ale až září do práce, […]

Zobrazit odpověď